LIV
Liverpool
Towarzyski
24.07.2024
05:30
BET
Real Betis
 
Osób online 1326

100 piłkarzy, którzy wstrząsnęli The Kop: Vladimir Smicer

Pozycja w rankingu
64
Era 1999-2005
Pozycja Ofensywny pomocnik
Data urodzenia 1973-05-24
Miejsce urodzenia Decin, Czechy
Przeszedł z Lens
Odszedł do Bordeaux
Występy 183
Bramki 19

Życiorys

Vladimir Smicer zapewnił sobie wieczne miejsce w historii Liverpoolu podczas niezwykłego meczu w Stambule w 2005 roku. Wszedł z ławki rezerwowych, zmieniając Harry'ego Kewella, zdobył drugą bramkę dla The Reds, walnie przyczyniając się do fenomenalnego odrobienia strat w meczu z Milanem, a także wykorzystał kluczową jedenastkę w serii rzutów karnych. To była wspaniała nagroda dla Smicera, który powrócił do gry w lutym tamtego roku po długiej kontuzji.

Vladi był ofensywnym pomocnikiem. Po raz pierwszy pokazał się na wielkiej scenie pomagając Slavii Praga w awansie do Półfinału Pucharu UEFA w 1996 roku, a potem był jedną z gwiazd Mistrzostw Europy. Dzięki temu przeniósł się do francuskiego klubu RC Lens, gdzie odniósł jeszcze więcej sukcesów - pomógł zdobyć pierwszy w historii klubu tytuł Mistrza Francji w sezonie 1997/98 - a następnie w czerwcu 1999 roku przyszedł do Liverpoolu, jako następca Steve'a McManamana, który odszedł do Realu.

Był szybkim i dobrze wyszkolonym skrzydłowym, jednak jego pierwszy sezon na wyspach był bardzo trudny, ponieważ miał problemy z przystosowaniem się do angielskiego stylu gry, a nie pomagały mu w tym kontuzje. Jednak w sezonie 2000/01 widzieliśmy już tego prawdziwego Vladiego, grał na obu skrzydłach, czasem występował za napastnikami i odegrał bardzo ważną rolę w ówczesnych sukcesach klubu.

Niestety dla jednego z najbardziej utalentowanych piłkarzy w historii Liverpoolu, liczne kontuzje wciąż go nękały, miał problemy z ustabilizowaniem formy, przez co kibice na The Kop zaczęli pałać do niego coraz mniejszą sympatią. Ciągle potrafił pokazać czasem momenty magii i zdobył kilka spektakularnych bramek.

Jednak najwspanialsze chwile zostawił na sam koniec kariery, na stadionie Ataturka w Stambule popisał się niezwykłym uderzeniem z dystansu. Miesiąc później odszedł do Bordeaux, ale czy kiedykolwiek miał ktoś tak wspaniałe zakończenie kariery na Anfield?

Osiągnięcia: Puchar Europy (2005), FA Cup (2001), Puchar UEFA (2001), Worthington Cup (2001, 2003), Superpuchar Europy (2001), Tarcza Dobroczynności (2001)

Słynny fakt: Zdobył dwie bramki w Finale Ligi Mistrzów w 2005 roku.

Ciekawostka: Po raz pierwszy zagrał na Anfield podczas Mistrzostw Europy w 1996 roku dla Reprezentacji Czech.

- Vladi miał pecha podczas swojej kariery na Anfield. Może po prostu czekał na ten ostatni mecz i pokazał wszystko w Stambule. Zdobył wtedy bardzo ładną bramkę i wykorzystał jedenastkę w serii rzutów karnych. Grał naprawdę dobrze. Był jednym z najmilszych ludzi, jakich można spotkać, zawsze pomocny i skory do żartów. On jest wspaniałym człowiekiem. - Didi Hamann na temat Vladimira Smicera