Osób online 1067

100 ważnych wspomnień

Pozycja w rankingu
64

Opis

Numer 64. na liście stworzonej przez serwis This Is Anfield "100 Najważniejszych Wspomnień Liverpoolu" zajmuje dzień 8 maja 1971 roku, kiedy Liverpool mierzył się z Arsenalem w finale FA Cup i przegrał, ale sam mecz był niezwykle zacięty i emocjonujący.

Do samego końca meczu wszystko wskazywało na to, że jednak The Reds będą cieszyć się z tryumfu w najstarszych rozgrywkach piłkarskich na świecie po golu Highway’a, ale ostatnie słowo należało do Arsenalu.

Jeden z forumowiczów This Is Anfield, Kenism, tak opisuje dzień finału:

- 8 maja 1971 roku był gorącym letnim dniem, w którym prawie 100 000 fanów zgromadzonych na stadionie oglądało pokaz gry defensywnej Liverpoolu i Arsenalu. Przez pierwsze 90 minut żaden zespół nie miał zamiaru odsłonić swojej bramki chociaż na centymetr.- Okazji było niewiele, a pojedyncze strzały nie były zagrożeniem dla bramkarzy. Nikt więc się nie dziwił, kiedy po 90 minutach utrzymywał się bezbramkowy remis. Dwie minuty przed końcowym gwizdkiem i dogrywką, Steve Highway wyprowadził The Reds na prowadzenie po przedrylowaniu całej obrony Kanonierów.

- Radość zawodników z Merseyside nie trwała jednak długo, bo już po chwili Eddie Kelly wyrównał stan meczu.

- Remis utrzymywał się do drugiej części dogrywki, w której Charlie George zdecydował się na strzał z 20 metrów i nie dał najmniejszych szans Clemence’owi. Mimo heroicznej walki Liverpoolczyków, Arsenal nie dał już wydrzeć sobie zwycięstwa i zwyciężył w finale FA Cup.

Gol George’a zapewnił Arsenalowi podwójną koronę w tamtym sezonie, bo Kanonierzy wywalczyli tytuł mistrza Anglii zaledwie 5 dni wcześniej. Bill Shankly zbudował wtedy drugą wspaniałą drużynę Liverpoolu, w której grali tacy piłkarze jak Ray Clemence, Chris Lawler, Alec Lindsay, Tommy Smith, Larry Lloyd, Emlyn Hughes, Ian Callaghan, Alun Evans, Steve Heighway, John Toshack i Brian Hall, a średnia wieku zespołu wynosiła 21 lat. Niestety, widok Charliego George’a leżącego na plecach z rękoma wzniesionymi ku niebu w celebracji zostanie na zawsze zapamiętany na Anfield.

Skład Liverpoolu: Ray Clemence, Chris Lawler, Alec Lindsay, Tommy Smith, Larry Lloyd, Emlyn Hughes, Ian Callaghan, Alun Evans, Steve Heighway, John Toshack, Brian Hall.