player
SHU
Sheffield United
Premier League
06.12.2023
20:30
LIV
Liverpool
 
Osób online 963

100 piłkarzy, którzy wstrząsnęli The Kop: Nick Barmby

Pozycja w rankingu
86
Era 2000-2002
Pozycja Ofensywny pomocnik
Data urodzenia 1974-02-11
Miejsce urodzenia Hull
Przeszedł z Everton
Odszedł do Leeds United
Występy 57
Bramki 8

Życiorys

Nick Barmby zszokował nie tylko The Kop, ale całe Merseyside, gdy odszedł z Evertonu, by spełnić swoje dziecięce marzenia i zagrać w Liverpoolu. Ten transfer spowodował, że zaczęto wspominać Dave'a Hicksona, który 40 lat postąpił tak samo. Nick odszedł z Goodison Park w kontrowersyjnych okolicznościach i kosztował 6 milionów funtów.

Ten transfer wywołał ogromną debatę wśród lokalnej społeczności i, co się z tym wiąże, atmosfera na pierwszym meczu derbowym była elektryzująca. Potem zamknął usta wszystkim kibicom Evertonu, gdy zdobył bramkę głową w wygranym przez The Reds 3-1 meczu z The Toffees.

Jednak to był jeden z niewielu wspaniałych momentów w karierze Barmby'ego na Anfield. Gerard Houllier wystawiał go na prawej, bądź lewej flance i Barmby odpłacił się Francuzowi kilkoma niezwykle ważnymi bramkami, jak choćby ta zdobyta w serii jedenastek w Finale Worthington Cup z Birmingham - jednak końcówkę tego wspaniałego sezonu musiał spisać na straty z powodu kontuzji.

Reprezentował Anglię, urodził się w Hull, zaczął karierę jako nastolatek w Tottenhamie, a na koniec bardzo szybko zakończył swoją grę na Anfield Road. W kolejnym sezonie grał bardzo rzadko z powodu kontuzji kostki i nikt się nie zdziwił, gdy Gerard Houllier sprzedał go do Leeds United.

Może i krótko grał w Liverpoolu, ale fani z obu stron Merseyside nigdy go nie zapomną.

Osiągnięcia: Worthington Cup (2001), Puchar UEFA (2001), Tarcza Dobroczynności (2001)

Słynny fakt: Strzelił gola Evertonowi ledwie kilka miesięcy po przeprowadzce z Goodison Park.

Ciekawostka: Gdy był nastolatkiem przebywał na dwutygodniowych testach w Liverpoolu zanim podpisał kontrakt z Tottenhamem.

- Jeśli jeszcze kiedyś obejrzycie przebieg sezonu, gdy sięgnęliśmy po trzy trofea, zobaczycie, jak wielki miał on wpływ na nasze poczynania. Zwłaszcza w okresie przed Świętami Bożego Narodzenia, gdy zdobył wiele bramek. Bardzo nam pomógł zdobyć te trofea. - Jamie Carragher na temat Nicka Barmby'ego