player
SHU
Sheffield United
Premier League
06.12.2023
20:30
LIV
Liverpool
 
Osób online 965

100 piłkarzy, którzy wstrząsnęli The Kop: Chris Lawler

Pozycja w rankingu
51
Era 1963-1976
Pozycja Prawy obrońca
Data urodzenia 1943-10-20
Miejsce urodzenia Liverpool
Przeszedł z Wychowanek
Odszedł do Portsmouth
Występy 549
Bramki 61

Życiorys

Jeden z najskuteczniejszych bocznych obrońców w historii piłki - Chris Lawler odegrał kluczową rolę w obydwu wspaniałych drużynach Billa Shankly'ego na Anfield. Poza boiskiem był cichy i zamknięty w sobie, dzięki czemu zyskał sobie przydomek "Cichy Rycerz". Lawler imponował klasą i spokojem. W sumie zdobył aż 61 goli w barwach The Reds - ta statystyka zdumiewa jeszcze bardziej, gdy doda się, że żadna z tych bramek nie padła po rzucie karnym.

Równie dobrze spisywał się na środku bloku obronnego - właśnie w swoim debiucie w marcu 1963 roku wystąpił na tej pozycji. Lawler urodził się w Liverpoolu i jest wychowankiem klubu - grał w drużynach młodzieżowych i rezerwach klubu. Był mistrzem w ataku z zaskoczenia, jego umiejętność nagłego przejścia z defensywy do ataku była bardzo groźną bronią zespołu Liverpoolu z lat 60-tych i pomogła The Reds zdobyć FA Cup i Mistrzostwo Anglii.

Między październikiem 1965, a kwietniem 1971 roku rozegrał 241 kolejnych spotkań bez żadnej przerwy. W sezonie 1969/70 był prawie najlepszym strzelcem w drużynie Liverpoolu, a w kolejnym sezonie po raz pierwszy wystąpił w reprezentacji Anglii, w której wcześniej grał w zespołach młodzieżowych. W sumie wystąpił tylko 4 razy w dorosłej drużynie Anglików.

Jego najsłynniejszą bramką z pewnością będzie zwycięski gol w meczu z Evertonem w listopadzie 1970 roku, gdy The Reds odrobili stratę trzech bramek. Bardzo często zdobywał gole w Europie - uczynił to aż 11 razy i też to właśnie jego gol w meczu z Interem w 1965 roku nie został uznany. Lawler był jednym z niewielu, którzy przetrwali czystkę w składzie, jaką poczynił Shankly na początku lat 70-tych, dzięki czemu zdobył więcej trofeów, między innymi Puchar UEFA.

Gdy Bob Paisley zastąpił Shanksa, Lawler powoli szykował się do zakończenia kariery, więc odszedł do Portsmouth, gdzie grał przez dwa sezony, a potem już skończył grać w piłkę w zespole Stockport. Wiecznie będą trwały dyskusje, czy Chris był najlepszym prawym obrońcą w historii Liverpoolu, ale jedno jest pewne, żaden z jego rywali do tego tytułu nie zdobył więcej bramek i ten rekord najprawdopodobniej przetrwa wszystko.

Osiągnięcia: Mistrzostwo Anglii (1965/66, 1972/73), FA Cup (1965), Puchar UEFA (1973), Tarcza Dobroczynności (1965, 1966)

Słynny fakt: Zaliczył zwycięską bramkę w meczu z Evertonem na Anfield w listopadzie 1970 roku.

Ciekawostka: Był trenerem rezerw Liverpoolu w latach osiemdziesiątych.

- Naprawdę bramkostrzelny prawy obrońca. Nazywano go "Duchem". Potrafił pojawić się znienacka na idealnej pozycji do zdobycia bramki. Myślę, że jego stosunek zdobytych bramek do rozegranych spotkań jest wspaniały, jak na bocznego obrońcę i nigdy nie zostanie pobity. - Ian Callaghan na temat Chrisa Lawlera