LIV
Liverpool
Towarzyski
27.07.2024
01:30
BET
Real Betis
 
Osób online 1530

100 piłkarzy, którzy wstrząsnęli The Kop: Matt Busby

Pozycja w rankingu
66
Era 1936-1945
Pozycja Skrzydłowy
Data urodzenia 1909-05-26
Miejsce urodzenia Orbiston, Lankashire
Przeszedł z Manchester City
Odszedł do Zakończył karierę
Występy 125
Bramki 3

Życiorys

Może być sławny za czasy, gdy pełnił funkcję menadżera Manchesteru United, ale nie można zapominać, że Matt Busby udanie grał w Liverpoolu przed i w czasie II wojny światowej. Urodził się w Lanarkshire, reprezentował Szkocję i przybył do Liverpoolu w marcu 1936 roku z Manchesteru City za sumę 8.000 funtów i od razu zażarcie walczył o utrzymanie zespołu w pierwszej lidze. Bardzo szybko powierzono mu rolę kapitana - którą wypełniał z godnością - i stał się ulubieńcem kibiców z The Kop.

Przychodząc do klubu był napastnikiem, jednak niewiele czasu minęło i stał się skrzydłowym. Okazało się później, że była to wspaniała zmiana. Busby grając na skrzydle był zawsze pełen gracji i elegancji, a jego panowanie nad piłkę określane było mianem wspaniałego. Razem z rodakami ze Szkocji - Thomasem "Tinym" Bradshawem i Jimmym McDougallem tworzył uznawaną za jedną z lepszych w ówczesnych czasach formację.

W sezonie poprzedzającym wybuch wojny grał zawsze, a drużyna spisywała się coraz lepiej. Busby czasem występował w Liverpoolu podczas wojny, jednak w końcu zakończył karierę w 1945 roku, by później objąć posadę menadżera w Manchesterze United. Liverpool był bardzo zmartwiony tą stratą i nawet zaoferowano mu stanowiska trenera na Anfield, ale Busby już wcześniej podjął decyzję, a reszta, jak to mówią była historią.

Jego osiągnięcia na Old Trafford zyskały sobie miano legendarnych, ale często zapomina się o jego dokonaniach w Liverpoolu, a przecież pomógł zacząć grać w piłkę tak z utalentowanymi zawodnikami, jak Billy Liddell i Bob Paisley.

Słynny fakt: Z godnością nosił kapitańską opaskę Liverpoolu w latach trzydziestych.

Ciekawostka: Siedmiokrotnie występował w Reprezentacji Szkocji podczas wojny i udało mu się zagrać w jednej drużynie z Billem Shanklym.

- Ludzie zapominają, że gdzieś pomiędzy grą w Manchesterze City i prowadzeniem Manchesteru United, Matt grał w Liverpoolu. Jego kariera na Anfield nie była tak długa, jak powinna, ale piłkarze naprawdę go uwielbiali, był wspaniałym Kapitanem w latach poprzedzających wybuch II wojny światowej. - Stephen Done na temat Matta Busby'ego: