FUL
Fulham
Premier League
21.04.2024
17:30
LIV
Liverpool
 
Osób online 931

Problemy FSG i nowego dyrektora sportowego


Poszukiwanie nowego menadżera to nie jedyne wyzwanie, z jakim borykają się obecnie właściciele Liverpoolu.

Fenway Sports Group poszukuje także nowego dyrektora sportowego, który pomoże w kierowaniu piłkarskim planem klubu na nadchodzące lata, gdyż klub pozostaje bez niego od czasu, gdy Jörg Schmadtke - mianowany tymczasowo na stanowisko latem zeszłego roku - odszedł pod koniec stycznia.

Jak postępują poszukiwania? Jak klub odnalazł się w tej sytuacji?

Wydaje się dziwne, że Liverpool znalazł się w takiej sytuacji. Jak to się stało?

Nowy dyrektor sportowy będzie czwartą osobą, która dzierżyła ten tytuł w Liverpoolu od 2022 roku, kiedy Michael Edwards oficjalnie opuścił klub.

Tak naprawdę jego asystent Julian Ward pełnił funkcję de facto dyrektora sportowego, odkąd Edwards ogłosił zamiar przejścia na emeryturę jesienią poprzedniego roku. Po wynegocjowaniu wyjścia z impasu kontraktowego Mohameda Salaha, kilka miesięcy później Ward również zdecydował się odejść.

Ward był odpowiedzialny za transfer Alexisa Mac Allistera pozyskanego z Brighton & Hove Albion, zanim Schmadtke, 59-letni Niemiec, przejął stery w połowie lata, pomagając klubowi podpisać umowy z Dominikiem Szoboszlai, Ryanem Gravenberchem i Wataru Endo.

To, że Edwards i Ward potrafili przetrwać znaczne okresy wypowiedzenia, odzwierciedla zrozumienie, jakie łączyło ich z grupą właścicieli Liverpoolu, Fenway Sports Group.

Jednak obaj doszli do podobnych wniosków. Podczas gdy wcześniej decyzje dotyczące rekrutacji były podejmowane na podstawie konsensusu to z czasem siła Jürgena Kloppa rosła.

Po odejściu Edwardsa, Ward zapewnił, że prezes FSG Mike Gordon będzie w dalszym ciągu pełnił rolę bufora między nim a menadżerem. Kiedy jednak Gordon odszedł ze swojego stanowiska pod koniec 2022 roku, Ward zdał sobie sprawę, że dynamika między personami, które kiedyś tak dobrze służyły Liverpoolowi, kierując drużynę do chwały w Lidze Mistrzów i Premier League, ulega erozji.

Tymczasowo dyrektor naczelny Liverpoolu Billy Hogan przejął wiele obowiązków Gordona, zanim Mike powrócił na scenę mniej więcej o tej samej porze zeszłego roku.

Chcąc zastąpić Warda, Liverpool rozmawiał z kilkoma potencjalnymi kandydatami, w tym z Paulem Mitchellem z Monako i Markusem Krosche z Eintrachtu Frankfurt.

Niektóre osoby w klubie uważały, że Mitchell doskonale współpracowałby z Dave’em Fallowsem i Barrym Hunterem, dwoma skautami kierującymi zespołem rekrutacyjnym Liverpoolu. Tymczasem uważano, że Krosche jest bardziej postacią FSG, kimś, kto byłby uzupełnieniem Gordona.

Ostatecznie mianowanie Schmadtke, który dzieli rolę agenta z Kloppem, w ramach umowy na okres tymczasowy, potwierdziło, że Liverpool jest operacją kierowaną przez menedżera.

Biorąc pod uwagę osiągnięcia Kloppa, a także czas, przez jaki sprawuje władzę, być może nieuniknione było, że Liverpool dotrze do takiego punktu jak ten.

