LIV
Liverpool
Towarzyski
27.07.2024
01:30
BET
Real Betis
 
Osób online 1638

Rewolucja w Premier League?


18-drużynowa Premier League, zwiększone finansowanie EFL i zniesienie Pucharu Ligi są wśród wielu propozycji w dokumencie „Rewitalizacja” podanych przez Daily Telegraph.

Manchester United i Liverpool są siłą napędową największych zmian w angielskiej piłce nożnej od pokoleń i niezwykłej przebudowy Premier League, ujawnia The Daily Telegraph.

Oba kluby pracowały wspólnie nad radykalnym zestawem propozycji zwanym „Project Big Picture”, które zmienią finanse gry w lidze. Premier League, najbogatsza liga na świecie, miałaby zostać zredukowana do 18 drużyn i władza byłaby w rękach największych klubów.

W zamian za zerwanie wielu reguł rządzących grą od momentu powstania Premier League w 1992 roku, Football League otrzyma 250 milionów funtów ratunkowych, aby pomóc im przejść przez kryzys spowodowany koronawirusem.

Daily Telegraph może ujawnić szczegóły dokumentu roboczego „Rewitalizacja” autorstwa Fenway Sports Group, amerykańskiego właściciela Liverpoolu, przy wsparciu Manchesteru United. Przewiduje się poparcie pozostałych członków tak zwanej wielkiej szóstki, Manchesteru City, Arsenalu, Chelsea i Tottenhamu.

W niezwykłym zestawie propozycji, które wywołają ogromną falę uderzeniową w futbolu, 25 procent rocznych przychodów Premier League trafi do klubów EFL, a 250 milionów funtów zostanie wypłaconych z góry, aby przejść przez obecny kryzys. A także przekazane zostaną fundusze w wysokości 100 milionów funtów na utrzymanie Związku Piłki Nożnej.

Zniesione zostałyby zasady jednego klubu, jednego głosu, która podtrzymywała Premier League od jej powstania, a także zniesienie progu 14 głosów na przyjęcie jakiejkolwiek decyzji lub zmiany przepisów.

Zgodnie z nowymi propozycjami, Puchar Ligi i Tarcza Wspólnoty zostałyby zniesione. Były dodatkowe dyskusje, żeby Puchar Ligi przetrwały, ale bez udziału w rozgrywkach klubów w grających w europejskich pucharach.

Wówczas z Championship drużyny z miejsc 1-2 awansowałyby automatyczne do Premier League, ale kluby z trzeciego, czwartego i piątego miejsca zagrałyby w turnieju play-off z klubem z 16. lokaty Premier League.

Dziewięć klubów, które najdłużej grają w Premier League (w tym wielka szóstka) dyktuje jej bieg pod każdym względem i będzie mogło wtedy zagrać więcej meczów w rozszerzonej Lidze Mistrzów, która jest przewidywana od sezonu 2024/25.

Poza zmniejszeniem liczby drużyn z Premier League z 20 klubów do 18, to w lidze Championship, League One i League Two nadal będą po 24 drużyny, co w sumie daje 90 ekip.

Plan jest wspierany przez prezesa EFL Ricka Parry'ego, który przeprowadził rozmowy z głównym właścicielem Liverpoolu, amerykańskim inwestorem Johnem W. Henrym oraz udziałowcem i dyrektorem Mike'em Gordonem. Ponadto Parry rozmawiał z rodziną Glazerów, którzy są właścicielami Manchesteru United.

Rozmowy rozpoczęły się w 2017 roku, ale zostały przyspieszone, ponieważ pandemia koronawirusa wcisnęła piłkę w łapy kryzysu, a kibice na stadionach nie pojawią się przynajmniej do marca. Liverpool i United są przygotowani do zażartej debaty nad swoimi propozycjami, ale chcą, aby zostały one wdrożone jak najszybciej.

Dokument rewitalizacji wzywa do natychmiastowych działań, aby radykalnie zmniejszyć to, co nazywa „przepaścią dochodową” w dochodach z kontraktów telewizyjnych między Premier League i EFL. Aby zniechęcić kluby z Championship z lekkomyślnego wydawania pieniędzy, system płatności spadochronowych zostałyby zniesione na korzyść 25-procentowego udziału w przychodach z Premier League, dzielonych bardziej sprawiedliwie między klubami EFL.

