player
SHU
Sheffield United
Premier League
06.12.2023
20:30
LIV
Liverpool
 
Osób online 970

100 piłkarzy, którzy wstrząsnęli The Kop: Donald McKinlay

Pozycja w rankingu
89
Era 1910-1921
Pozycja Obrońca
Data urodzenia 1891-07-25
Miejsce urodzenia Glasgow
Przeszedł z Wychowanek
Odszedł do Prescot Cables
Występy 433
Bramki 34

Życiorys

Szkocki obrońca Donald McKinlay był jednym z tych piłkarzy, którzy rozegrali ogromną ilość spotkań dla Liverpoolu i zawsze będzie pamiętany jako wielka postać w historii The Reds. Zadebiutował w wieku 18 lat w 1910 roku, a swój ostatni mecz na Anfield rozegrał 18 lat później.

Pierwsza wojna światowa przerwała karierę McKinlaya na 4 lata, jednak w kolejnych sezonach zrekompensował sobie ten rozbrat z piłką. Jako bardzo młody piłkarz poczuł gorzki smak porażki, gdy w 1914 roku jego zespół poległ w Finale FA Cup, jednak pokazał klasę i dwukrotnie w latach 1922 i 1923 poprowadził Liverpool do Mistrzostwa Anglii.

Uważany był za bezkompromisowego, twardo grającego obrońcę i głównie wystawiany był na lewej obronie, jednak równie dobrze mógł występować na lewym skrzydle, środku obrony i prawej stronie bloku defensywnego - taki był uniwersalny. Na długo zanim w futbolu pojawiło się pojęcia "gra na obieg", Donald świetnie sprawdzał się w ofensywie, posiadał wspaniałą szybkość i zdobył niezwykłą liczbę bramek, jak na defensywnego zawodnika - aż 34, a jednego gola zdobył uderzeniem z własnej połowy boiska w styczniu 1926 podczas meczu z West Hamem.

Był bardzo solidny, a jego kolejną mocną stroną było wykonywanie stałych fragmentów gry. Trzeba przyznać, że podczas swojego bardzo długiego pobytu na Anfield grał niezwykle solidnie. Był prawdziwym Liverpoolczykiem w każdym tego słowa znaczeniu, jednak jego wspaniała kariera zakończyła się w 1929 roku z powodu kontuzji.

Osiągnięcia: Mistrzostwo Anglii (1921/22, 1922/23)

Słynny fakt: Był kapitanem drużyny, która dwukrotnie w latach dwudziestych sięgnęła po Mistrzostwo Anglii.

Ciekawostka: Został tylko dwa razy powołany do Reprezentacji Szkocji, mimo ponad 400 występów dla Liverpoolu

- Był bardzo ważny dla klubu, rozgrywając 433 mecze. Potężnie zbudowany, wysoki Szkot, jeden z wielu wspaniałych piłkarzy z tego kraju, którzy występowali na Anfield. - Stephene Done na temat Donalda McKinlaya