Niemniej jednak stratedzy tacy jak FSG z pewnością chcieliby uniknąć takiej sytuacji w której odchodzi niezwykle popularny menadżer, a właściciele muszą jednocześnie znaleźć odpowiednie osoby na dwa najważniejsze stanowiska w klubie piłkarskim.

Jakiego dyrektora sportowego szukają?

Rolą dyrektora sportowego jest ochrona średnio i długoterminowej strategii klubu, umożliwiając menadżerowi skupienie się na tym, co dzieje się w krótkim okresie.

Oznacza to, że ta rola nie dotyczy tylko rekrutacji; istnieją również obowiązki związane z personelem.

Chociaż Klopp odejdzie wraz ze swoim najbliższym kręgiem, do którego należą Peter Krawietz, Pep Lijnders i Vitor Matos, wywarł on również wpływ na zatrudnianie kluczowych osobistości w obszarach, które zwykle określa się mianem „personelu klubu”.

Na przykład przyszłość specjalisty fitness Andreasa Kornmayera i dietetyka Mony Nemmer nie została jeszcze ujawniona publicznie.

Jednakże każdego dyrektora sportowego ocenia się na podstawie tego, jak skutecznie przeprowadza transfery. Liverpool był jednym z pierwszych klubów Premier League, który wykorzystał dane, w celu lepszej rekrutacji piłkarzy, a było to w dużej mierze zasługą Edwardsa i jego relacji z Gordonem.

Połączenie danych i staromodnego skautingu przyczyniło się do podpisania kontraktu z Mohamedem Salahem, który od tego czasu stał się postacią legendarną.

Klopp chciał kupić Juliana Brandta z Bayeru Leverkusen latem 2017 roku, ale Fallows naciskał na Edwardsa, aby spróbował przekonać Kloppa, że Salah to lepszy wybór, wiedząc, że dane potwierdzają jego instynkty.

W epoce po odejściu Kloppa pierwsza odpowiedzialność nowego dyrektora sportowego będzie wiązać się z zatrudnieniem następcy Kloppa, co powinno przywrócić równowagę między rolami.

Kto jest brany pod uwagę?

Schmadtke, kiedy dołączył do Liverpoolu, mieszkał na Ibizie na częściowej emeryturze. Jego pobyt w klubie od zawsze był planowany jako krótki.

Zanim Klopp ogłosił swoje odejście, rozważano znalezienie kogoś na miejsce Schmadtke - we współpracy z Kloppem.

W tym okresie pewne wsparcie otrzymał Stuart Webber, wkrótce odchodzący dyrektor sportowy Norwich City, którego współpraca z Liverpoolem sięga 2009 roku, kiedy pracował przy rekrutacji za rządów Rafy Beniteza.

W Huddersfield Town, a następnie w Norwich Webber współpracował z Davidem Wagnerem - bliskim przyjacielem Kloppa - który bardzo chwali Walijczyka.

Od tego czasu sytuacja jednak uległa zmianie, a FSG dowiedziało się o decyzji Kloppa w październiku.

Rozważany jest Frederic Massara, były dyrektor sportowy AC Milan. Włoch, który przeniósł się do Mediolanu z Romy w 2019 roku, jest na "urlopie ogrodniczym" i byłby gotowy do natychmiastowego rozpoczęcia pracy, co jest atrakcyjne dla Liverpoolu ze względu na potrzebę pozyskania menedżera.

Właścicielem Milanu jest RedBird Capital, który ma udziały w FSG. Kolejnym dyrektorem sportowym, którego lubi FSG, jest Florent Ghisolfi, który pełni tę samą funkcję w Nicei, gdzie zajmował się drażliwymi kwestiami, takimi jak nominacje na stanowiska kierownicze.

RedBird jest właścicielem Toulouse w Ligue 1 i jest pod wrażeniem Ghisolfiego, choć przewiduje się, że INEOS, który ma obecnie udziały w Manchesterze United, będzie walczył o zatrzymanie go w tym klubie.