W ramach propozycji nowego modelu dystrybucji przychodów telewizyjnych w Premier League FSG twierdzi, że nie będzie większego udziału pierwszej szóstki. Ich deklarowanym celem jest wyeliminowanie ogromnej luki w zarobkach między klubami Premier League i EFL, a w zamian uzyskanie większej kontroli nad decyzjami podejmowanymi przez Premier League.

Propozycje zmieniają także zasady demokracji w dwudziesto klubowej Premier League na rzecz oddania ogromnej władzy w ręce dziewięciu klubów z najdłuższym, nieprzerwanym stażem w lidze. W obecnej sytuacji jest to wielka szóstka, a także Everton, Southampton i West Ham. Te dziewięć klubów, które otrzymałyby „długoterminowy status akcjonariusza”, miałyby bezprecedensową władzę, a głosy zaledwie sześciu z nich wymagałyby wprowadzenia gruntownych zmian. Te kluby mogłyby nawet zawetować nowego właściciela, który przejmuje konkurencyjny klub.

W ekskluzywnym wywiadzie dla Daily Telegraph, Parry powiedział, że miał wsparcie wielu ze swoich 72 członków, z których wielu z nich jest obecnie w obliczu ruiny finansowej, aby kontynuować plan. Powiedział: „Co robimy? Zostaw to dokładnie tak, jak jest i pozwolić mniejszym uschnąć? A może coś z tym zrobimy? Z punktu widzenia naszych klubów, jeśli [wielka] szóstka odniesie jakieś korzyści, to 72 zespołów również, to jesteśmy wtedy na to gotowi”.

Zgodził się również, że będzie sprzeciw ze strony klubów Premier League poza wielką szóstką, którzy tę propozycję uznają jako szkodliwe dla ich perspektyw finansowych, mając mniej pieniędzy i tracąc dwa miejsca w najwyższej klasie rozgrywkowej.

- To na pewno będzie wyzwanie i jest to ogromna zmiana, więc nie obędzie się bez bólu” - powiedział Parry.

- Czy naprawdę myślę, że to dla dobra całego futbolu? Absolutnie. A jeśli [wielka] szóstka odniosłaby jakąś korzyść, to dlaczego nie mieliby tego robić? Dlaczego w przeciwnym razie nie mieliby tego podpisać? - dodał.

Propozycje obejmują:

 • 250 milionów funtów natychmiast dla EFL, aby zrekompensować swoim klubom utracone przychody z meczu, potrącone z przyszłych dochodów z telewizji i sfinansowane z pożyczki zaciągniętej przez Premier League
 • Specjalny status dla dziewięciu najdłużej grających klubów z Premier League i tylko sześciu z tych „długoterminowych akcjonariuszy” mogłyby decydować o wprowadzeniu poważnych zmian, w tym zmiany zasad i przepisów, uzgadniania umów, usunięcia dyrektora generalnego, czy szerokiego weta dla nowego właściciela u konkurentów.
 • Premier League zmniejszy się z 20 do 18 drużyn.
 • 100 milionów funtów jednorazowego prezentu dla FA na pokrycie strat spowodowanych koronawirusem, zmagań pozaligowych, futbolu amatorskiego i kobiecego.
 • 8,5 procent rocznych przychodów netto Premier League przeznacza się na koszty operacyjne, w tym FA.
 • Z pozostałej części, 25 procent wszystkich łącznych przychodów z Premier League i Football League ma trafić do klubów EFL.
 • Sześć procent przychodów brutto z Premier League przeznaczonych na ulepszenia stadionów w czterech najwyższych ligach.
 • Nowe zasady dystrybucji dochodów telewizyjnych Premier League, zagranicznych i krajowych, w tym propozycje, które opierają jedną część na wynikach w ciągu trzech lat w lidze.
 • Zniesienie Pucharu Ligi i Tarczy Wspólnoty.
 • Po 24 kluby w Championship, League One i League Two, redukując ogólną liczbę profesjonalnych drużyn z 92 do 90.
 • Zawodowa liga kobiet niezależna od Premier League czy FA.
 • Dwie drużyny automatycznie spadały z Premier League w każdym sezonie, a dwie najlepsze drużyny z Championship z automatycznym awansem. Szesnasta drużyna Premier League zagra w turnieju play-off z zespołami z trzeciego, czwartego i piątego miejsca z Championship.
 • Finansowe fair play regullwane zgodnie z UEFA oraz pełny dostęp kierownictwa Premier League do kas klubowych.
 • Karta kibica obejmująca ograniczenie kosztów biletów wyjazdowych do 20 funtów, dofinansowanie podróży wyjazdowych, skupienie się na powrocie do bezpieczeństwa, przydział minimum ośmiu procent pojemności stadionu.
 • Start Premier League w końcówce sierpnia, aby zapewnić większe możliwości przedsezonowych przygotowań i wymóg, aby wszystkie kluby rywalizowały raz na pięć lat w letnim turnieju Premier League.
 • Ogromne zmiany w systemie wypożyczeń, pozwalające klubom na wypożyczenie 15 zawodników w kraju i w dowolnym momencie i do maksimum czterech w jednym klubie w Anglii.
Doceniasz naszą pracę? Postaw nam kawę! Postaw kawę LFC.pl!

