Osób online 1014

100 ważnych wspomnień

Pozycja w rankingu
23

Numer 23 na liście 100 najważniejszych wydarzeń w historii Liverpoolu jest wieczór, w którym Bob Paisley poprowadził the Reds do pierwszego tytułu mistrzowskiego pod jego wodzą, a wydarzyło się to na Molineux w 1976 roku.

4 maja 1976 przed widownią liczącą 48900 kibiców losy mistrzostwa miały się rozstrzygnąć w ostatniej kolejce sezonu. Zespół Queens Park Rangers finiszował z impetem i zakończył sezon na szczycie tabeli z jednopunktową przewagą. Tytuł mistrzowski był więc w rękach Liverpoolu, który potrzebował zwycięstwa lub niskiego remisu w ostatnim meczu z Wolves, aby sięgnąć po dziewiąty triumf w rozgrywkach ligowych.

Wilki również potrzebowały zwycięstwa, by uniknąć spadku. Atmosfera była elektryzująca, napięcie rosło a oczekiwania można było odczuć na godziny przed rozpoczęciem meczu. Liverpool zaczął w najgorszy z możliwych sposobów i do przerwy przegrywał 1-0, kiedy Kindon otworzył wynik i dał prowadzenie gospodarzom, co zaszokowało przyjezdnych.

Po trzydziestu minutach gry w drugiej połowie wciąż było 1-0 dla Wolves. Wtedy w 75 minucie gola strzelił Kevin Keegan, a niedługo po nim trafili John Toshack i Ray Kennedy i the Reds odnieśli pamiętne zwycięstwo 3-1!

To była noc pełna napięcia, emocji, entuzjazmu, frustracji i ogromnej radości. Liverpool wygrał taktyczną bitwę, która wykończyła zawodników. To była noc, której fani z pewnością nigdy nie zapomną, tysiące Scouserów pojawiły się na boisku, aby świętować.

Liverpool FC: Ray Clemence, Tommy Smith, Phil Neal, Phil Thompson, Ray Kennedy, Emlyn Hughes, Kevin Keegan, Jimmy Case, Steve Heighway, John Toshack, Ian Callaghan.

To było pierwsze z wielu ligowych tytułów zdobytych przez Paisleya z the Reds. Kiedy odszedł on na emeryturę w roku 1983, miał na koncie sześć triumfów w lidze i trzy Puchary Europy i 56-procentowy współczynnik zwycięstw. W czwartek 8 kwietnia 1999 roku Liverpool FC oficjalnie otworzył The Paisley Gateway, jako pomnik dla Boba Paisleya - nigdy nie zapomnimy jego kolekcji 19 trofeów podczas 9 sezonów.