player
SHU
Sheffield United
Premier League
06.12.2023
20:30
LIV
Liverpool
 
Osób online 973

100 piłkarzy, którzy wstrząsnęli The Kop: Markus Babbel

Pozycja w rankingu
53
Era 2000-2004
Pozycja Prawy Obrońca
Data urodzenia 1972-09-08
Miejsce urodzenia Monachium
Przeszedł z Bayern Monachium
Odszedł do VFB Stuttgart
Występy 73
Bramki 6

Życiorys

Karierę Markusa Babbela mogła tragicznie zakończyć choroba Niemca, jednak ten zdołał ją wyleczyć i przez cztery lata grania na Anfield został legendą klubu. Bawarczyk zaczynał swoja karierę w Bayernie Monachium. Babbel był kluczową postacią reprezentacji Niemiec na EURO 96'.

Do Liverpoolu trafił w 2000 roku w ramach wolnego transferu, a sprowadził go tam Gerard Houllier. Ten transfer został bardzo mocno oklaskiwany przez fanów Liverpoolu. Znakomity i bardzo doświadczony Babbel świecił w obronie Liverpoolu. Jednak nigdy nie udało mu się z klubem z Merseyside zdobyć mistrzostwa Anglii.

Popularny Niemiec bardzo ciężko pracował na boisku. Przyczynił się znacznie do zdobytych triumfów "The Reds", chociażby tego niezapomnianego na Westfalenstadion w finale Pucharu UEFA kiedy to otworzył wynik spotkania. Inną z ważnych bramek zdobył na Goodison Park przeciwko lokalnej drużynie Evertonowi, wówczas spotkanie to zakończyło się zwycięsko dla Liverpoolu 3:2, dzięki czemu Czerwoni zagwarantowali sobie start w eliminacjach do rozgrywek Ligi Mistrzów.

Wspaniałe momenty na Anfield, zdobycie w 2001 roku Tarczy Dobroczynności w meczu przeciwko United nie wskazywały, że Niemca zaatakuje choroba - wirus 'Guillain-Barre'. Zmuszony został wtedy przez chorobę nawet do jazdy na wózku inwalidzkim. Choroba praktycznie na cały sezon 2001/2002 pozbawiła go z możliwości gry. Z biegiem czasu, lecząc się we własnej ojczyźnie Babbel dochodził do siebie, dzięki czemu mógł kontynuować swoją karierę.

Wykazał wówczas wielką determinację i odwagę wracając do zdrowia, dzięki ciężkiemu treningowi. Po powrocie do gry, jednak nie był już tym samym zawodnikiem. Mocno sfrustrowany niepowodzeniem w odzyskaniu dawnej formy pokłócił się z Houllierem po czym trafił w sezonie 2003-04 na wypożyczenie do Blackburn Rovers. Po powrocie do Melwood jasnym stało się, że jego dni na Anfield zostały policzone.

Latem 2004 roku Babbel wrócił do swojej ojczyzny, przechodząc do VFB Stuttgart. Odszedł z Liverpoolu życząc jak najlepiej klubowi, zapisując się w historii. Z pewnością gdyby nie jego choroba zdobyłby jeszcze nie jedno trofeum z The Reds.

Osiągnięcia: FA Cup (2001), UEFA Cup (2001), Puchar Ligi (2001), Tarcza Dobroczynności (2001)

Słynny fakt: Zdobył bramkę w finale Pucharu UEFA(2001), otwierając tym samym wynik spotkania.

Ciekawostka: Zanim trafił do Liverpoolu odrzucił ofertę kupna od Realu Madryt.

- Markus przyszedł do nas w 2000 roku kiedy mieliśmy wspaniały sezon z wieloma meczami do rozegrania. Był typem zawodnika, z którym bardzo dobrze rozumiałem się na boisku. Myślę, że w pierwszym sezonie zagrał w każdym spotkaniu- w 60 meczach. Był defensywnym pomocnikiem, jednak potrafił także grać w ofensywie. - Didi Hamman na temat Markusa Babbela