Komentarze (19)

Zalewsky 12.10.2020 15:33 #
Wybaczcie za błędy, które mogą się zdarzyć. Tekst był pisany w pośpiechu, choć pojawił się w angielskich mediach już wczoraj.
Zalewsky 12.10.2020 15:34 #
A bezpośrednio odnosząc się do tego.. To byłbym w ogromnym szoku, gdyby ta Rewolucja się ziściła.
czerwony1892 12.10.2020 15:54 #
Mnie też się wydaje, że to za duża rewolucja, zbyt wiele zmian, które diametralnie zmieniają wszystko. Powinni te wszystkie punkty rozłożyć w czasie.
roberthum 12.10.2020 16:14 #
Te potencjalne zmiany powinny zostać w całości odrzucone
Liverbird1979 12.10.2020 16:18 #
A ja jestem za z małymi wyjątkami. Puchar ligi i Tarcza jak najbardziej do likwidacji. Żadnego pucharu Premiereship co 5 lat. Pozostawił bym 20 drużyn w najwyższej klasie. Ligi Mistrzów też bym nie powiększał, jest w dobrej formule. Powiększenie zmniejszy moim zdaniem jej poziom i stanie się jak chleb powszedni.
Scofield1111 12.10.2020 16:29 #
Dokładnie, znieść puchar ligi, a później jakiś turniej Premiership, może jeszcze w czasie Euro albo mundialu lub bezpośrednio po żeby zajechać graczy. 9 drużyn się zgodzi, a reszta myśle, że nie
Scofield1111 12.10.2020 16:27 #
Największy plus to chyba zniesienie pucharu ligi bo dla najlepszych jest to męczący turniej bo trzeba grać w środku tygodnia jak w LM. Zbyt duża ta rewolucja. Nie rozumiem np tych 8,5 procent dla FA, z jakiej racji niby? 250 mln funtów z góry- płacą jak szaleni za prawa telewizyjne, ale czy aż tak żeby dać tyle hajsu, a co jak nie długo rozgrywki ponownie zostaną zawieszone? Ci najbiedniejsi wraz sobie nie poradzą.. ale w dzisiejszych czasach już chyba nic mnie nie zdziwi..
Piotrek098 12.10.2020 16:32 #
Jestem jak najbardziej za w kwestii redukcji drużyn w PL do 18. Puchar ligi jednak mimo wszystko bym zostawił, ale drużyny grające w europie mogły by zaczynać go rundę później. Jeżeli chodzi o pozostałe kwestie to mam mieszane odczucia, choć akurat dla nas idea pełnej władzy nad ligą przez 6 największych klubów plus 3 z najdłuższym stażem raczej była by dla nas korzystna .
użytkownik zablokowany 12.10.2020 16:52 #
Komentarz ukryty z powodu złamania regulaminu.
MKrzysiek 12.10.2020 18:03 #
CO do zniesienia Pucharu Ligi to jestem jak najbardziej za (ten puchar nie daje dużych przychodów, a oznacza jesienią konieczność gry w środku tygodnia). Natomiast jestem przeciwnikiem zniesienia meczu o Tarczę Wspólnoty - to jest taki polski Superpuchar i przydałoby się podgonić Man United, które w tej klasyfikacji prowadzi
Jestem też zdecydowanie na NIE za zmniejszeniem ligi o 2 zespoły. I tyle w temacie
LiveTom 12.10.2020 18:35 #
Jedynie ten Puchar Ligi na plus, ale reszta brzmi jakby pod przykrywką walki z kryzysem największe kluby chciały przejąć władzę nad ligą. Jakoś mi się to nie podoba nawet jeżeli byśmy na tym zyskali.
Aklerua 12.10.2020 18:55 #
Biznes jest zawsze wrogiem tradycji, jak dla mnie beznadzieja, puchar Ligi gdzie mamy ogromne tradycje i sukcesy zostanie zniszczony w imię pieniądza, to nie reforma to niszczenie
ynwa19 12.10.2020 19:00 #
Żeby dołączyć do dyskusji to wklejam mój post z forum.
Jak dla mnie bezsensowne pomysly!
-Tarcza to odpowiednik Superpucharu rozgrywanego w kazdym szanujacym sie pilkarsko kraju.
-20 zespolowa liga to jak na tak duze panstwo jak Anglia idealne rozwiazanie.
-Obecny system kwalifakacji do PL,a wiec baraze miedzy klubami ktore zajely miejsca od 3 do 6,uwazam za bardzo dobry poniewaz podnosi atrakcyjnosc tej 24 zespolowej II ligi.
-PLA to tradycja jak dla mnie i mozliwosc ogrywania mlodych,rezerwowych,powracajacych po kontuzjach czyli jestem za utrzymaniem.

