Osób online 1030

100 ważnych wspomnień

Pozycja w rankingu
85

W sezonie 1991/92 Liverpool powracał do europejskich pucharów po okresie banicji spowodowanym tragedią na Heysel. Po przeskoczeniu finlandzkiego Kuusysi Lahti w pierwszej rundzie Pucharu UEFA the Reds zmierzyli się z francuskim Auxerre w kolejnym etapie. Pierwszy mecz Liverpool rozgrywał na wyjeździe i przegrał 0-2. W tym meczu w barwach Czerwonych debiutował młody Jamie Redknapp.

Jednakże numerem 85 na liście 100 najważniejszych wydarzeń w historii Liverpoolu jest rewanżowy mecz tej rundy rozegrany na Anfield 6 listopada 1991 roku. The Reds stanęli przed sporym wyzwaniem, bo musieli odrabiać dwubramkową stratę z pierwszego meczu. The Kop zjawiła się w komplecie i była świadkiem wspaniałego zwycięstwa 3-0. To był pierwszy raz, kiedy Liverpool odrobił dwubramkowy deficyt z pierwszej części dwumeczu w Europie. Kiedy obie ekipy wychodziły na boisko całe Anfield eksplodowało, w powietrzu czuło się atmosferę nadchodzącego wielkiego wieczora.

Liverpool rozpoczął mecz szybko strzelonym golem po tym, jak Steve McManaman wywalczył rzut karny. Do jedenastki podszedł Jan Molby i zamienił ją na bramkę, rozpoczynając niezwykły powrót. Bruce Grobbelar, bohater z meczu we Francji dwa tygodnie wcześniej, ponownie wykonał kilka znakomitych interwencji już na początkowej fazie spotkania.

Druga bramka dla Liverpoolu padła po silnym uderzeniu głową Mike'a Marsha, który pokonał bramkarza Auxerre, Bruno Martiniego. Do przerwy gospodarze prowadzili 2-0. Druga część meczu była bardzo wyrównana, obie ekipy wyczekiwały na błąd przeciwnika. Jednak kiedy szykowano się powoli do dogrywki, do akcji wkroczył Mark Walters, by na zawsze zapisać swoje nazwisko w historii wydarzeń na Anfield. Walters, który bronił barw Liverpoolu przez cztery i pół roku pod wodzą Graeme Sounessa i Roya Evansa strzelił pamiętną zwycięską bramkę na siedem minut przed końcem regulaminowego czasu gry.

Podanie Jana Molby'ego pozwoliło Markowi Waltersowi znaleźć się w sytuacji bramkowej, której nie zmarnował strzelając w róg bramki obok Bruno Martiniego. Anfied zawrzało, to była noc pełna napięcia, dramatu, frustracji i entuzjazmu, a Liverpool wygrał tę wyczerpującą taktyczną bitwę. Noc, której fani the Reds z pewnością nigdy nie zapomną.

Liverpool : Bruce Grobbelaar, Gary Ablett, David Burrows, Mike Marsh, Jan Molby, Nick Tanner, Steve McManaman, Ray Houghton, Ian Rush, Mark Walters, Steve McMahon

Rezerwowi : Steve Harkness, Jamie Redknapp, Barry Jones, Robbie Holcroft