LIV
Liverpool
Towarzyski
24.07.2024
05:30
BET
Real Betis
 
Osób online 2423

100 piłkarzy, którzy wstrząsnęli The Kop: David Johnson

Pozycja w rankingu
77
Era 1976-1982
Pozycja Napastnik
Data urodzenia 1951-10-23
Miejsce urodzenia Liverpool
Przeszedł z Ipswich Town
Odszedł do Everton
Występy 209
Bramki 78

Życiorys

David Johnson był niedocenianym zawodnikiem we wspaniałej drużynie Liverpoolu, która zdominowała wszelkie rozgrywki krajowe i te europejskie na przełomie lat siedemdziesiątych i osiemdziesiątych. Może nie zebrał tylu pochwał, jak jego ówczesny partner z ataku Kenny Dalglish, ale David naprawdę zdobył kilka niezwykle ważnych bramek, a jego obecność w drużynie była bardzo ceniona przez sztab szkoleniowy.

Od dziecka był fanem Liverpoolu, jednak zaczął swoją karierę w Evertonie na początku lat siedemdziesiątych i odnosił wielkie sukcesy, przebijając się do pierwszej drużyny Evertonu - zdobył bramkę w debiucie w każdych rozgrywkach, nawet w derbach Merseyside! Zaskoczeniem było jego odejście do Ipswich w 1972 roku, ale tam też spisywał się bardzo dobrze.

W końcu w 1976 roku jego talent dostrzegł Bob Paisley i zapłacił za skutecznego napastnika 200 000 funtów. To było spełnienie marzeń dla urodzonego w Garston zawodnika i "Johnno" już po swoim pierwszym sezonie na Anfield mógł się poszczycić tytułem Mistrza Anglii.

Był bardzo silny w powietrzu, a także na ziemi nikomu nie ustępował pod względem budowy fizycznej i zarówno zdobywał gole, jak i je wypracowywał kolegom. Jego instynkt strzelecki został potwierdzony 5 kwietnia 1978, gdy zdobył gola dla Liverpoolu w derbach Merseyside i w ten sposób stał się pierwszym piłkarzem, który zdobywał bramki dla obydwu drużyn w tym prestiżowym spotkaniu, jednak dopiero w sezonie 1978/79 stał się podstawowym zawodnikiem.

W kolejnym sezonie został najlepszym strzelcem z 21 bramkami na koncie w lidze, w tym dwie w meczu z Aston Villą, którym The Reds zapewnili sobie Mistrzostwo Anglii. W 1981 roku sięgnął także po Puchar Europy. Jednak, gdy przybył Ian Rush jego popularność nic nie pomogła i w 1982 roku odszedł do Evertonu.

Osiągnięcia: Mistrz Anglii (1976/77, 1978/79, 1979/80), Puchar Europy (1981) Puchar Ligi (1982), Superpuchar Europy (1977), Tarcza Dobroczynności (1979, 1980)

Słynny fakt: Jest pierwszym piłkarzem, który zdobywał zwycięskie bramki zarówno dla Liverpoolu i Evertonu w derbach Merseyside.

Ciekawostka: Po zdobyciu bramki w meczu z Derby County w 1980 roku, wpadł na słupek i utracił przytomność.

- Był wspaniałym środkowym napastnikiem, który bardzo ciężko pracował na boisku i nigdy nie odpuszczał. Niestety w obecnych czasach nie ma zbyt wielu takich zawodników, jak David. Przebiegłby przez zamknięte drzwi! Oczywiście urodził się w Liverpoolu, uczył gry w piłkę w Evertonie i miał wspaniałe osiągnięcie - zdobywał bramkę w swoim debiucie w każdej kategorii wiekowej. Potem przybył na Anfield. Gdy myślę o Davidzie widzę wiele dośrodkowań i goli zdobytych strzałem głową. - John Keith na temat Davida Johnsona