PNE
Preston North End
Towarzyski
13.07.2025
16:00
LIV
Liverpool
 
Osób online 1483

Rusza nowy projekt LFC Foundation w Etiopii


Fundacja LFC oraz globalna organizacja charytatywna Right To Play uruchomiły nowy projekt, mający na celu odmianę życia dzieci w Etiopii. Inicjatywa ta stanowi część długofalowego partnerstwa między obiema organizacjami.

Trzyletni projekt ma na celu poprawę umiejętności czytania oraz dobrostanu psychicznego wśród najbardziej potrzebujących dzieci w Debre Birhan, w regionie Amhara.

Nowa inicjatywa obejmie wsparciem 9 500 dzieci, w tym osoby z niepełnosprawnościami oraz dzieci, które zostały zmuszone do opuszczenia swoich domów na skutek konfliktów zbrojnych.

Ponad 200 nauczycieli przejdzie specjalistyczne szkolenia z zakresu nauczania opartego na zabawie i podejściu skoncentrowanym na dziecku. Zostaną również przygotowani do udzielania wsparcia psychospołecznego dzieciom dotkniętym traumą oraz do tworzenia bezpiecznych, włączających środowisk edukacyjnych.

Projekt zakłada także szerokie zaangażowanie lokalnej społeczności – setki jej członków wezmą udział w szkoleniach poświęconych przełamywaniu barier w dostępie do edukacji, zwłaszcza dla dziewcząt i dzieci znajdujących się w trudnej sytuacji życiowej.

W ostatnich latach konflikty oraz katastrofy klimatyczne w Etiopii miały katastrofalny wpływ na funkcjonowanie systemu edukacji. Zniszczenia infrastruktury szkolnej oraz masowe przerwy w nauce sprawiły, że miliony dzieci zostały pozbawione dostępu do nauki – a region Amhary ucierpiał najbardziej.

Miasto Debre Birhan stało się obecnie schronieniem dla wielu rodzin wewnętrznie przesiedlonych. Dzieci z tego obszaru pilnie potrzebują dostępu do edukacji na wysokim poziomie, a także wsparcia psychospołecznego, które pomoże im zadbać o zdrowie emocjonalne i przygotować się do dalszej nauki.

Matt Parish, dyrektor generalny LFC Foundation, powiedział:

– Potrzeby w Etiopii są pilne i niezaprzeczalne. Trwający konflikt doprowadził do zakłóceń w funkcjonowaniu kluczowych usług, w wyniku czego dzieci nie mają dostępu do edukacji na odpowiednim poziomie.

– Współpracując z Right To Play, stworzymy bezpieczne środowisko, w którym poprzez sport i zabawę będziemy rozwijać u dzieci kluczowe umiejętności, wzmacniać ich pewność siebie i odporność psychiczną – co pozwoli im uwierzyć w siebie i sięgać po więcej.

Gillian McMahon, dyrektorka wykonawcza Right To Play UK, dodała:

– Jesteśmy ogromnie dumni z tego, że wspólnie z naszymi długoletnimi partnerami z LFC Foundation realizujemy ten ważny projekt w Etiopii. Razem tworzymy bezpieczne i włączające przestrzenie, w których najbardziej narażone dzieci mogą się uczyć, leczyć z traum i rozwijać.

– Dzięki zabawie zapewniamy dzieciom dostęp do edukacji na wysokim poziomie, a tym, które ucierpiały w wyniku konfliktów i kryzysów, oferujemy ochronę i wsparcie. Projekt ten odzwierciedla nasze wspólne wartości i determinację, by każde dziecko – bez względu na miejsce zamieszkania – mogło cieszyć się lepszą przyszłością poprzez zabawę.

LFC Foundation i Right To Play współpracują od 2019 roku, realizując przełomowe projekty dla tysięcy dzieci w Tajlandii, Senegalu i Tanzanii.

W Tanzanii partnerstwo to objęło wsparciem dziesiątki tysięcy dzieci, zmniejszając bariery w dostępie do edukacji dla dziewcząt i poprawiając wyniki w nauce w regionach Serengeti i Tarime. Z kolei w Senegalu działania obu organizacji pomogły wzmocnić pozycję dziewcząt i młodych kobiet poprzez rozwój umiejętności życiowych i przełamywanie norm kulturowych za pomocą sportu i zabawy.

W Tajlandii odnowiono lokalne place zabaw i zorganizowano tysiące zajęć sportowo-edukacyjnych, pomagając dzieciom i młodzieży rozwijać kluczowe kompetencje, takie jak przywództwo, pewność siebie, komunikacja i odporność psychiczna.

Organizacja Right To Play działa w Etiopii od 2005 roku, wykorzystując zabawę jako narzędzie edukacyjne i terapeutyczne – zarówno w kontekście pomocy humanitarnej, jak i rozwoju społecznego. Tylko w 2024 roku programy organizacji objęły ponad 165 000 dzieci w całym kraju.

Nowy projekt ruszy w czerwcu 2025 roku i będzie realizowany we współpracy z lokalnymi władzami, liderami społeczności i kluczowymi podmiotami odpowiedzialnymi za edukację. Takie podejście ma zapewnić długofalową trwałość działań i ich zgodność z narodowymi priorytetami edukacyjnymi Etiopii.

Doceniasz naszą pracę? Postaw nam kawę! Postaw kawę LFC.pl!

Komentarze (0)

Pozostałe aktualności

Rozmowy o transferze Núñeza do Napoli trwają (8)
01.07.2025 17:08, Wiktoria18, thisisanfield.com
Robertson niezdecydowany w sprawie przyszłości (3)
01.07.2025 15:55, Maja, thisisanfield.com
Podejście Slota do pre-seasonu (1)
01.07.2025 12:53, BarryAllen, thisisanfield.com
Styl gry Wirtza i jego chemia z Frimpongiem (3)
30.06.2025 19:39, Tomasi, liverpoolfc.com
Agent Szobo i Pécsiego o swoich podopiecznych (0)
30.06.2025 19:17, Mdk66, Liverpool Echo