player
SHU
Sheffield United
Premier League
06.12.2023
20:30
LIV
Liverpool
 
Osób online 964

100 piłkarzy, którzy wstrząsnęli The Kop: Alan Kennedy

Pozycja w rankingu
31
Era 1978-1985
Pozycja Lewy obrońca
Data urodzenia 1954-08-31
Miejsce urodzenia Sunderland
Przeszedł z Newcastle United
Odszedł do Sunderland
Występy 357
Bramki 21

Życiorys

Czy słyszałeś historię o Alanie Kennedym, który zdobył zwycięskie bramki w dwóch finałach Pucharu Europy? Żaden inny piłkarz jakiegokolwiek klubu nie dokonał w historii europejskich pucharów tego, co on. Słysząc jego nazwisko natychmiast w naszym umyśle pojawiają się automatycznie obrazy niezapomnianych w historii Liverpoolu nocy w Paryżu i Rzymie. Na zawsze Alan Kennedy będzie łączony z dwoma najpiękniejszymi triumfami klubu z Anfield i nikt nie zapomni o jego ogromnym wkładzie właśnie w te sukcesy.

Do Liverpoolu trafił przed sezonem 1978/79. Kennedy na Anfield spędził siedem wspaniałych i niezapomnianych lat. Był bardzo zdolny. Sam nigdy nie przyznałby się do tego, iż był najlepszym piłkarzem świata, jednak posiadał bezcenne cechy piłkarskie, które nadawały nowy wymiar zespołowi prowadzonemu wówczas przez Boba Paisley'a. Przebywając na boisku bardzo energiczny i mocno zaangażowany w grę, bardzo szybko stał się ulubieńcem fanów Liverpoolu. Wspaniale czuł się grając na lewej stronie w obronie.

Słynął z tego, iż posiadał wspaniały instynkt strzelecki dzięki, któremu zdobywał decydujące bramki, jak te niezapomniane z finałów Pucharu Europy. Kennedy w pierwszym sezonie w drużynie The Reds zdobył swoją pierwszą bramkę dla nowego klubu w meczu przeciwko Aston Villi. Zapamiętana również zostanie bramka w dogrywce w finale Pucharu Ligi w 1981 roku przeciwko West Ham na Wembley. Dokładnie dwa lata później Liverpool powtórzył ten sukces pokonując w finale Manchester United.

Najważniejszymi momentami podczas pobytu na Anfield dla Alana Kennedy'ego były jednak z pewnością dwa niezapomniane finały Pucharu Europy w których to jako jedyny brytyjski zawodnik zdobył zwycięskie bramki. Pierwsza z nich była jedynym golem w spotkaniu Liverpoolu z Realem Madryt w 1981 roku w Paryżu. Trzy lata później Anglikowi pozostało tylko wykorzystać rzut karny, aby The Reds pokonali również Romę na jej własnym stadionie. Dzięki temu prestiżowe trofeum - Puchar Europy pojawiło się na Anfield po raz czwarty ku wielkiej radości fanów Czerwonych.

Nieprawdopodobnym wydaje się być to, iż jakiś inny piłkarz powtórzy podobny sukces Kennedy'ego w europejskich pucharach. Za te właśnie spotkania Alan Kennedy na zawsze zostanie zapamiętany oraz podziwiany przez fanów Liverpoolu.

Osiągnięcia: Mistrzostwo Anglii (1978/79, 1979/80, 1981/82, 1982/83, 1983/84), Puchar Europy (1981, 1984), Puchar Ligi (1981, 1982, 1983, 1984), Tarcza Dobroczynności (1979, 1980, 1982)

Słynny fakt: Paryż '81 oraz Rzym '84- trzeba powiedzieć coś więcej?

Ciekawostka: Przed pamiętnym spotkaniem finałowym Pucharu Europy, drużyna Liverpoolu ćwiczyła wykonywanie rzutów karnych i wówczas właśnie Kennedy był najsłabszym wykonawcą jedenastek!

- Alan był pełnym energii i pełnym życia człowiekiem. Był jednym piłkarzem w historii, który zdobył zwycięskie bramki w dwóch finałach Pucharu Europy. Był wspaniałym, wspaniałym piłkarzem. - Les Lawson na temat Alana Kennedy'ego