player
SHU
Sheffield United
Premier League
06.12.2023
20:30
LIV
Liverpool
 
Osób online 970

100 piłkarzy, którzy wstrząsnęli The Kop: Ray Houghton

Pozycja w rankingu
52
Era 1987-1992
Pozycja Prawy pomocnik
Data urodzenia 1962-01-09
Miejsce urodzenia Glasgow
Przeszedł z Oxford United
Odszedł do Aston Villa
Występy 203
Bramki 38

Życiorys

Pozyskanie reprezentanta Irlandii Raya Houghtona z Oxford United w październiku 1987 roku okazało się być jednym z najlepszych ruchów transferowych w karierze Kenny'ego Dalglisha. Wcześniej do Liverpoolu trafili John Barnes i Peter Beardsley, więc Houghton był właśnie brakującym elementem tej układanki i kosztował niemałą jak na ówczesne warunki kwotę - 800 tysięcy funtów. Houghton odgrywał kluczową rolę w jednej z najlepiej atakujących drużyn Liverpoolu w historii. Zdobył kilka bardzo ważnych bramek a do kolekcji zdobytych trofeów mógł dodać dwa tytuły Mistrza Anglii i dwa FA Cup.

Urodzony w Glasgow piłkarz zaczynał karierę w West Ham, ale nazwisko wyrobił sobie dopiero grając w Fulham na początku lat osiemdziesiątych. Potem przeniósł się do Oxford, gdzie zdobył Milk Cup w 1985 roku, więc w momencie przejścia do Liverpoolu był już uznanym zawodnikiem.

Houghton był ciężko pracującym prawym pomocnikiem, który zawsze dawał z siebie 100%. Potrafił zarówno zdobywać bramki, jak i wypracowywać sytuację kolegom. Przez cały mecz nękał obrońców przeciwnika wspaniałymi rajdami skrzydłem. Zaskarbił sobie przychylność kibiców Liverpool zdobywając jedynego gola w 5. rundzie FA Cup przeciwko Evertonowi na Goodison Park, a także trafił do siatki w pamiętnym zwycięstwie 5-0 nad Nottingham Forest, gdy The Reds zapewnili sobie tytuł Mistrza Anglii.

W kolejnym sezonie do swojej kolekcji dołożył medal za zwycięstwo w FA Cup, jednak kontuzje spowodowały, że wystąpił tylko 16 razy w lidze, ale mimo to Liverpool sięgnął po tytuł. Dwa lata później został wybrany najlepszym piłkarzem Liverpoolu w danym sezonie i pomógł drużynie pokonać Sunderland w Finale FA Cup 2-0.

Niestety był to ostatni mecz Houghtona w Liverpoolu, ponieważ pokłócił się z Graemem Sounessem i odszedł do Aston Villi. Sukcesy, które odniósł z Aston Villą i wspaniałe występy podczas Mistrzostw Świata w 1994 roku pokazały, że Ray zbyt wcześnie odszedł z Anfield, jednak i tak w ciągu tych pięciu lat osiągnął wystarczając dużo, żeby być na liście najlepszych piłkarzy w historii Liverpoolu.

Osiągnięcia: Mistrzostwo Anglii (1987/88, 1989/90), FA Cup (1989, 1992), Tarcza Dobroczynności (1988, 1990)

Słynny fakt: Zdobył strzałem głową zwycięską bramkę w meczu na Park End w marcu 1988

Ciekawostka: Houghton w 1983 roku, gdy jeszcze występował w barwach Fulham, rozegrał spotkanie przeciwko Liverpoolowi w Milk Cup.

- Był dobrym technicznie piłkarzem. Na boisku wykonywał tytaniczną pracę i zawsze był zagrożeniem dla bramki rywala, co dodaje pomocnikowi bardzo dużą wartość. - Gary Gillespie na temat Raya Houghtona