Osób online 944

100 piłkarzy, którzy wstrząsnęli The Kop: Alex Raisbeck

Pozycja w rankingu
49
Era 1898-1909
Pozycja Środkowy obrońca
Data urodzenia 1878-12-26
Miejsce urodzenia Polmont, Stirlinghsire
Przeszedł z Stoke City
Odszedł do Patrick Thistle
Występy 340
Bramki 21

Życiorys

Alex Raisbeck, pierwszy z piłkarzy klubu z Anfield uważany za wielką gwiazdę, który odegrał wybitną rolę dla klubu w latach w których Liverpool świętował zdobywanie sukcesów. Podczas jego kariery w drużynie The Reds rozegrał aż jedenaście sezonów, w których reprezentant Szkocji rozwinął na tyle swoje umiejętności, iż został nazwany jednym z najlepszych środkowych obrońców w tamtej erze.

Jeszcze za czasów występów w Stoke, Raisbeck zwrócił na siebie uwagę klubu z Anfield. Wówczas główny sekretarz, Tom Watson dostał polecenie, by nie wracać bez przypieczętowanej umowy. Liverpool zapłacił ostatecznie Stoke 350 funtów.

Tuż po przybyciu na Anfield, Raisbeck natychmiast zachwycił swoją formą, a także zdobył przychylność fanów, poprzez sytuację w której odmówił występu w narodowej reprezentacji na rzecz skoncentrowania się na walce z Liverpoolem o podwójną koronę. Jednak całe to poświecenie jak się później okazało nie dało skutku, gdyż The Reds nie zdołali osiągnąć wyznaczonego celu. Mimo wszystko Alex wykazał olbrzymią lojalność wobec klubu.

Raisbeck grał później dla swojej reprezentacji, zdobywając trofea. Dwa następne sezony przyniosły podwójne rozczarowanie, gdyż Liverpool po raz kolejny nie zdołał zdobyć upragnionego pierwszego mistrzostwa, nawet z będącym w doskonałej formie Raisbeckiem.

Nie dysponując dużym wzrostem, dominował w środku obrony i dzięki wspaniałej koordynacji i umiejętnościami potrafił wygrywać pojedynki główkowe z dużo roślejszymi przeciwnikami od niego. Sezon 1905-06 był chyba jego najlepszym w karierze na Anfield. Mimo niepowodzeń w dwóch ubiegłym sezonach, Raisbeck w dalszym ciągu pozostał lojalny wobec klubu i dzięki ciężkiej pracy pomógł Liverpoolowi dojść na sam szczyt, dzięki któremu Liverpool stał się pierwszym klubem który wygrał w kolejnych latach drugą i pierwszą dywizję.

Wspaniała kariera Raisbecka ostatecznie dobiegła końca. Szkot powrócił do swojego kraju gdzie zagrał w akademickiej drużynie Patrick Thistle. Jego miłość do Liverpoolu jednak nigdy nie umarła. Jako jeden z największych piłkarzy Liverpool odszedł od nas w 1949 roku, jednak Alex Raisbeck na zawsze zostanie zapamiętany jako wspaniały szkocki obrońca Czerwonych.

Osiągnięcia: Mistrzostwo Pierwszej Dywizji (1900/01, 1905/06), Mistrzostwo Drugiej Dywizji (1904/05), Dewar Shield (1906)

Słynny fakt: Był kapitanem Liverpoolu kiedy ten zdobył swoje pierwsze mistrzostwo.

Ciekawostka: Klub uzupełniał jego zarobki poprzez danie mu pracy inspektora rachunkowości, który publikował tablice reklamowe, które miały za zadanie informowania o meczach Liverpoolu.

- Alex był najprawdopodobniej pierwszą, największą gwiazdą Liverpoolu. Od pierwszych swoich dni w klubie wykazywał wielkie umiejętności, czarując niekiedy swoją grą. On był takim Michaelem Owenem, Robbie Fowlerem albo Davidem Beckhamem. - Stephen Done na temat Alexa Raisbecka