player
LIV
Liverpool
Premier League
31.10.2020
18:30
WHU
West Ham United
 
Osób online 165

100 piłkarzy, którzy wstrząsnęli The Kop: Jamie Carragher

Pozycja w rankingu
7
Era 1996-...
Pozycja Obrońca
Data urodzenia 1978-01-28
Miejsce urodzenia Bootle
Przeszedł z Wychowanek
Odszedł do -
Występy 588
Bramki 4

Życiorys

Jego piłkarskie upodobania z dzieciństwa może i kierowały się w złą stronę Stanley Park, ale zapytajcie się fanów Liverpoolu, kto reprezentuje ich na boisku, to bez wahania wam odpowiedzą, że jest to Jamie Carragher.

W dzieciństwie był niebiesko-krwistym fanem Evertonu, ponieważ dorastał w okolicach Bootle, ale teraz możemy być pewni, że jak rozetniemy mu skórę to ujrzymy nic innego, jak czerwoną krew kibica The Reds.

Bezprecedensowy obrońca, który gra z pasją i oddaniem prawdziwego kibica Liverpoolu, Carra był kluczowym zawodnikiem w ostatnich latach na Anfield i jest bezcenny dla tego zespołu.

Jamie jest bohaterem miejscowej klasy pracującej, w każdym jego słowie słychać akcent prawdziwego Scousera. Przeszedł przez wszelkie szczeble Akademii Liverpoolu i do dziś pozostał wierny swym korzeniom.

On także kocha ten sport i te cechy spowodowały, że kibice The Reds obdarzyli go szczerym uczuciem miłości, jednak jest wiele innych powodów, dla których tak bardzo go cenią. Naprawdę wiele. Jego umiejętności czysto piłkarskie budzą ogromny szacunek i to nie tylko w Merseyside.

Obecnie jest uważany przez wiele osób za jednego z najlepszych środkowych obrońców w Europie, porównania do takich Legend jak Franco Baresi są jak najbardziej na miejscu, Jamie Carragher w pełni zasłużył na wszelkie pochwały.

Zaczynał swoją młodzieńczą karierę jako napastnik, a potem grał na pozycji defensywnego pomocnika podczas Młodzieżowego FA Cup w 1996, który ostatecznie zdobył, jednak Carra jest urodzonym stoperem.

Niezależnie, czy na lewej, czy na prawej, czy na środku bloku defensywnego, Jamie zawsze broni Liverpoolu, tak jakby zależało od tego jego życie - chyba najlepiej było to widać po przerwie w Finale Pucharu Europy w Stambule z AC Milanem.

Jako pierwszy dostrzegł go Harry Hodges i Jamie miał wtedy 12 lat, a następnie Carragher poczynił ogromne postępy od zdobycia Młodzieżowego FA Cup do triumfu w Pucharze Europy. Jego kariera daje nadzieję wszelkim młodym chłopcom z Liverpoolu i jest najlepszym przykładem dla młodzieży, za co został nagrodzony tytułem honorowego mieszkańca swojego rodzinnego Sefton.

Jednak jego kariera nie składa się z samych wspaniałych chwil. W pierwszej drużynie zadebiutował jako zmiennik Roba Jonesa w meczu o Carling Cup z Middlesbrough w styczniu 1997 roku, a w swoim pierwszym meczu od pierwszej minucie zdobył bramkę głową, czym przyczynił się do pokonania Aston Villi 3-0. Jednak nie udało mu się wywalczyć podstawowego miejsca w składzie i potem stał się "zapchajdziurą".

Na początku kariery ta uniwersalność do pewnego stopnia mu pomagała, jednak równocześnie nie pozwoliła pokazać prawdziwych umiejętności na ulubionej pozycji i przez to na początku nie był takim ulubieńcem kibiców, jakim jest dzisiaj.

Niektórzy wątpili w jego przyszłość w klubie i gdy drużyna miała problemy to kibice trochę za często niesprawiedliwie skupiali swoją złość na wychowanku klubu.

Były nawet takie chwile, gdy wydawało się, że jego kariera na Anfield chyli się ku końcowi. Do klubu sprowadzono kilku drogich piłkarzy i jego miejsca w składzie było nieprzerwanie zagrożone, jednak on za każdym razem nie poddawał się i potrafił wygrać rywalizację z nowymi nabytkami.

Z każdym meczem radził sobie coraz lepiej i powoli zaczynał zyskiwać przychylność fanów. Stał się piłkarzem grającym regularnie na niezwykle wysokim poziomie i nie potrzebował dużo czasu, żeby zostać jednym z kluczowych zawodników w zespole.