Jego nazwisko nie zostało wymienione w związku z jakąkolwiek rolą w United, pomimo szeregu nowych nominacji na Old Trafford od czasu zakończenia inwestycji przez INEOS, który kierowany przez Sir Jima Ratcliffe'a.

Jednakże FSG z radością powitałoby powrót Edwardsa. W weekend po ogłoszeniu o odejściu Kloppa Gordon skontaktował się z byłym dyrektorem sportowym klubu w sprawie powrotu na wyższe stanowisko.

Moment tej rozmowy nie tylko odzwierciedla stan relacji Edwardsa z Kloppem, ale pokazuje, na jakim etapie znajduje się Liverpool.

Edwards jest jednak zadowolony ze swojej roli w Ludonautics, firmie doradczej ds. sportu założonej przez Iana Grahama, byłego dyrektora ds. badań Liverpoolu, który złożył wypowiedzenie latem 2022 roku.

Niektóre osoby spoza Liverpoolu, ale mające doświadczenie w kontaktach z klubem, uważają, że Fallows lub Hunter, albo kombinacja tych dwóch, również powinny być brane pod uwagę ze względu na ich doświadczenie i fakt, że zapewniliby pewną ciągłość.

Kto kieruje poszukiwaniami?

Gordon jest w tym wszystkim kluczową osobą. Podczas gdy będzie przekazywał swoje ustalenia najwyższym rangą osobistościom w FSG, Johnowi W. Henry'emu i Tomowi Wernerowi, otrzyma informacje od nowego dyrektora ds. badań klubu, Willa Spearmana, a także wskazówki od specjalnego doradcy FSG Theo Epsteina, który jest mniejszościowym udziałowcem FSG.

Po powrocie na scenę Gordon ponownie podjął obowiązki decyzyjne. Pod Hoganem, Jonathan Bamber, były prawnik Liverpoolu, od czasu mianowania go na dyrektora administracji piłkarskiej w 2022 roku coraz bardziej angażuje się w codzienne zarządzanie klubem.

W jaki sposób zbliżające się odejście Kloppa komplikuje sytuację?

Biorąc pod uwagę wartość, jaką FSG przywiązywała do tej roli w przeszłości i biorąc pod uwagę, że wiedziała również o odejściu Warda pod koniec 2022 r., wydaje się niewiarygodne, że nadal czekają na powołanie jego pełnoetatowego następcy.

Dopóki odejście Kloppa nie stało się sprawą publiczną, FSG miałoby trudności z poczynieniem znacznych postępów w pozyskiwaniu nowego dyrektora sportowego, a tym samym nowego menedżera.

Jakakolwiek rozmowa z potencjalnymi kandydatami na każdą z tych ról nieuchronnie doprowadziłaby do ujawnienia jednej z najważniejszych historii sportowych roku i w związku z tym Liverpool nie miałby już nad nią kontroli.

FSG może uznać, że byłoby lepiej, gdyby organizacja ogłosiła wcześniej odejście Kloppa. Dopiero w ostatnich tygodniach rozpoczęli formalne rozmowy z kandydatami na miejsce Schmadtke.

Istnieje ryzyko, że bez szybkiego powołania dyrektora sportowego Liverpool udaremni pościg za jakimkolwiek menedżerem, którego właściciele The Reds widzieliby jako następcę Kloppa.

Obecnie istnieje większe prawdopodobieństwo, że nowy dyrektor sportowy przyjdzie dopiero wtedy, gdy najbardziej oczywisty i odpowiedni wybór będzie niedostępny. Jeśli chcą Xabiego Alonso, będą musieli działać szybko.

Kiedy należy rozwiązać ten problem?

Jak najszybciej. Na rekrutację będą miały wpływ życzenia nowego menedżera, ale skład Liverpoolu jest w wystarczająco zdrowym stanie i gruntowny remont niekoniecznie jest tutaj priorytetem, zwłaszcza biorąc pod uwagę, że nadal zaangażowani są bardzo szanowani Fallows i Hunter, a Spearman jest teraz bardziej utwierdzony w swojej roli analityka danych.

