player
LIV
Liverpool
Europa League
30.11.2023
21:00
LAS
LASK
 
Osób online 911

100 piłkarzy, którzy wstrząsnęli The Kop: Gerry Byrne

Pozycja w rankingu
46
Era 1957-1969
Pozycja Stoper
Data urodzenia 1938-08-29
Miejsce urodzenia Liverpool
Przeszedł z Amator
Odszedł do Zakończył karierę
Występy 330
Bramki 3

Życiorys

Jeden z najbardziej bohaterskich oraz najodważniejszych zawodników w historii Liverpoolu. Gerry Byrne odegrał jedną z głównych ról w pamiętnym meczu 1 maja 1965 roku, kiedy to wówczas The Reds zdobyli Puchar Anglii po raz pierwszy. Byrne wprawdzie nie zdobył bramki w meczu z Leeds wygranym przez Liverpool 2:1, jednak odegrał równie ważną role w tym spotkaniu jak zdobywcy bramek Roger Hunt oraz Ian St John.

Niesamowitym było to, iż Byrne rozegrał aż 120 minut w spotkaniu na Wembley ze złamanym obojczykiem! Kontuzji tej nabawił się w starciu z Bobby Collinsem. Podczas gdy doznał bardzo bolesnej kontuzji nie chciał opuścić placu gry - to właśnie dzięki takim momentom Gerry został okrzyknięty najtwardszym piłkarzem w historii Liverpoolu.

W klubie szykowały się zmiany, Byrne został nawet umieszczony na liście transferowej przed nadejściem nowego trenera Billa Shankly'a. Shanks przejął posadę trenera po Philu Taylorze. Byrne zadebiutował w przegranym wyjazdowym meczu z Charltonem aż 5:1, zdobywając swojego pierwszego gola dla Liverpoolu w 1957 roku. Zawsze twardo grający w obronie Byrne, natychmiast zwrócił na siebie uwagę nowego trenera, który oznajmił, iż widzi go w swoich planach, tak też rozpoczęła się prawdziwa kariera Gerrego na Anfield.

W sezonie 1961-62 Gerry świętował wraz ze swoją drużyną zdobycie tytułu mistrzowskiego w lidze. Ten sukces został również powtórzony przez The Reds przed zdobyciem Pucharu Anglii. Przez lata sześćdziesiąte, Byrne był stałym graczem pierwszego zespołu, do którego Shankly miał wielkie zaufanie. To właśnie w tych latach Gerry Byrne dokonał wstrząsu na The Kop.

Wspaniała jego kariera została zakończona przez przykrą kontuzję kolana 1969 roku, jednak Byrne do końca darzony był wielkim szacunkiem na Anfield. Po zakończeniu kariery otrzymał pracę w sztabie trenerskim. Do dnia dzisiejszego jest niezwykle szanowanym byłym graczem Liverpoolu.

Osiągnięcia: Mistrzostwo Pierwszej Dywizji (1963/64, 1965/66), Puchar Anglii (1965), Mistrzostwo Drugiej Dywizji (1961/62), Tarcza Dobroczynności (1964, 1965, 1966)

Słynny fakt: Grał ze złamanym obojczykiem w finale Pucharu Anglii w 1965 roku.

Ciekawostka: Zdobył pierwszą bramkę w swoim debiucie w Liverpoolu.

- Był chłopakiem o skromnej budowie ciała, jednak w walce na boisku z dużo silniejszymi od niego zawodnikami nie było tego widać, gdyż grał wspaniale. Był znakomitym piłkarzem. Był to bardzo spokojny człowiek, znakomity obrońca, bardzo dobry trener. - Ron Yeats na temat Gerry Byrne'a