player
SHU
Sheffield United
Premier League
06.12.2023
20:30
LIV
Liverpool
 
Osób online 943

100 piłkarzy, którzy wstrząsnęli The Kop: Howie Gayle

Pozycja w rankingu
84
Era 1977-1983
Pozycja Skrzydłowy
Data urodzenia 1958-05-15
Miejsce urodzenia Liverpool
Przeszedł z Bedford
Odszedł do Birmingham City
Występy 5
Bramki 1

Życiorys

Howard Gayle dokonał dwóch rzeczy podczas swojej krótkiej, aczkolwiek słodkiej przygody z pierwszą drużyną Liverpoolu. Od dziecka był kibicem Liverpoolu, urodził się w dzielnicy Toxteth, a spełniły się jego marzenia w 1977 roku, gdy John Bennison zauważył go podczas meczu Niedzielnej Ligi i został sprowadzony na Anfield.

Bardzo szybko stał się podstawowym zawodnikiem wspaniałej drużyny rezerw prowadzonej przez Roya Evansa, a w październiku 1980 roku zadebiutował w pierwszej drużynie podczas meczu z Manchesterem City. W drugiej połowie zmienił Davida Fairclougha i tym samym stał się pierwszym czarnym piłkarzem w historii klubu.

Był obdarzony niezwykłą szybkością i dobrą techniką, a najlepsza chwila w jego karierze miała miejsce sześć miesięcy później na Stadionie Olimpijskim w Monachium. To był rewanżowy mecz w Półfinale Pucharu Europy przeciwko Bayernowi Munchen i Liverpool musiał wykonać bardzo trudne zadanie, by dotrzeć do Finału w Paryżu. Wszedł na boisko jeszcze w pierwszej połowie meczu i zmienił kontuzjowanego Kevina Keegana. Sprawiał obronie niemieckiej mnóstwo problemów swoją szybkością i techniką. W drugiej połowie opuścił boisko, jednak nigdy nie zapomnimy, że przyczynił się do awansu do Finału. Bramkę zdobył w pierwszym meczu, który zagrał od pierwszej minuty, trzy dni po meczu w Monachium, jednak potem już tylko dwa razy wyszedł na boisko w barwach Liverpoolu.

Pożegnał się z Anfield Road w styczniu 1983 roku i odszedł do Birmingham City za kwotę 75.000 funtów. Podczas pobytu na St. Andrews kilka razy wystąpił w Reprezentacji Anglii U-21, a potem grał jeszcze w Sunderlandzie i Blackburn. Niestety nigdy nie wykorzystał swojego potencjału, który pokazał w Monachium. Jednak na Anfield wspomnienia z heroicznych bojów w Europie nigdy nie odejdą w zapomnienie.

Słynny fakt: Pomógł Liverpoolowi w awansie do Finału Pucharu Europy w 1981 roku.

Ciekawostka: Był pierwszym rezerwowym, który wszedł na boisko, a potem został zmieniony.

- W niektórych wypadkach o piłkarzu, który rozegrał pięć spotkań w barwach klubu, zdobył jedną bramkę, można mówić, jak o jednym z wielkich, najlepszych piłkarzy w historii klubu? Tak w pewnym sensie można. Jednak pewnie nie z tych powodów, dla których Howie Gayle chciałby być zapamiętany. - Stephen Done na temat Howarda Gayle'a