player
LIV
Liverpool
Europa League
30.11.2023
21:00
LAS
LASK
 
Osób online 855

100 piłkarzy, którzy wstrząsnęli The Kop: Sam Raybould

Pozycja w rankingu
78
Era 1900-1907
Pozycja Napastnik
Data urodzenia 1875-01-01
Miejsce urodzenia Chesterfield
Przeszedł z New Brighton Tower
Odszedł do Sunderland
Występy 225
Bramki 128

Życiorys

Sam Raybould był najlepszym snajperem przez pierwsze 37 lat istnienia klubu i to jego nazwisko widniało na czele tabeli najlepszych strzelców do 1931 roku. Na początku XX wieku pokazał przyszłym pokoleniem, jak należy grać w ataku, a jego bramki były kluczowe w pierwszych sukcesach w historii klubu.

Urodzony w Chesterfield napastnik nie musiał daleko podróżować, gdy przybył do klubu w 1900 roku. Wystarczyła podróż promem i podpis na nowej umowie - w ten sposób zawodnik New Brighton Tower przyszedł na Anfield. Wcześniej występował w Ilkeston Town, Chesterfield i Derby County.

Od razu wywalczył sobie miejsce w podstawowej jedenastce i tydzień po debiucie zdobył najszybsza bramkę w historii Derbów Merseyside trafiając już 30 sekund po pierwszym gwizdku sędziego, jednak ostatecznie Liverpool przegrał na Goodison 1-3. Pokazał, że potrafi odnaleźć się pod bramką zdobywając sześć bramek w pozostałych dziesięciu meczach tamtego sezonu, zanim jego talent eksplodował w kolejnym. To były historyczne rozgrywki dla Liverpoolu, ponieważ po raz pierwszy w historii zostali Mistrzami Anglii i nie ma wątpliwości, że bez tak dobrego napastnika to trofeum nie znalazłoby się na Anfield.

Wąsaty snajper dalej zdobywał bramki w sezonie 1902/03 i zapisał się w historii klubu zdobywając 31 bramek w jednym sezonie - wtedy była to największa ilość goli zdobyta w trakcie jednych rozgrywek. Hat-trick w meczu z Manchesterem United podczas sezonu 1904/05 spowodował, że Sam stał się jeszcze bardziej popularny i mimo, że zmienił swoją pozycję na lewe skrzydło dalej zdobywał bramki.

W swoim ostatnim sezonie na Anfield 1906/07 po raz kolejny był najlepszym strzelcem w klubie i trafił do siatki w swoim pożegnalnym spotkaniu. Odszedł do Sunderlandu, jednak nie zagrzał długo tam miejsca. Następnie przeniósł się do Arsenalu i po dwóch sezonach zakończył karierę.

Osiągnięcia: Mistrzostwo Anglii (1900/01, 1905/06), Mistrzostwo Drugiej Ligi (1904/05), Tarcza Dewar (1906)

Słynny fakt: Był najlepszym strzelcem klubu do roku 1931.

Ciekawostka: Zdobył pierwszy w historii Liverpoolu hat-trick przeciwko Manchesterowi United i najszybszą bramkę w dziejach The Reds w meczu z Evertonem.

- Był w klubie zaledwie przez siedem lat, ale zdążył w tym czasie ustalić trzy klubowe rekordy. Naprawdę zaznaczył się w historii klubu i jeśli grałby dzisiaj w piłkę, na pewno chcielibyście go mieć w drużynie. - Stephen Done na temat Sama Rayboulda