17:30

Osób online 1034

Najlepsze wspomnienia z derbów

Każdy kibic Liverpoolu będzie miał swoje ulubione wspomnienie z Derbów Merseyside. Tymczasem dziennikarze oficjalnej strony klubu stworzyli swój własny ranking dziesięciu najbardziej godnych zapamiętania momentów w historii naszych pojedynków z Evertonem.

Dla tych, którzy przegapili finały na Wembley w latach osiemdziesiątych, wspaniały gol Gary'ego McAllistera z rzutu wolnego może być najlepszym wspomnieniem. Młodsi fani natomiast mogą wskazać na Andy'ego Carrolla, który zdobył zwycięską bramkę w półfinale FA Cup w tym roku, eliminując tym samym Everton i dając Liverpoolowi awans do finału.

Starsi fani mogą również pamiętać gol super-rezerwowego Davida Fairclougha, który przedarł się przez serce defensywy Evertonu by strzelić późnego, zwycięskiego gola na Anfield w 1976 roku. Innych może kusić cofnięcie się jeszcze bardziej, aż do 1970 roku, kiedy Czerwoni Billa Shankly'ego na pół godziny przed końcem meczu przegrywali z Evertonem 0:2, jednak zdarzyło się coś magicznego.

Grupa pracowników Liverpoolfc.com postarała się o stworzenie rankingu naszych ulubionych momentów z Derbów Merseyside. Nie było to łatwe zadanie i musieliśmy ominąć kilka wspaniałych spotkań, jednak w dalszej części tekstu znajdą państwo jedne z najlepszych momentów w historii spotkań Liverpoolu z Evertonem.

Klikając w obrazki pod opisami zostaną Państwo przekierowani do filmów z danego wydarzenia.

10. Liverpool 1:0 Everton (Anfield, 03.04.1976)

W dniu gonitwy "Grand National" w roku 1976, rezerwowy David Fairclough pojawił się na boisku w 64. minucie, a na dwie minuty przed końcem regulaminowego czasu gry przeprowadził fantastyczną akcję zakończoną zdobyciem zwycięskiej dla Liverpoolu bramki.

9. Liverpool 3:0 Everton (Maine Road, 27.04.1977)

Po kontrowersyjnym remisie 2:2 w pierwszym półfinale FA Cup, Terry McDermott strzelił gola fantastycznym lobem, a The Reds wygrali 3:0 by zagwarantować sobie miejsce w finale z Manchesterem United.

8. Liverpool 2:1 Everton (Wembley, 14.04.12)

Luis Suarez wyrównał wynik półfinału FA Cup z 2012 roku po tym, jak Nikica Jelavic wyprowadził Everton na prowadzenie, jednak na cztery minuty przed końcem meczu Andy Carroll wyskoczył ponad obronę The Blues i dał Liverpoolowi awans do finału.

7. Liverpool 3:2 Everton (21.11.1970)

Podopieczni Billa Shankly'ego przegrywali 0:2 na pół godziny przed końcem meczu, jednak gole Steve'a Heighwaya, Johna Toshacka i Chrisa Lawlera dały The Reds zwycięstwo 3:2.

6. Liverpool 3:0 Everton (13.03.2012)

Steven Gerrard uczcił swój mecz numer 400. dla Liverpoolu w lidze zostając pierwszym graczem The Reds od czasu Freda Howe w 1935, który strzelił Evertonowi trzy gole na Anfield.

5. Liverpool 0:0 Everton (Wembley, 25.03.84)

Pierwszy finał pomiędzy drużynami z Merseyside zawsze będzie wywoływał wyjątkowe emocje dla fanów obu drużyn. W finale Pucharu Ligi z 1984 padł bezbramkowy remis, jednak w powtórce na Maine Road Graeme Souness strzelił jednego gola w tamtym meczu i Liverpool zdobył puchar.

4. Everton 2:3 Liverpool (Goodison Park, 16.04.01)

Everton dwukrotnie odrabiał straty i wyglądało na to, że zapewnili sobie ważny punkt w walce o utrzymanie, jednak wspaniały gol Gary'ego McAllistera z rzutu wolnego czterdziestu metrów w 94. minucie dał The Reds trzy punkty.

3. Everton 0:5 Liverpool (Goodison Park, 06.11.82)

Ian Rush zniszczył bohaterów swojego dzieciństwa fantastycznym występem, w którym czterokrotnie pokonał Neville'a Southalla na wypełnionym po brzegi Goodison Park.

2. Liverpool 3:1 Everton (Wembley, 10.05.86)

Gary Lineker wyprowadził The Blues na prowadzenie w finale FA Cup w 1986 roku, jednak Ian Rush zdobył dwa gole upewniając się, że kapitan Alan Hansen będzie mógł wejść po schodach Wembley i wznieść w górę trofeum.

1. Liverpool 3:2 Everton (Wembley, 20.05.89)

Wzruszający finał FA Cup, który odbył się zaledwie miesiąc po tragedii na Hillsborough pokazał solidarność The Reds i The Blues wobec katastrofy. Ostatecznie w 104. minucie meczu Ian Rush dał Liverpoolowi zwycięstwo.