I na koniec ironicznie ale z zalem:od czasu powstania LM z bolem obserwuje jak bogaci coraz bardziej zamykaja sie w kregu wzajemnej adoracji i wykluczaja tzw maluczkich.
To moze pojdzmy w PL krok dalej i stworzmy lige...8 zespolowa z obecnym "big six"+jakis Everton,Wolves czy inny WHU.
Wtedy bedziemy mieli "milion" spotkan przeciwko MU i spolce!
Tyle,ze po 2-3 latach nikt nie bedzie rozroznial kiedy z kim gralismy bo wszystko zleje sie w pamieci w jedna papke.

Osobiscie jestem wiec absolutnie na nie lecz to naturalnie tylko moja opinia.
firo9 12.10.2020 19:33 #
W NBA czy NHL też grają najlepsze zespoły na świecie i nikomu ze świata koszykówki to się nie nudzi. Więcej meczy w LM mi się podoba, tak samo jak reszta zmian z pucharem myszki Miki na czele. Trzymam kciuki, jeśli zespoły nie będą musiały męczyć piłkarzy w tych pseudo turniejach i w sezonie będzie mniej meczy (redukcja liczby drużyn) to moim zdaniem Real, Barca czy inne zespoły długo nie powąchają pucharu ligi mistrzów. W długiej perspektywie Premier League może stać się hegemonem na arenie międzynarodowej, przez co wygranie ligi będzie jeszcze bardziej prestiżowe. Okej, odkładam kulę wróżbity, ale takie mam spostrzeżenia :)
Pippen 12.10.2020 21:57 #
Kilka moich przemyśle
1. jak zlikwidujemy PL to gdzie Williams Jones Curtis Brewster i inni młodzi będą się ogrywać i nabierać boiskowego cwaniactwa? na pewno nie w klubie bo liga i LM będę zbyt dużym ryzykiem skoro mając 7 kolejek wcześniej majstra JK nie dał się ogrywać młodym
2. mecz o tarczę powinien zostać bo to taki superpuchar jak w każdym kraju inna sprawa jaki garnitur wystawi dany trener to inna bajka, w końcu to tylko 1 mecz w dodatku dla 2 drużyn a nie 20 drużyn.
3. zmniejszenie ligi jestem za ale to oczywiście mniejsze wpływy z biletów bo dla klubów z dużymi stadionami i mającymi kasę z dnia meczowego to 2 takie mecze w plecy
4. nie wiem czemu to 6 z 9 klubów ma zawetować zakup np przez Billa Gatesa takiego WBA?!!! Przecież to będzie prowadzić do tego by towarzystwo wzajemnej adoracji miało swój kawałek tortu i ew nikt gruby z dużym apetytem do stołu się nie dosiadł
5. inna sprawa to to jak będą traktowani piłkarze z UE i innych krajów w Anglii bo z UE wyszli i mogą być limity więc może być tak że trzeba mieć będzie samych wyspiarzy i tylko 2-3 z poza wysp podobnie jak w innych ligach że limit na piłkarzy spoza UE jest 3 ew 4 i wtedy będzie lipa bo skąd tych swoich brać
6. ogólnie bogatsi będą jeszcze bogatsi a biedacy zjedzą okruchy z naszego stołu i bez podnoszenia głosu
Liverpoolczyk 13.10.2020 07:49 #
"...a kibice na stadionach nie pojawią się przynajmniej do marca."