Bardziej nagląca jest sytuacja kontraktowa kapitana Virgila van Dijka, jego zastępcy Trenta Alexandra-Arnolda i czołowego strzelca Salaha, których kontrakty kończą się latem 2025. Negocjacje te będą stanowić dużą część zadań każdego dyrektora sportowego.

Tymczasem konkurencyjne kluby również poszukują osób na podobne stanowiska. Zbliżające się przejście Dana Ashwortha z Newcastle United do Manchesteru United będzie miało efekt domina w całej Europie. Liverpool ma przewagę na początku tej sagi, ale nie może sobie pozwolić na stratę czasu.

Simon Hughes

Doceniasz naszą pracę? Postaw nam kawę! Postaw kawę LFC.pl!

Komentarze (15)

Bubek555 20.02.2024 16:40 #
Źle sie dzieje w naszym klubie. Oby odejście Kloppa to nie było domino niepowodzeń.

Moze najpierw zatrudnijmy trenera jak Alonso a potem dopiero, wybierzmy dyrektora, z jakim chciałby on współpracować?
Cocajunior 20.02.2024 17:51 #
Nie, to by było podejście zupełnie od dupy strony. To dyrektor sportowy odpowiada za zatrudnienie trenera oraz całą długofalową strategię działania klubu.
mazi 20.02.2024 16:48 #
To kto jest wkoncu synem kogo??
Ale doradców się namnożyło xD
Cocajunior 20.02.2024 18:01 #
Miejmy nadzieję, że nowy DS to kwestia nadchodzących tygodni. Inaczej sprzątną nam dostępnych trenerów sprzed nosa. Barcelona już szuka zastępstwa za Xaviego. Bayern tak samo bada grunt pod zastąpienie Tuchela. Biorąc pod uwagę wyniki Chelsea i United, to tam pewnie też już prowadzą rozmowy z potencjalnymi kandydatami.

W dodatku kluczowe kwestie jak przedłużenie Trenta, VVD i (oby) Salaha - to trzeba koniecznie załatwić przed końcem sezonu, bo inaczej latem będziemy mieli nóż na gardle.

Dodatkowo odejścia Matipa, Thiago. Rok temu kupiliśmy Macca na promocji dzięki temu, że Ward odrobił pracę domową i dogadał transfer odpowiednio wcześnie.

Podsumowując, nie ma na co czekać, bo biorąc pod uwagę ile jest roboty do wykonania przez nowego DS, to już zostało bardzo mało czasu, a strach pomyśleć co będzie jeśli to się przeciągnie o kolejny miesiąc-dwa.
Rush68 20.02.2024 18:20 #
Nie wiem na co Ci panowie czekają??Coś mi się wydaję że podobnie jak z transferami i jak będzie nóż na gardle to dopiero wtedy ruszą i oby nie było za późno bo wszystko się sypnie jak domek z kart
Piotr72 20.02.2024 18:47 #
Myślę,że to wszystko jest już dogadane tylko czekają na jakiś odpowiedni moment.
Hmmmmmm 20.02.2024 18:58 #
Z innymi właścicielami poważnie obawiałbym się o sukcesje po Kloppie, a tak jestem spokojny. Wiem, że FSG zapewni płynne przejście do nowej ery i nie będzie pomyłek personalnych. Można coś tam zarzucać Amerykanom, ale jednego im nie można odmówić - znają się na biznesie i wiedzą jak się poruszać w tych tematach.
Fanlive94 20.02.2024 20:50 #
Patrząc na ich ruchy od paru lat, to jest dokładnie odwrotnie. Rozwalony sztab medyczny, szmatke, odejście Warda po roku samodzielnej pracy. Czarno to widzę, czas się kończy, muszą w końcu ruszyć amerykańskie dupska
Hmmmmmm 20.02.2024 21:55 #
Pomijasz rolę Kloppa w tym wszystkim. Odejście Edwardsa i Warda jest powiązane z naszym trenerem. Klopp chciał mieć większą autonomię i to w końcu doprowadziło do konfliktu między nimi. Myślę, że takim punktem krytycznym był kontrakt Hendersona na który mocno naciskał Klopp, a Edwards był temu przeciwny. A Szmatke? Idealny wybór dla Kloppa, bo robił to co chciał trener bez dyskusji. Sam fakt, że FSG kontaktowało się z Edwardsem w pierwszej kolejności może świadczyć o tym, ze Klopp był tu problemem.

