05.05.2024
17:30

Osób online 1282

Najmłodsi strzelcy Liverpoolu

15 października 1999 roku urodził się chłopak, który pobił nowy rekord Liverpoolu. Mowa o Benjaminie Woodburnie, który w listopadzie 2016 roku wszedł z ławki w spotkaniu Pucharu Ligi z Leeds United i w efektowny sposób wykończył akcję – zyskując tytuł najmłodszego strzelca w historii Liverpoolu.

Walijczyk pojawił się w Akademii w wieku 8 lat, a mają na swoim koncie 17 wiosen pozostawił po sobie niezatarty ślad w seniorskiej drużynie.

Woodburn w reprezentacji zyskał przydomek „Książę Walii”, a przez Jürgena Kloppa został określony jako „perfekcyjna równowaga pomiędzy talentem a postawą”. Młody zawodnik dla seniorskiej drużyny zanotował 11 występów, a swoją karierę kontynuuje na wypożyczeniu w Sheffield United.

Z okazji 19-tych urodzin Bena przygotowaliśmy listę najmłodszych strzelców w historii Liverpoolu:

5. Jimmy Melia

Scouser Jimmy Melia zadebiutował w grudniu 1955 roku i skradł cały spektakl. W spotkaniu z Nottingham Forest w Second Division najpierw asystował przy bramce Johna Evansa, a później sam zdobył bramkę.

Został wybrany zawodnikiem meczu. Strzelił debiutanckiego gola przed the Kop. Tego wszystkiego dokonując w wieku 18 lat i 46 dni.

4. Raheem Sterling

Raheem Sterling należy do największych talentów angielskiej piłki. Do Liverpoolu dołączył w 2010 roku z Queens Park Rangers.

Dwa lata później wywalczył swój debiut w Premier League, odgrywając niezwykle ważną rolę w walce o tytuł do ostatniej kolejki w sezonie 2013-2014. Wówczas zanotował dziewięć bramek, a drużyna pod batutą Brendana Rodgersa zajęła drugie miejsce.

W sumie dla klubu zdobył 23 gole, a pierwszy z nich uczynił go drugim najmłodszym strzelcem klubu. Dokonał tego w wieku 17 lat i 317 dni, zapewniając swoją bramką wygraną 1:0 nad Reading w październiku 2012 roku.

3. Jordan Rossiter

Wychowanek Liverpoolu dołączył do klubu jako gracz zespołu U-6. Przebijał się przez kolejne szczeble Akademii, aby zadebiutować we wrześniu 2014 roku przeciwko Middlesbrough w Capital One Cup.

Uderzeniem z ponad 20 metrów zapewnił sobie miejsce w klasyfikacji najmłodszych strzelców. Miał wtedy 17 lat i 183 dni.

Obecnie zawodnik występuje w Glasgow Rangers, którego menedżerem jest Steven Gerrard.

2. Michael Owen

W maju 1997 roku Michale Owen pojawił się jako zmiennik w meczu z Wimbledonem. Wszedł w 58. minucie, a 16 minut później stał się najmłodszym strzelcem w historii klubu. Miał 17 lat i 144 dni.

W ciągu roku stał się jednym z najlepszych zawodników w świecie futbolu. Zaimponował na Mistrzostwach Świata w 1998 roku niesamowitym uderzeniem w spotkaniu z Argentyną.

Był najlepszym strzelcem Liverpoolu w Premier League przez siedem kolejnych sezonów do momentu, aż opuścił Anfield na rzecz Realu Madryt w 2004 roku.

1. Ben Woodburn

Rekord Owena jako najmłodszego strzelca w historii Liverpoolu trwał nieustannie przez 19 lat, dopóki Ben Woodburn nie pojawił się na boisku w spotkaniu z Leeds United. Zdobył wówczas bramkę mając zaledwie 17 lat i 45 dni.

Napastnik debiutował w Premier League kilka minut przed końcem spotkania z Sunderlandem, zmieniając Giniego Wijnalduma.

W spotkaniu z Leeds Woodburn zameldował się na murawie w 67 minucie, zmieniając Kevina Stewarta.

Chwilę później piłkę w siatce rywala umieścił Divock Origi, a 10 minut po nim przyszedł moment na Bena Woodburna. Świetnie zamknął akcję z lewej strony, nie dając żadnych szans bramkarzowi, a następnie świętował bramkę przed the Kop.