player
SHU
Sheffield United
Premier League
06.12.2023
20:30
LIV
Liverpool
 
Osób online 938

100 piłkarzy, którzy wstrząsnęli The Kop: Alan A'Court

Pozycja w rankingu
81
Era 1952-1964
Pozycja Lewoskrzydłowy
Data urodzenia 1934-09-30
Miejsce urodzenia Rainhill
Przeszedł z Prescot Cables
Odszedł do Tranmere Rovers
Występy 382
Bramki 63

Życiorys

Jeśli Alan A'Court urodziłby się dziesięć lat później, możemy być pewni, że mógłby pochwalić się pokaźną kolekcją medali, jakie Liverpool zdobył w tym okresie. Alan miał pecha, że najlepsze lata jego gry przypadła na najgorszy okres w historii klubu. Jego talent zasługiwał na więcej, jednak nie opuścił klubu, któremu kibicował od dzieciństwa i dalej grał w drugiej lidze, mimo że duże zainteresowanie pozyskanie go wykazywał Arsenal.

We wrześniu 1952 roku został kupiony z Prescot Cables w wieku 18 lat, odrzucił wtedy oferty Evertonu i Boltonu, żeby przybyć na Anfield. Był szybkim skrzydłowym, obdarzonym mocnym uderzeniem, potrzebował sześciu miesięcy, żeby przebić się do pierwszej drużyny i zadebiutował w wyjazdowym meczu z Middlesbrough. Jednak wtedy Liverpool nie był już taką potęga, jak w pierwszych sezonach po wojnie i niestety musiał pożegnać się z pierwszą ligą, a Alan zaliczył w tym sezonie 16 występów.

Podjął ogromne wyzwanie zastępując Billy'ego Liddella, ale nie przerosło ono młodego zawodnika i stosunkowo szybko stał się kluczową postacią zespołu. W styczniu 1955 roku zdobył bramkę we wspaniałym zwycięstwie nad Evertonem w meczu rozgrywanym w ramach FA Cup, co zaowocowało międzynarodową karierą. Był zawodnikiem Reprezentacji Anglii podczas Mundialu w 1958 roku w Szwecji i naprawdę niewielu krytykowałoby Alana, gdyby zdecydował się odejść z Liverpoolu, który miał ogromne problemy z awansem do elity.

Był jednak lojalny do samego końca, nigdy nie rozważał odejścia i opłaciło się to, gdy w 1962 The Reds powrócili do pierwszej ligi. Rozegrał 23 spotkania w pierwszym sezonie Liverpoolu po powrocie do najlepszych, jednak z czasem kontuzje zaczynały dawać o sobie znać. Po przybyciu Petera Thompsona, Alan dostał pozwolenie na opuszczenie klubu i tak zakończyła się jego barwna kariera na Anfield Road. W 1964 roku odszedł do zespołu Tranmere za 4.500 funtów.

Osiągnięcia: Mistrz Drugiej Ligi Angielskiej (1961/62)

Słynny fakt: Reprezentował Anglię podczas Mistrzostw Świata w 1958 roku, mimo że grał w drugiej lidze.

Ciekawostka: Jest jednym z dwóch piłkarzy, którzy spadli do drugiej ligi z Liverpoolem w 1954 roku, a potem powrócili po najwyższego szczebla rozgrywek w 1962 roku.

- Był trochę podobny do Harry'ego Kewella; potrafił ograć przeciwnika w sytuacji jeden na jeden i potem celnie dośrodkować w pole karne. Nasi napastnicy z tamtych lat Roger Hunt i Ian St John często zdobywali bramki z podań Alana. - Ron Yeats na temat Alana A'Courta