player
SHU
Sheffield United
Premier League
06.12.2023
20:30
LIV
Liverpool
 
Osób online 944

100 piłkarzy, którzy wstrząsnęli The Kop: Craig Johnston

Pozycja w rankingu
59
Era 1981-1988
Pozycja Ofensywny pomocnik
Data urodzenia 1960-06-25
Miejsce urodzenia Johannesburg, RPA
Przeszedł z Middlesbrough
Odszedł do Zakończył karierę
Występy 271
Bramki 40

Życiorys

Craig Johnston był jednym z najpopularniejszych piłkarzy Liverpoolu o wyjątkowym charakterze prawdziwego 'wojownika'. Pracował bardzo ciężko odkąd przybył na Anfield w 1980 roku.

"Roo" bądź "Skippy", bo tak nazywana Johnston za czasów gdy wychowywał się w Australii, mimo nienajlepszych diagnoz lekarzy o jego stanie zdrowia, zawsze marzył by zostać profesjonalnym piłkarzem. Jako dziecko borykał się z chorobą, która uniemożliwiała mu grania profesjonalnie w piłkę. Jednak zdrowie Johnstona poprawiło się, po czym natychmiast trafił do Middlesbrough w 1977 roku.

W 1981 roku Bob Paisley podpisał z nim kontrakt płacąc wówczas za pomocnika Boro 575.000 funtów. Po przybyciu na Anfield zaczynał granie w rezerwach. Pewnego razu założył czerwoną koszulkę i dostał szansę na grę w pierwszym zespole, po czym jak się później okazało zagościł w nim na dobre.

Johnston słynący z wielkiej energii, wspaniałych umiejętności, prowadzeniu gry w szybkim tempie, nie wspominając o niesamowitym talencie do zdobywania bardzo ważnych bramek, odgrywał główną rolę w drużynie "The Reds" w połowie lat 80', kiedy to Liverpool dominował w kraju jak i za granicą. Jego wspaniała forma trwała dalej. W szatni był wzorem do naśladowania przez kolegów z drużyny.

Po trenerze Joe Faganie na Anfield przybył Kenny Dalglish. To właśnie pod wodzą tego szkoleniowca Johnston zdobył być może najsławniejszą bramkę w meczu przeciwko Evertonowi na Wembley, kiedy to Liverpool sięgnął po podwójną koronę, zwyciężając w lidze jak również Pucharze Anglii, a było to w 1986 roku. Dwa lata później w przeddzień finałowego spotkania w FA Cup przeciwko Wimbledonowi, Johnston ogłosił sensacyjną nowinę, że kończy karierę piłkarską w trosce o swoją chorą siostrę w Australii.

Mimo przedwczesnego zakończenia kariery po siedmiu latach spędzonych na Anfield na zawsze pozostanie w sercach fanów Liverpoolu. Odchodząc od piłkarskiej kariery wypowiedział bardzo ważne dwa zdania: "Nie zagrałbym nigdzie indziej, lecz tylko w Liverpoolu. Jedynym innym zespołem w dla którego mógłbym grać to rezerwy Liverpoolu".

Osiągnięcia: Mistrzostwo Pierwszej Dywizji (1981/82, 1982/83, 1983/84, 1985/86, 1987/88), Puchar Europy (1984), Pucha Anglii (1986), Puchar Ligi (1983, 1984)

Słynny fakt: Strzelił drugą z trzech bramek zdobytych przez Liverpool w finale FA Cup w 1986 roku.

Ciekawostka: Był bardzo utalentowanym autorem piosenek. To on napisał takie przeboje jak m.in. 'Anfield Rap' czy 'Pride of Merseyside'.

- Wielki charakter. To był wyjątkowy piłkarz, bardzo dynamiczny. Wprowadzał do drużyny dużo świeżości. Myślę, że nie było drugiego takie zawodnika jakim był on. Te piłkarz z szokującymi włosami był bardzo szalony, ale posiadał fantastyczne umiejętności i wspaniałą wizję gry. - Stephen Done o Craigu Johnstonie