player
LIV
Liverpool
Europa League
30.11.2023
21:00
LAS
LASK
 
Osób online 878

100 piłkarzy, którzy wstrząsnęli The Kop: Jamie Redknapp

Pozycja w rankingu
40
Era 1991-2000
Pozycja Środkowy pomocnik
Data urodzenia 1973-06-25
Miejsce urodzenia Barton-on-Sea
Przeszedł z Bournemouth
Odszedł do Tottenham Hotspurs
Występy 308
Bramki 41

Życiorys

Mimo iż jego kariera w Liverpoolu była naznaczona kontuzjami, Jamie Redknapp stał się jednym z najpopularniejszych piłkarzy w historii klubu. Ostatni poważny zakup Dalglisha w styczniu 1991 roku, Redknapp rozpoczynał karierę w Bournemouth pod czujnym okiem ojca Harry'ego. Miał zaledwie 17 lat, gdy został kupiony za 350.000 funtów, co było rekordową sumą za nastoletniego piłkarza. 9 miesięcy później stał się najmłodszym piłkarzem Liverpoolu, który wystąpił w Europie, gdy zagrał przeciwko Auxerre w UEFA Cup.

Redknapp ustabilizował swoją pozycję na środku pomocy za trenera Graeme'a Sounessa i po wygraniu Coca- Cola Cup w 1995 r. wystąpił po raz pierwszy w reprezentacji. Po występie na Euro 96 kontuzje wykluczyły go z kolejnych turniejów- World Cup 98 oraz Euro 2000. Na początku sezonu 1999/ 2000 został mianowany kapitanem Liverpoolu, jednak kontuzja wyeliminowała go z gry niemal w całych rozgrywkach.

Redkanpp, który był uważany za jednego ze "Spice Boys", przede wszystkim był klasowym pomocnikiem, potrafiącym zagrać piłkę z niebywałą dokładnością. Jego stałe fragmenty gry były zabójcze, dzięki czemu strzelił wiele spektakularnych goli w barwach The Reds. Niestety z powodu kontuzji musiał opuścić pamiętny sezon 2000/ 2001, ale jako kapitan drużyny, odebrał trofeum FA Cup na Millenium Stadium wraz z Robbiem Fowlerem.

Powrócił do gry w przygotowaniach przed sezonem 2001/ 2002 i grał znakomicie na dalekim wschodzie. Niestety, gdy wydawało się, że już wrócił do formy kontuzja znowu go spotkała. W październiku 2001 roku zagrał i strzelił bramkę w wygranym 2-0 meczu z Charltonem. To był jego ostatni występ dla klubu. Spekulacje od dawna mówiły o jego odejściu i 16 kwietnia 2002 roku zawitał na White Hart Lane.

Był jednym z najlepszych pomocników swojego pokolenia, jednak kontuzje zastopowały jego karierę. Na Anfield zostanie zapamiętany jako wielki talent i jeden z największych geniuszy piłkarskich.

Trofea: Puchar Ligi (1995)

Słynny fakt: Podniósł FA Cup mimo iż z powodu kontuzji nie brał udziału w turnieju.

Ciekawostka: Jego strzał z dystansu zmusił Rene Higuitę do wykonania spektakularnej obrony poprzez "kopnięcie skorpiona".

- Myslę, że to był fantastyczny zawodnik młodego pokolenia. Nieszczęśliwie kontuzje go zatrzymały, gdyby nie one mógłby być jednym z najlepszych. - Roy Evans o Jamie Redknappie