player
LIV
Liverpool
Europa League
30.11.2023
21:00
LAS
LASK
 
Osób online 828

100 piłkarzy, którzy wstrząsnęli The Kop: Ephraim Longworth

Pozycja w rankingu
72
Era 1910-1928
Pozycja Boczny obrońca
Data urodzenia 1887-10-02
Miejsce urodzenia Halliwell, nieopodal Boltonu
Przeszedł z Leyton
Odszedł do Zakończył karierę
Występy 371
Bramki 0

Życiorys

Ephraim Longworth był jedną z kluczowych postaci w czasach, gdy Liverpool miał swoje początki i został pierwszym piłkarzem The Reds, który miał zaszczyt pełnić funkcję Kapitana Reprezentacji Anglii - wielkie osiągnięcie, za które będzie zawsze pamiętany.

Mówiono o nim "książę bocznych obrońców" i był jednym z najrówniej grających zawodników w historii Liverpoolu, a jego kariera zawodnicza na Anfield trwała 18 lat. W tym czasie dumnie nosił opaskę Kapitana Liverpoolu i poprowadził zespół do dwóch tytułów Mistrza Anglii.

Urodził się w Halliwell, a przybył na Anfield w 1910 roku, wcześniej grając w Boltonie i Leyton. Ten transfer był ostatnim w karierze menadżera Toma Watsona, ale z pewnością jednym z najlepszych. Wszyscy bardzo dobrze go rozpoznawali dzięki charakterystycznej grzywce, a jego wspaniała gra na prawej obronie spowodowała, że na początku kariery miał pewne miejsce w pierwszej jedenastce.

Wystąpił w Finale FA Cup w 1914 roku przeciwko Burnley, a po wojnie był kluczowym zawodnikiem The Reds, gdy ten zespół sięgnął dwukrotnie po Mistrzostwo Anglii. Był znany z tego, że bardzo dobrze grał obiema nogami i zaliczył 371 spotkań w barwach Liverpoolu, jednak ani razu nie pokonał bramkarza przeciwników. Pięć razy także reprezentował Anglię i był kapitanem zespołu narodowego podczas meczu z Belgią w 1921 roku.

Zakończył karierę w 1928 roku, jednak jeszcze na długo został w klubie, najpierw w sztabie szkoleniowym, a potem był jednym z ludzi, którzy dbali o murawę na Anfield.

Osiągnięcia: Mistrzostwo Anglii (1921/22, 1922/23)

Słynny fakt: Był pierwszym piłkarzem Liverpoolu, który miał zaszczyt pełnić funkcję Kapitana Reprezentacji Anglii.

Ciekawostka: Nie zdobył nawet jednej bramki w 371 występach w barwach Liverpoolu.

- Jeśli dzisiaj pójdziemy do muzeum to można obejrzeć taki film, w którym człowiek w mglisty dzień opowiada historię o rozrzucaniu prochów kibica przed bramkę i w jednym momencie słychać taką kwestię: "nie chcesz ich tutaj zostawiać, ten człowiek może ożyć i wybić piłkę z linii bramkowej". Taki właśnie był Ephraim Longworth. Pracował w klubie od momentu zakończenia I wojny światowej do późnych lat sześćdziesiątych. - Stephen Done na temat Ephraima Longwortha