Osób online 947

100 ważnych wspomnień

Pozycja w rankingu
53

Na osłodę po gorzkiej porażce w Lidze Mistrzów polecamy Państwu lekturę materiału, który przypomni drogę Liverpoolu do zwycięstwa w Pucharze Ligi w 1982 roku, a w szczególności sam finał rozgrywany na legendarnym Wembley, kiedy to nasza drużyna pokonała po dogrywce Tottenham Londyn 3-1. Tak więc –

Kampania Liverpoolu A.D. 1982 w Pucharze Ligi rozpoczęła się znakomicie, gdyż The Reds najpierw pokonali u siebie Exeter City 5-0, a w rewanżu na St. James' Park już 6-0. W trzeciej rundzie Middlesbrough musiało uznać wyższość gospodarzy, przegrywając na Anfield 1-4.

Czwarta runda przyniosła bezbramkowy remis na Highbury nim Liverpool rozprawił się z Arsenalem u siebie 3-0. W kolejnej rundzie przyszedł kolejny bezbramkowy remis, tym razem przeciwko Burnley, lecz w powtórzonym meczu Liverpool zaasekurował sobie awans, wygrywając 3-1 na Oakwell.

W półfinałach ekipa prowadzona wtedy przez Boba Paisley'a natrafiła na Ipswich, które pokonała 2-0 na Portman Road, by remisem 2-2 u siebie zapewnić sobie finał rozgrywek.

13 marca 1982 roku finał Pucharu Ligi odbył się naprzeciw zdumiewającej liczbie stu tysięcy widzów zgromadzonych na stadionie narodowym Synów Albionu, Wembley. W drużynie Tottenhamu zagrał legendarny były bramkarz The Reds – Ray Clemence. Poprzedniego lata przeniósł się do „Kogutów” za sumę 300 tys. funtów, po tym jak zdobył z Liverpoolem 12 trofeów, a w 665 występach zachował niewiarygodną liczbę 335 czystych kont.

Tottenham lepiej zaczął tamto spotkanie, otwierając wynik w 11. minucie po strzale Steve'a Archibalda. Tak na dobrą sprawę w kontekście całego spotkania to właśnie oni prezentowali się lepiej, i wszystko wskazywało na to, że trofeum pojedzie na White Hart Line. Powinni także przesądzić o losach spotkania w jego końcowej części, lecz fantastyczna interwencja Greaema Sounessa na linii bramkowej nie pozwoliła na zdobycie przez Archibalda drugiego gola w finale.

Fani Spurs już zaczęli otwierać powoli szampana wyczekując ostatniego gwizdka sędziego, jednakże dosłownie na minuty przed końcem spotkania Ronnie Whelan wspaniałym uderzeniem zepsuł świętowanie londyńczykom, dając Liverpoolowi dogrywkę.

Na dodadkowy czas gry The Reds wyszli w pełni skoncentrowani, zaś gole strzelane przez Ronniego Whelana i Iana Rusha zapewniły im ostatecznie zwycięstwo 3-1 i drugi w historii Puchar Ligi.

Ronnie Whelan, który debiutował tym spotkaniem na Wembley, rok później również zaliczył trafienie w finale tychże rozgrywek, a Liverpool pokonał Manchester United 2-1. Jego trafienie na długo znajdzie się w pamięci wszystkich fanów The Reds – podkręconym strzałem w samo okienko zadecydował o tym, do kogo pojedzie Puchar Ligi.

Liverpool: Bruce Grobbelaar, Phil Neal, Alan Kennedy, Phil Thompson, Ronnie Whelan, Mark Lawrenson, Kenny Dalglish, Sammy Lee, Ian Rush, Terry McDermott, Graeme Souness;

Gole: Ronnie Whelan (87), (111)
Ian Rush (119).

Liverpool zwyciężał w rozgrywkach o Puchar Ligi siedmiokrotnie, żadna inna drużyna nie ma w swym dorobku więcej tych tytułów niż Mighty Reds!