player
LIV
Liverpool
Europa League
30.11.2023
21:00
LAS
LASK
 
Osób online 878

100 piłkarzy, którzy wstrząsnęli The Kop: Geoff Strong

Pozycja w rankingu
95
Era 1964-1970
Pozycja piłkarz wielozadaniowy
Data urodzenia 1937-09-19
Miejsce urodzenia Northumberland
Przeszedł z Arsenal
Odszedł do Coventry City
Występy 200
Bramki 32

Życiorys

Uniwersalność Geoffa Stronga była bezcennym skarbem dla Liverpoolu, który podążał za sukcesem w latach sześćdziesiątych. Pozyskany z Arsenalu za 40.000 funtów w grudniu 1964. Zasłynął w Londynie jako zaufany napastnik dokonując niebywałego osiągnięcia, kiedy strzelił 69 bramek w 125 meczach ligowych.

W Liverpoolu grał na wielu pozycjach ze wspaniałym skutkiem. Podczas sześciu lat na Anfield dał się poznać jako Geordie grając prawie na każdej pozycji prócz bramkarza, zachwycając na każdej z nich. Na koniec pierwszego sezonu z the Reds, Strong kapitalnie zmienił Gordona Milne'a w finale Pucharu Anglii w 1965 i wspaniale wystąpił przeciwko Graczowi Roku - Bobby'emu Collinsowi. The Reds wygrali trofeum po raz pierwszy.

W następnym sezonie strzelił jedną z najbardziej sławnych bramek Anfield przeciwko Celtikowi w półfinale Pucharze Zdobywców Pucharów, kiedy mimo dotkliwej kontuzji nogi wszedł na prawą stronę zastępując Iana Callaghana. Skierował głową piłkę obok Ronniego Simpsona, co doprowadziło Liverpool do finału.

Słowa 'kaleka zdobył bramkę' być może stały się drugą najsławniejszą wypowiedzią Kennetha Wolstenholme'a jako komentatora! Niestety kontuzja przekreśliła szanse Stronga na grę w finale. W sezonie 1968-69 udowodnił swój akces do gry na lewej obronie zastępując Petera Walla. Był jednym z zawodników na liście kontuzjowanych w przerażającej przegranej w ćwierćfinale Pucharu Anglii w Watford w 1970. Reprezentował klub jeszcze przez pięć spotkań, a ostatnim meczem była porażka z Evertonem dokładnie miesiąc po porażce w Pucharze.

Latem przeszedł do Coventry City. Chociaż był bardziej zawodnikiem kadry niż regularnym piłkarzem, Geoff był bardzo popularnym graczem. Kiedy poprowadził swój zespół w listopadzie 1970, otrzymał cudowną owację do kibiców na Anfield, jako hołd za jego wkład podczas sześciu lat gry dla Liverpoolu.

Osiągnięcia: Puchar Anglii (1965), Mistrzostwo Pierwszej Ligi (1965/66), Tarcza Dobroczynności (1966)

Słynny fakt: Strzelił bramkę, która poprowadziła Liverpool do pierwszego finału w Europie

Ciekawostka: Obecnie ma dwa stalowe kolana, co jest rezultatem kontuzji podczas jego kariery

- Podejmował się każdego zajęcia i mógł grać absolutnie wszędzie. Nie grał jedynie na bramce, ale jestem pewny, że mógłby sobie poradzić. - John Keith na temat Geoffa Stronga