player
LIV
Liverpool
Europa League
30.11.2023
21:00
LAS
LASK
 
Osób online 898

100 piłkarzy, którzy wstrząsnęli The Kop: Didi Hamann

Pozycja w rankingu
44
Era 1999-2006
Pozycja Pomocnik
Data urodzenia 1973-07-28
Miejsce urodzenia Waldasson, Bawaria
Przeszedł z Newcastle United
Odszedł do Manchester City
Występy 283
Bramki 11

Życiorys

Dietmar Hamann niedawno opuścił Anfield, ale w pełni zasługuje na miano współczesnej Legendy Liverpoolu, ponieważ to właśnie on zmienił oblicze gry The Reds w dwóch najbardziej dramatycznych finałach w historii.

Gerard Houllier pozyskał go w 1999 roku z Newcastle United i podczas gry na Anfield Niemiec zyskał sobie opinię jednego z najlepszych defensywnych pomocników na świecie i w tym czasie zdobył wiele trofeów. Były reprezentant Niemiec jest człowiekiem stworzonym do gry w wielkich meczach i był kluczową postacią w drużynie, która sięgnęła po trzy trofea w 2001 roku, ale na zawsze zostanie zapamiętany za swoje dokonania z finału Pucharu Europy w 2005 roku i finału FA Cup rozegranego rok później.

W Stambule pojawił się na placu gry w drugiej połowie, pomógł drużynie w cudowny sposób odrobić stratę trzech bramek, wspaniale upilnował Kakę i wykorzystał jeden z rzutów karnych w serii jedenastek. Dwanaście miesięcy później odegrał podobną rolę w Cardiff, gdy Liverpool ponownie wrócił z dalekiej podróży i pokonał West Ham, żeby sięgnąć po kolejne trofeum.

W 2002 roku przeszedł do historii, jako drugi piłkarz Liverpoolu, który wystąpił w finale Mistrzostw Świata, ale to w czerwonej koszulce zyskał sobie największą sławę. Hamann zawsze ostro walczył o piłkę, potrafił dokładnie dograć piłkę do partnerów, ale jego największym atutem była umiejętność przerywania ataków rywali. On nigdy nie szukał sławy, po cichu wykonywał swoją pracę z ogromną efektywnością, dzięki czemu bardzo szybko stał się ulubieńcem kibiców i jest uważany za adoptowanego Scousera przez fanów z The Kop.

To był smutny dzień, gdy Niemiec musiał opuścić Anfield po siedmiu latach wspaniałej gry, ale wszyscy związani z Liverpoolem życzyli mu powodzenia w nowym klubie. Odszedł na zasadzie wolnego transferu do Manchesteru City.

Osiągnięcia: Puchar Europy (2005), FA Cup (2001, 2006), Puchar UEFA (2001), Puchar Ligi (2001, 2003), Superpuchar Europy (2001, 2005), Tarcza Dobroczynności (2001)

Słynny fakt: W drugiej połowie Finału Pucharu Europy rozgrywanego w Stambule całkowicie wyłączył z gry Brazylijczyka Kakę.

Ciekawostka: W 2000 roku zdobył ostatnią bramkę na starym Wembley w historii podczas meczu Reprezentacji Niemiec.

- Didi jest piłkarzem stworzonym do gry w wielkich meczach. Zawsze gra dobrze w takich spotkaniach niezależnie od tego, kto jest przeciwnikiem. W końcu mówimy o piłkarzy, który wystąpił w Finale Mistrzostw Świata. To właśnie pokazuje, jak wielkim piłkarzem jest Didi. - Jamie Carragher na temat Dietmara Hamanna