Osób online 1082

100 ważnych wspomnień

Pozycja w rankingu
63

Opis

Pod numerem 63. w serii „100 Ważnych wydarzeń z historii Liverpoolu” kryje się spotkanie w finale Pucharu Ligi przeciwko Manchesterowi United z 1983 roku. Zapraszamy do lektury!

26 marca 1983 roku Liverpool i Man U spotkały się w finale Pucharu Ligi na stadionie Wembley, naprzeciw 100 tys. kibiców. W drugim w historii finale Milk Cup wynik otworzył Norman Whiteside, zdobywając wspaniałą bramkę już na początku spotkania. Do remisu 15 minut przed końcowym gwizdkiem doprowadził Alan Kennedy, wieńcząc wysiłek drużyny, która desperacko starała się wyrównać. Boczny obrońca przejął piłkę na połowie United, następnie popędził w stronę ich pola karnego i uderzył z dystansu w taki sposób, że bramkarz drużyny przeciwnej, Gary Bailey, nie miał nic do powiedzenia.

Po ośmiu minutach dogrywki Ronnie Whelan ustalił wynik meczu fenomenalnym uderzeniem z krańca pola karnego, genialnie podkręcając futbolówkę tak, by ta wpadła do bramki Man U „okienkiem”. Trafienie Whelana znalazło się w gronie 20 najlepszych bramek w historii klubu wg serwisu This Is Anfield.Liverpool wygrał trzeci z rzędu Puchar Ligi, zaś kapitan zespołu, Greame Souness, poprosił Boba Paisley'a, by ten wzniósł w górę zdobyte trofeum, co następnie Anglik uczynił. Był to ostatni finał na Wembley, w jakim uczestniczył Paisley, gdyż pod koniec sezonu ogłosił przejście na zasłużoną emeryturę.
Liverpool: Bruce Grobbelaar, Phil Neal, Alan Kennedy, Mark Lawrenson, Ronnie Whelan, Alan Hansen, Kenny Dalglish, Sammy Lee, Ian Rush, Craig Johnston, Graeme Souness.