W latach młodości uczył się częściowo piłkarskiego rzemiosła w narodowej szkole świetności FA w Lilleshall i reprezentował kraj wiele razy na młodzieżowym poziomie, a w 1999 roku jego reputacja znacząco wzrosła dzięki powołaniu do dorosłej Reprezentacji Anglii.

Tak naprawdę na międzynarodowej scenie jeszcze nie poznali się na jego talencie, ale trenerzy klubowi Gerard Houllier i Rafa Benitez zawsze doceniali ogromny wkład, jaki Carra ma na poczynania Liverpoolu.

W 2004 roku, gdy Rafa Benitez objął stery na Anfield, Hiszpan był pod tak ogromnym wrażeniem poświęcenia i pracy wykonywanej przez Jamiego, że bez wahania mianował go zastępcą Kapitana w przypadku nieobecności Stevena Gerrarda i rok później dumnie wzniósł Superpuchar Europy jako Kapitan The Reds.

Carragher sam jako pierwszy przyzna, że nie jest najlepiej wyszkolonym piłkarzem pod względem techniki w historii Liverpoolu, ale połączenie ciężkiej pracy i pełne oddanie sprawie Liverpoolu i profesjonalne podejście do wykonywanego zawodu pomogły mu osiągnąć najwyższe cele.

Wspaniale czyta grę i bardzo dobrze kryje napastników przeciwnika, potrafi wślizgiem odebrać piłkę, zaciekle walczy o górne piłki i ma zbawienny wpływ na wszystkich otaczających go kolegów z zespołu. Przebiegłby przez mur, gdyby miało to pomóc Liverpoolowi i nieraz pokazywał niezwykłą wolę walki pokonując barierę bólu, żeby tylko zagrać dla The Reds.

Po tym jak złamał nogę we wrześniu 2003 roku podczas meczu z Blackburn nie chciał dopuścić do świadomości, że musi opuścić boisko, a gdy go znoszono to szczerze uważał, że zawiódł kolegów. Natomiast podczas Finału Pucharu Europy dzielnie walczył w dogrywce mimo przeszywającego skurczu, który go nękał.

Jak można było się spodziewać po defensywnie usposobionym piłkarzu, Jamie nie zdobył wielu bramek w swojej karierze - w sumie tylko trzy razy trafił do siatki i skutecznie jeszcze wykorzystał jedenastkę w serii rzutów karnych w Finale Worthington Cup w 2001 roku z Birmingham - nie będziemy wspominać o kilku pechowych bramkach samobójczych.

Rozegrał ponad 400 spotkań w barwach The Reds, więc jego lojalność jest niepodważalna. Raz w wywiadzie reporter zapytał się, czy nie myślał o przeprowadzce do jakiegoś większego klubu i Jamie natychmiastowo odpowiedział: "Nie ma większego klubu niż Liverpool."

Właśnie takie podejście spowodowało, że zyskał status "Żywej Legendy" wśród kibiców The Kop, którzy marzą o "drużynie Carragherów". W historii klubu byli lepsi piłkarze od niego, ale niewielu miało tak wspaniałe relacje z kibicami.

"23 CARRAtowe złoto" brzmi napis na jednej z wielu flag stworzonych przez kibiców na jego cześć i nie ma żadnych wątpliwości, że Jamie Carragher jest brylantem w koronie Liverpoolu.

Osiągnięcia: Puchar Europy (2005), FA Cup (2001, 2006), Puchar UEFA (2001), Superpuchar Europy (2005), Puchar Ligi (2001, 2003), Tarcza Dobroczynności (2001, 2006)

Słynny fakt: To właśnie Carra doradził Jerzemu Dudkowi przed rzutami karnymi w Finale Pucharu Europy, żeby Pola wytrącił z równowagi zawodników Milanu.

Ciekawostka: Najdłużej reprezentuje barwy Liverpoolu ze wszystkich obecnych piłkarzy The Reds i w październiku minie już 10 lat nieprzerwanej gry na Anfield.

- Prawdopodobnie w przeszłości oskarżano mnie o to, że jestem prezesem fanklubu Jamiego Carraghera od samego początku jego kariery na Anfield i jest to całkiem śmieszne, ponieważ wtedy chyba nikt nie sądził, że Carra stanie się tak świetnym piłkarzem. Jednak z każdym sezonem Jamie grał o te 10% lepiej i wydaje mi się, że kibice w końcu się obudzili i widzą, jak wspaniałego piłkarza ma w szeregach ich ukochany zespół. - Chris Bascombe na temat Jamiego Carraghera