Niemiec jest genialnym trenerem, ale nie wiemy jaki jest za kulisami i jak radzi sobie z zarządzaniem. On ma dominujący charakter, a to może powodować konflikty. Pewnie dopiero po latach dowiemy się co się tam wydarzyło.
Fanlive94 21.02.2024 14:25 #
No tak i to też nie powinno mieć miejsca, że jeden człowiek tyloma rzeczami zarządza. FSG nie interweniowało, a powinno, ale pewnie bało się stracić Kloppa, który i tak odchodzi, bo się wypalił. Nieciekawie to wygląda.
Ath303 20.02.2024 19:03 #
Podobno w klubie wysoko stoją akcje Simona Rolfesa.
użytkownik zablokowany 20.02.2024 21:08 #
Nie przyjdzie, tak jak Xabi
Raf 20.02.2024 19:50 #
Bardzo ciekawy artykuł, który spiął całą historię w sensowną całość. Wygląda na to, że wiele osób - w tym ja - myliło się co do powodów odejścia Kloppa, doszukując się braku wiary w przyszłość klubu, przy jednoczesnym kryciu tyłka FSG.
Doszło tu do niezłego paradoksu. Edwards i Ward odeszli przez zwiększającą się władzę Kloppa, a Klopp odchodzi przez nawarstwiające się obowiązki, przez brak konkretnego dyrektora sportowego (do których to dyrektorów odejścia czy braku zatrudnienia bardziej autonomicznego sam się przyczynił).

