LIV
Liverpool
Towarzyski
27.07.2024
01:30
BET
Real Betis
 
Osób online 1663

Ośrodek treningowy w Kirkby


Po 772 dniach od rozpoczęcia budowy, Liverpool FC w październiku 2020 roku świętowało otwarcie nowego ośrodka treningowego AXA Training Centre w Kirkby. Szczęśliwy i wyjątkowy dzień został upamiętniony, poprzez zainstalowanie żelaznej kapsuły czasu w nowej placówce, która zawiera przedmioty dowodzące bogatej historii klubu oraz wkładu ludzi, którzy przyczynili się do tego, czym ten klub jest obecnie. 

Autorzy mają nadzieję, że kapsuła zostanie otwarta za 50 lat w celu pokazania przyszłym piłkarzom the Reds, sztabowi oraz lokalnej społeczności źródła siły zespołu, która kryje się pod herbem LFC. Umożliwi to również wgląd kibicom w historię działania klubu i będzie ciekawym odnośnikiem porównawczym obu epok.

Kapsuła została umieszczona koło wejścia dla odwiedzających ośrodek i oznaczona jest specjalną płytą granitową.


Otwarcie AXA Training Centre oznaczało wejście klubu w nowy rozdział swojej bogatej historii. Zaprojektowany przez architektów KSS, pod nadzorem kluczowych osób w klubie, ośrodek został urzeczywistniony przez wykonawców technicznych McLaughlin & Harvey. Nowa placówka o powierzchni 9200 metrów kwadratowych służy zarówno pierwszej drużynie, jak i drużynom U-23. Wybudowano trzy pełnowymiarowe boiska, obszary dla bramkarzy i do rozgrzewki oraz wewnętrzne atrakcje godne drużynie Premier League, do których należą dwie siłownie, hala treningowa, basen, kompleks do hydroterapii i rehabilitacji. Pamiętano również o studiu TV, przestrzeni biurowej oraz przeznaczonej na konferencje prasowe.

Andy Hughes, ówczesny dyrektor zarządzający LFC powiedział:

- Rozpoczęliśmy ten projekt ponad dwa lata temu, tym samym znacząc wyraźny kamień milowy w historii tego cudownego klubu.

- Po godnym pożegnaniu Melwood, jesteśmy teraz podekscytowani rozpoczęciem nowej ery w klubie, poprzez zebranie pierwszej drużyny i akademii pod ten sam dach po raz pierwszy w historii.

- Tyle ludzi było zaangażowanych w ten piękny projekt – nie sposób podziękować każdemu z osobna. Trener pierwszej drużyny Jürgen Klopp, dyrektor sportowy Michael Edwards, dyrektor akademii Alex Inglethorpe byli kluczowi, by ukształtować plany w rzeczywistość. Trzeba również podziękować Knowsley Metropolitan Borough Council i lokalnym mieszkańcom za niekończące się wsparcie w celu ukończenia tego długiego projektu.

Jürgen Klopp dodał od siebie parę słów: 

- Dziś jest to wyjątkowy dzień dla drużyny – minęło wiele czasu, odbyło się wiele rozmów z architektami, projektantami i innymi ludźmi.

- Ośrodek jest fantastyczny i ktokolwiek go odwiedzi, będzie pod wrażeniem. Jest to piękny budynek – skonstruowany z myślą o teraźniejszości i przyszłości. To coś bliskiego ideału.

Nieopodal recepcji nowego kompleksu treningowego znajduje się mozaika The Kop i wizerunki legend Liverpoolu. Psycholog sportowy przebywa w centrum całej placówki tak, by zachęcić piłkarzy do regularnego korzystania z jego pomocy. Prace Liverpoolu nad bazą treningową obejmowały również przebudowę lokalnych boisk. Pięć nowych boisk oraz pawilon w Eddie McArdle Community zostały ukończone i przekazane na własność i utrzymanie radzie Knowsley Borough.


Obok kortu można znaleźć nowo położone boiska hybrydowe GrassMaster oraz specjalny ośrodek treningowy dla bramkarzy. W nowoczesnym obiekcie w Kirkby, położonym niecałe 13 kilometrów od Liverpoolu, dbałość o szczegóły jest typowa dla człowieka, który przywrócił klub na szczyt światowego futbolu. To właśnie Klopp najczęściej prowadził dyskusje z architektami KSS po tym, jak w 2017 roku podjęto decyzję o opuszczeniu historycznej bazy w Melwood w zachodniej części miasta Derby i rozbudowie akademii. Jego wizja przyszłego obiektu spotkała się z aprobatą Fenway Sports Group, których decyzję Klopp określił jako bardzo dojrzałą.


- Nasze długoterminowe podejście do inwestowania i rozwijania klubu jest tak samo ważne na boisku jak i poza nim – potwierdził Tom Werner dla The Athletic. Od początku dążono do zbudowania światowej klasy ośrodka szkoleniowego, który stanie się miejscem, w którym wypracowane zostaną fundamenty osiągnięcia sukcesu, pokazując młodym zawodnikom wyraźną ścieżkę do pierwszego zespołu.


Ogromna siłownia dla pierwszego zespołu została zaprojektowana w taki sposób, aby zawodnicy mogli trenować w naturalnym świetle mając widok na boiska. Ma to stanowić źródło motywacji dla osób powracających po kontuzji. Klopp dopilnował także, aby bazy podstaw żywienia i psychologii rozmieszczone zostały w środku budynku. Konstrukcja nowego budynku w Kirkby została zbudowana z dwóch tysięcy kawałków stali o wadze 520 ton i wymagała użycia 144 drewnianych belek.

Adres

Simonswood Ln, Liverpool L33 5XB