Osób online 1106

100 ważnych wspomnień

Pozycja w rankingu
14

10 maja 1973 roku na oczach ponad 41 tysięcy widzów Liverpool rozegrał znakomite spotkanie, które dało mu pozycję faworyta do zwycięstwa w Pucharze UEFA w tamtym sezonie i dodania tego trofeum do już zdobytego mistrzostwa ligi. The Reds pokonali na Anfield Borussię Mönchengladbach 3-0 w pierwszej części dwumeczu.

Niemiecki zespół dysponował wówczas bardzo silnym składem, mając w swoich szeregach takie międzynarodowe sławy, jak Vogts, Bonhof, Jensen czy Netzer. Po 27 minutach Borussia radziła sobie bardzo dobrze, jednak wtedy mecz został przerwany z powodu gwałtownej burzy.

Spotkanie zostało przełożone na następny wieczór, jednakże tym razem Shankly, po obserwacji taktyki Borussii i braku wysokich zawodników w ich obronie, zdecydował się na zastąpienie Halla przez Johna Toshacka, co wyszło Liverpoolowi na dobre. Po zmarnowaniu rzutu karnego, Kevin Keegan zdobył dwie wspaniałe bramki, a bramkarz Ray Clemence obronił strzał z "jedenastki" ku uciesze ponad 41 tysięcy kibiców.

Wzrost Toshacka był przez cały mecz problemem Niemców i to właśnie ten piłkarz dał Liverpoolowi przewagę. The Reds objęli prowadzenie w 21 minucie, kiedy po dośrodkowaniu Chrisa Lawlera Toshack podał głową do Kevina Keegana, który zdobył bramkę.

Zaledwie cztery minuty później Alex Lindsay wrzucił kolejną wysoką piłkę w pole karne w kierunku Toshacka, tym razem próbujący wybić piłkę z linii bramkowej Bonhof zagrał piłkę ręką. Do wykonania rzutu karnego podszedł Keegan, jednak bramkarz Borussii Kleff obronił jego strzał.

Keegan zrehabilitował się osiem minut później. Emlyn Hughes podał głową w pole karne Borussii w kierunku Toshacka, ten również głową odegrał do Keegana, który zakończył akcję celnym strzałem.

Po zaledwie godzinie gry Liverpool podwyższył na 3-0, kiedy po dośrodkowaniu z rzutu rożnego Kevina Keegana bramkę głową zdobył Larry Lloyd, czym wprawił w zachwyt gęsto zaludniony stadion, kończąc emocjonujący wieczór dla the Reds - wieczór, który nigdy nie zostanie zapomniany.

Liverpool FC: Ray Clemence, Chris Lawler, Alec Lindsay, Tommy Smith, Larry Lloyd, Emlyn Hughes, Kevin Keegan, Peter Cormack, John Toshack, Steve Heighway, Ian Callaghan

Liverpool następnie wybrał się do Bökelberg na mecz rewanżowy, gdzie spotkała ich kolejna deszczowa nawałnica! Mecz jednak się odbył, Borussia wygrała 2-0 po emocjonującym, wyrównanym i radosnym meczu. The Reds zwyciężyli w dwumeczu 3-2 i zdobyli Puchar UEFA.

Ówczesny Liverpool Billa Shankly'ego stał się pierwszym klubem z ligi angielskiej, który wygrał rozgrywki ligowe i europejskie w tym samym roku.