Osób online 948

100 piłkarzy, którzy wstrząsnęli The Kop: Danny Murphy

Pozycja w rankingu
62
Era 1997-2004
Pozycja Pomocnik
Data urodzenia 1977-03-18
Miejsce urodzenia Chester
Przeszedł z Crewe Alexandra
Odszedł do Charlton Athletic
Występy 249
Bramki 44

Życiorys

Danny Murphy zyskał wieczną sławę w oczach wszystkich fanów Liverpolu po serii pamiętnych meczów zakończonych zwycięstwem Liverpoolu nad Manchesterem United na początku 2000 roku. W sumie urodzony fan Liverpoolu zdobył trzy zwycięskie bramki przeciwko drużynie Alexa Fergusona na Old Trafford, zaliczył jednak również wiele innych ważnych trafień podczas siedmioletniego pobytu na Anfield.

Danny został pozyskany z Crewe Alexandra przez Roy'a Evansa za 2 mln funtów w 1997. Do Liverpoolu przybył jako jeden z najbardziej obiecujących młodych zawodników w kraju. Jednakże przy ciężkiej rywalizacja o miejsce w pierwszym zespole z trudem usiłował nawiązać walkę jako gracz rezerw i został wypożyczony z powrotem na Gresty Road do końca sezonu 1998/99. Jego dni na Anfield wydawały się być policzone policzone, a jednak po powrocie z wypożyczenia rok później ostatecznie wdarł się do pierwszego zespołu, strzelił swoją pierwszą bramkę dla klubu i domagał się regularnych występów w pierwszej jedenastce Gerarda Houlliera.

Kontuzja zmusiła go do opuszczenia finału Worthington Cup w 2001, gdzie Liverpool wygrał z Birmingham. Jednak pamiętne tryumfy w finałach z Arsenalem i Alaves były już z jego udziałem. Zręczny, pracowity pomocnik, który może strzelać regularnie bramki oraz wykonać decydujące podanie stał się integralną częścią drużyny Gerarda Houlliera.

Mimo niesłusznie obrany za cel przez krytyków, kiedy gra Liverpoolu nie była dobra, Murphy znacznie poprawił formę i zasłużył sobie na powołanie do reprezentacji. W 2003 był częścią zespołu, który wznosił ponownie Puchar Ligi i w klasyfikacji strzelców klubu ustępował tylko Michaelowi Owenowi. Bez wątpienia zapracował sobie na miano gracza roku według fanów Liverpoolu.

Niespodziewanie, na koniec sezonu 2004/05 jego gra dla Liverpoolu dobiegła końca, nie długi czas po przybyciu nowego managera Rafaela Beniteza. Z ciężkim sercem Murphy zaakceptował transfer do Charltonu Athletic za 2,5 mln funtów. Zawsze będzie mógł wrócić pamięcią z ogromną dumą do tego, co osiągnął w jego ukochanym Liverpoolu.

Osiągnięcia: Puchar Anglii (2001), Puchar UEFA (2001), Worthington Cup (2003), Super Cup (2001), Tarcza Dobroczynności (2001)

Słynny fakt: Strzelił trzy zwycięskie bramki na Old Trafford

Ciekawostka: Pierwsze wrażenie na skautach Liverpoolu Danny wywarł po odegraniu głównej roli razem z Michaelem Owenem w reprezentacji na Młodzieżowych Mistrzostwach Świata