player
SHU
Sheffield United
Premier League
06.12.2023
20:30
LIV
Liverpool
 
Osób online 967

100 piłkarzy, którzy wstrząsnęli The Kop: Alun Evans

Pozycja w rankingu
87
Era 1968-1972
Pozycja Napastnik
Data urodzenia 1949-04-30
Miejsce urodzenia Bewdley, Worcestershire
Przeszedł z Wolves
Odszedł do Aston Villa
Występy 110
Bramki 33

Życiorys

Alun Evans wyglądał bardziej na aktora, niż piłkarza z idealnie wymodelowanymi blond włosami, ale przybył na Anfield jako pierwszy w brytyjskim futbolu nastolatek wart 100.000 funtów. Za tyle pozyskał go Bill Shankly w 1968 roku z Wolverhamptonu, gdy Evans miał 18 lat.

Syn urodzonego w Walii byłego skrzydłowego West Brom przybył na stadion Molineux po tym, jak wszystkich zadziwił występując w szkolnych drużynach Mid Worcester, Birmingham i nawet w Anglii, a potem wystąpił w reprezentacji do lat 23 tego kraju. Był silny, szybki, dobrze wyszkolony technicznie i odważny. Po raz pierwszy został zauważony przez Billa Shankly'ego, gdy sprawił mnóstwo problemów Ronowi Yeatsowi w meczu pomiędzy Liverpoolem a Wolverhamptonem.

Jego transfer był bardzo gorąco przyjęty na Anfield, a Evans już w debiucie pokazał swoje umiejętności zdobywając bramkę w wygranym meczu przez The Reds 4-0 przeciwko Leicester. Tydzień temu dwukrotnie wpisał się na listę strzelców grając przeciwko swoim byłym pracodawcom.

Niestety nigdy w pełni nie wykorzystał swojego potencjału. Jego postęp został zahamowany przez wiele kontuzji kolan, a utracił pewność siebie po nagłośnionej aferze w klubie nocnym, po której miał bliznę na twarzy. Spektakularnie powrócił zdobywając hat-tricka w pamiętnym zwycięstwie 3-1 nad Bayernem Monachium w Fairs Cup na Anfield w 1971 roku. W tym samym sezonie otworzył także wynik spotkania z Evertonem w Półfinale FA Cup.

Jednak rok później, gdy do klubu przybył młody Kevin Keegan, Evans musiał odejść. Sprzedano go do Aston Villi za 70.000 funtów. Po zakończeniu kariery rozwoził ryby, malował i dekorował wnętrza, ale na Anfield zawsze będzie pamiętany za wspaniałe występy na przełomie lat sześćdziesiątych i siedemdziesiątych.

Słynny fakt: Był pierwszym nastolatkiem w historii brytyjskiego futbolu, który kosztował 100 000 funtów.

Ciekawostka: Niemiecka prasa nazwała go "Der Bomber" po jego strzeleckich dokonaniach w meczu z Bayernem w 1971 roku.

- Alun Evans, wiecie, kim był dla mnie Alun Evans? Alun Evans był, jak ludzie ze Star Treka, którzy jako pierwsi byli wysyłani na planetę. Gdy Kapitan Kirk mówił, że jest nowa planeta do wybadania, nikt nie chciał tam iść, ponieważ wiedzieli, że zginą. Alun Evans jest jednym z tych, którzy poszliby na tą planetę i by z niej wrócili! - John Bishop na temat Aluna Evansa