Wydaje się, że błędem w ocenie FSG było zatrudnienie Schmadtke, który miał być tylko uzupełnieniem Jurgena, prawdopodobnie, żeby związać Kloppa mocniej z klubem, co w rzeczywistości doprowadziło do jego szybszego wyeksploatowania i decyzji o przerwie od futbolu. A może faktycznie, ten ciąg zdarzeń był nie do uniknięcia - kultowy menadżer musi dostać więcej władzy, a to prędzej czy później doprowadza do przeciążenia przy ilości decyzji, które trzeba podjąć. Potrzebny jest więc reset. Czas pokaże czy uda się zatrudnić Xabiego i stworzyć z czasem nową machinę.
użytkownik zablokowany 20.02.2024 21:26 #
Komentarz ukryty z powodu złamania regulaminu.
użytkownik zablokowany 20.02.2024 21:26 #
Komentarz ukryty z powodu złamania regulaminu.
użytkownik zablokowany 20.02.2024 21:26 #
Komentarz ukryty z powodu złamania regulaminu.
Pippen 20.02.2024 23:19 #
@1972111 a o co ma dbać wg Ciebie właściciel? Na razie nie grozi nam postępowanie FFP, FSG do grobu klubu nie weźmie więc go sprzeda z potężnym zyskiem, jest nowa baza treningowa, powiększony i unowocześniony stadion, niedawno miał pojemność 45 tys teraz 61!!! Niedawno mówiło się że Glazerowie sprzedadzą MU za 5,5 mld a jak znalazł się chętny z zatoki to nagle wywalili cenę 9,5 i po herbacie zbyli 20 % i tyle. FSG podobnie sprzeda jakieś udziały i tyle, puki nie będą mięli lepszego deala na oku i nie będą potrzebować dużej kasy to nas nie sprzedadzą, ostatnio była oferta za 4,5 i nikt nas nie kupił czyli trochę byliśmy przecenieni. FSG chce mieć drużynę w NBA i może na tą zabawkę nas spieniężą ale mogę mieć też inne pomysły skąd wziąć kasę bo na tym się znają. Tylko czy ktoś ma gwarancje że nowi właściciele będą hojniejsi i lepsi patrząc na nowego włodarza Chelsea to nie wiem....jak to ktoś powiedział nie sztuką jest być bogatym sztuką jest umieć wydawać pieniądze. FSG to nie kibice to ludzie interesu. Najlepszą opcją by było by mieć właściciela kibica ala Perez, Berlusconi, Moratti, Tapie
użytkownik zablokowany 20.02.2024 23:52 #
Komentarz ukryty z powodu złamania regulaminu.
Pippen 21.02.2024 09:01 #
Mane Firmino odeszli ale czy Mane w Bayernie grał super, Firmino w Arabii??? Uważam że Mane mógł u nas zostać jeszcze z 2 sezony chciał iść poszedł jest Diaz dla mnie dużo gorsza wersja Mane a współpraca na lewej z Andym prawie nie istnieje u Kolumbijczyka. Za Firmino mamy Nuneza, odszedł Origi Minamino widać że u nas grali maxa najlepsze bo w takim Monaco japoniec nie zachwyca. Kupiliśmy Ramseya na PO tylko co z tego że kosztował 3 mln skoro koleś zagrał 3 niepełne mecze, i rozleciał się jak weteran wojenny. Pytanie kto takiego gościa kupił i przebadał by klepnąć transfer. Wiem że potrzeba kogoś na ŚO, PO i DM ale jak widać mamy młodych Quansah i Bradley a z drugiej strony masz teoretycznie 26 mega ludzi w kadrze i zaraz jest kwas bo 14 nie będzie grać, nie będzie mieć rytmu meczowego itp. W City Philips kupiony za 65 mln siedzi na ławie poszedł do WHU i widziałem go ostatnio dramat, a z drugiej strony Pep sprzedaje Palmera młodego chłopaka któremu trzeba było dać więcej minut. Ogólnie możemy mieć 15-16 super graczy a reszta musi być albo młoda albo stara i godzić się i wiedzieć że nie są 1 wyborem i grają w mniej znaczących meczach i są zmiennikami. Na pewno na ten moment nie jesteśmy 1 wyborem dla wielu graczy: Bellingham, Sancho, Werner, Camavinga, Tchouameni, Upamecano czy kilku innych, jak słyszą Real Barca Bayern Chelsea MC MU czy nawet Arsenal to przegrywamy. Dla mnie powinniśmy mieć na ławce kilku takich Jamsów Millnerów ale w wieku 33-35 lat a takich Keita Thiago po 2 nieudanych sezonach nie powinno ich być w szatni.

Pozostałe aktualności

Marco Silva przed meczem z LFC  (1)
19.04.2024 20:58, Bajer_LFC98, fulhamfc.com
Fulham - Liverpool: Statystyki przedmeczowe  (1)
19.04.2024 16:45, AirCanada, liverpoolfc.com
Reakcja Croucha na decyzje sędziego  (4)
19.04.2024 13:40, Bajer_LFC98, Liverpool Echo
TAA: Damy z siebie wszystko do samego końca  (6)
19.04.2024 11:15, Ad9am_, liverpoolfc.com
Besiktas zainteresowany Lijndersem  (1)
19.04.2024 10:45, RosolakLFC, The Athletic
Van Dijk: Jesteśmy bardzo rozczarowani  (13)
19.04.2024 09:18, Bartolino, liverpoolfc.com
Klopp: Teraz możemy skupić się na lidze  (48)
19.04.2024 00:27, Kubahos, liverpoolfc.com