player
LIV
Liverpool
Europa League
30.11.2023
21:00
LAS
LASK
 
Osób online 863

100 piłkarzy, którzy wstrząsnęli The Kop: Alan Hansen

Pozycja w rankingu
12
Era 1977-1991
Pozycja Środkowy obrońca
Data urodzenia 1955-06-13
Miejsce urodzenia Sauchie, Szkocja
Przeszedł z Patrick Thistle
Odszedł do Zakończył karierę
Występy 620
Bramki 14

Życiorys

Alan Hansen był opanowany, nie panikował naciskany przez przeciwnika - był kluczową postacią w najbardziej skąpiej defensywie w historii klubu. Wielu fanów uważa go za najlepszego środkowego obrońcę w całej historii The Reds i Hansen może pochwalić się wspaniałą kolekcją medali. Przez 13 lat dzielił i rządził w sercu defensywy The Reds i ciężko jest sobie przypomnieć jakiś słaby mecz w wykonaniu Szkota.

Pozyskano go z Patrick Thistle za 100.000 funtów po rekomendacji legendarnego menadżera Celticu i Reprezentacji Szkocji - Jocka Steina. Hansen przybył na Anfield jako młody, chudy i wstydliwy chłopak, jednak szybko zmężniał i walczył o miejsce w wyjściowej jedenastce The Reds. Zadebiutował już we wrześniu 1977 roku podczas meczu na Anfield z Derby County wygranym przez Liverpool 1-0 i jeszcze w tym samym sezonie wystąpił w Finale Pucharu Europy na Wembley przeciwko FC Bruges.

Jednak dopiero w fantastycznym sezonie 1978/79 na dobre wygrał rywalizację z legendarnym Emlynem Hughuesem i zadomowił się na środku obrony The Reds. Właśnie w tych rozgrywkach Liverpool ustanowił nowy rekord pod względem straconych bramek - jedynie 16 i Hansen wystąpił w 34 z 42 spotkań ligowych.

Szkot bardziej polegał na swoim mózgu, aniżeli na sile i niewielu napastników potrafiło go ograć. Potrafił odebrać piłkę efektownym wślizgiem, a czytał grę, jak nikt inny. Przez wielu uważany za najlepiej wyszkolonego technicznie środkowego obrońcę w historii brytyjskiego futbolu - podczas meczu emanował elegancją, a jego wykwintny styl był idealnie dopasowany do technicznie grającego Liverpoolu, który z sukcesami stosował taktykę budowania ataku pozycyjnego od obrońców.

Jego szybkość, technika i orientacja na boisku były pomocne zarówno w konstruowaniu akcji, jak i w zatrzymywaniu przeciwników. Niewiele osób wie, że był posiadał równie duże talenty w innych dyscyplinach sportowych - w koszykówce, siatkówce, squashu i golfie, w którego ciągle jeszcze gra.

Jego majestat był najlepiej widoczny, gdy prowadził piłkę krótko przy nodze, wyprowadzając kolejny atak w mgnieniu oka - najlepiej to było widać podczas wygranego przez Liverpool 5-0 meczu na Goodison Park w listopadzie 1982, gdy to asystował przy jednej z czterech bramek Iana Rusha.

Niezależnie od tego, kto był jego partnerem w defensywie, a było ich niewielu, to zawsze Alan zbierał najwięcej braw, nigdy nie wyglądał na zakłopotanego i dzięki temu zdobył całą masę przeróżnych trofeów.

Alan tak, jak dobre wino z wiekiem stawał się coraz lepszy, więc gdy Kenny Dalglish zdecydował się zabrać opaskę kapitańską Philowi Nealowi w 1985 roku, Hansen był naturalnym następcą. Świetnie się czuł w nowej roli i swoją grą dawał wszystkim kolego jak najlepszy przykład, czym walnie przyczynił się do sukcesów The Reds w lidze i FA Cup.

Ogromnym zaskoczeniem był jego brak w kadrze Reprezentacji Szkocji na Mistrzostwa Świata w 1986 roku, a przecież wtedy miał już na koncie 26 występów w barwach narodowych. Na Anfield zostało to odebrane za ogromną pomyłkę selekcjonera, ale kibice z The Kop zawsze doceniali umiejętności "Jockey'a".

Zapewnił sobie status Legendy prowadząc The Reds do dwóch tytułów mistrzowskich w roli kapitana zespołu, jednak potem poważna kontuzja kolana zmusiła go do zakończenia kariery. Często się mówi, że nie docenia się tego, co się ma, dopóki się tego nie straci i nie jest dziełem przypadku fakt, że po jego odejściu Liverpool miał ogromne problemy. Raz był łączony z posadą menadżera na Anfield, jednak Alan teraz uznanym ekspertem telewizyjnym i pozostaje ogromnie szanowaną postacią nie tylko wśród kibiców Liverpoolu, ale w całym piłkarskim środowisku.

Osiągnięcia: Mistrzostwo Anglii (1978/79, 1979/80, 1981/82, 1982/83, 1983/84, 1985/86, 1987/88, 1989/90), Puchar Europy (1978, 1981, 1984), FA Cup (1986, 1989), Puchar Ligi (1981, 1983, 1984), Tarcza Dobroczynności (1979, 1980, 1982, 1986, 1989)

Słynny fakt: Pełnił rolę Kapitana zespołu podczas sezonu 1985/86, gdy to Liverpool sięgnął po dublet w postaci Mistrzostwa Anglii i FA Cup.

Ciekawostka: Przebywał na krótkich testach w Liverpoolu w wieku 15 lat.

- Alan Hansen jest prawdopodobnie jednym z najlepszych piłkarzy w historii Liverpoolu. Grał regularnie i zawsze można było na nim polegać - potrafił przewidzieć, co się za chwilę wydarzy na boisku. W tedy znajdował się w gronie najlepszych obrońców na Wyspach i razem z Markiem Lawrensonem stworzyli fenomenalny duet. - Alan Kennedy na temat Alana Hansena