To jest potwierdzone info? Mocno liczyłem, że jeszcze w tym roku na angielskich stadionach trybuny będą się wypełniać gdzieś w 25%, ale póki co się na to nie zanosi.
Pippen 13.10.2020 08:24 #
Raczej na kibiców nie licz Liverpool jest czerwoną strefą zero spotkań w większym gronie i grozi zakaz wychodzenia z domu, podobnie Manchaster. Obawiam się że przed Bożym Narodzeniem rozgrywki znów zawieszą, o kibicach ciężko mówić.
BigAnfield 13.10.2020 08:24 #
Niech dopracują Var i inne technologiczne nowości, w ktorych sie kompromitują na tle Europy, zamiast wybiegać w przyszlosc z totalną rewolucją ligi. Natomiast pomysl z wetowaniem przez kluby zakupu innego klubu przez bogatego inwestora, to juz totalna abstrakcja. Co komu do tego, kto chce wylozyc swoje pieniadze na zakup klubu? Wazne jest, aby przestrzegac FFP. Wtedy nawet 10-ciu szejkow w lidze nic by nie zmienilo, bo nie mogli by stworzyc kolejnych Manchesterow i pompowac miliardow od tak. Tu jest problem, ktory bogatych nie obejmuje i robią co chcą.
Niech sie wezmą za problemy oczywiste, zamiast robic kolejne furtki do przekrętów. Dla mnie liga angielska pod wzgledem jakosci nie ma konkurencji, ale drugiej tak zapuszczonej ligi pod względem rozpatrywania błędów sędziowskich i analizowania fauli nie ma w Europie. Sedziowanie to totalna porażka i tu trzeba zrobic rewolucje. Za te rzeczy trzeba sia wziąć zanim pomyślą o zmianie funkcjonowania ligi.
Liverbird1979 13.10.2020 13:42 #
Przestrzeganie FFP to jest katastrofa. A to naprawdę zrobiło by porządek z szejkami i abramowiczami.
Jaquar 13.10.2020 15:30 #
mecze jak Lincoln v Liverpool czy Portsmouth v Tottenham mają dla mnie ogromną wartość emocjonalną. uwielbiam UK, uwielbiam ten ich świat więc będę zasmucony, gdy będziemy mieć częściej do czynienia z meczami z Barceloną czy kimkolwiek w LM. Liga Mistrzów i tak już nie jest taka jak kiedyś, zatem będzie to jeszcze bardziej ewoluowało. mam nadzieję, że najwięksi zostaną przegłosowani i nie dojdzie do wdrożenia tego planu

Pozostałe aktualności

Jutro pierwszy mecz pod wodzą Slota  (1)
18.07.2024 22:08, B9K, thisisanfield.com
Szoboszlai i jego walka z kontuzją  (0)
18.07.2024 19:23, Vladyslav_1906, thisisanfield.com
Ojciec Alexisa odpowiada na plotki o transferze  (0)
18.07.2024 14:52, Kubahos, thisisanfield.com
Matip może trafić do Bayeru Leverkusen  (0)
18.07.2024 12:53, RosolakLFC, thisisanfield.com
Quansah podekscytowany nową erą w klubie  (1)
17.07.2024 19:28, GiveraTH, liverpoolfc.com
John Heitinga asystentem trenera Liverpoolu  (35)
17.07.2024 17:54, Wiktoria18, liverpoolfc.com
Thiago dołącza do sztabu Barcelony  (11)
17.07.2024 15:10, Bartolino, The Athletic
Koumetio blisko Dundee United  (2)
17.07.2024 12:47, RosolakLFC, thisisanfield.com