Statystyki przed meczem z Bournemouth
Liverpool będzie chciał poprawić imponujący bilans meczów otwarcia Premier League, rozpoczynając obronę tytułu meczem z AFC Bournemouth.
W piątek o godzinie 21:00 The Reds podejmą na Anfield drużynę The Cherries. Przystąpią do tego meczu nie ponosząc porażki w żadnym z ostatnich 12 sezonów najwyższej klasy rozgrywkoej. Jest to najdłuższa seria bez porażki w tej lidze.
Od porażki 3:0 z West Bromwich Albion w sezonie 2012/13, Liverpool zanotował dziewięć zwycięstw w meczu otwarcia i trzy remisy.
Oto 17 kolejnych interesujących faktów i liczb przedmeczowych, które zostały sporządzone przez Opta i statystyka klubu Geda Rea…
Po rozegraniu pierwszej kolejki na wyjeździe w każdym z ostatnich czterech sezonów, Liverpool rozpocznie rozgrywki Premier League na Anfield po raz pierwszy od sezonu 2020/21 (zwycięstwo 4:3 z Leeds United). Ostatnia porażka u siebie w dniu otwarcia sezonu 2003/04 (2:1 z Chelsea) miała miejsce w sezonie 2003/04.
Jako obrońca tytułu mistrzowskiego, Liverpool przegrał mecz otwarcia tylko w jednym z 19 sezonów (wygrał 13, zremisował 5), a ta porażka miała miejsce w sezonie 1923/24, kiedy to zespół zmierzył się z West Brom.
Po raz drugi w historii The Reds rozpoczną rozgrywki ligowe w piątek - poprzednio miało to miejsce w sezonie 2019/20 (zwycięstwo 4:1 z Norwich City na Anfield). W tym samym sezonie zdobyli tytuł mistrzowski.
Liverpool wygrał dziewięć z ostatnich dziesięciu meczów Premier League rozgrywanych w piątek (jeden zremisował) od porażki 4:2 z Arsenalem w kwietniu 2004 roku. Ostatnia ligowa porażka The Reds w piątek na Anfield miała miejsce w kwietniu 2001 roku przeciwko Leeds. Od tego czasu wygrali sześć razy z rzędu.
Liverpool nie przegrał żadnego meczu Premier League na Anfield który odbył się w sierpniu od 2015 roku (3:0 z West Ham United), pozostając niepokonanym w 13 kolejnych meczach (wygrał 11, zremisował dwa).
W 33 poprzednich sezonach Premier League obrońcy tytułu przegrali swój pierwszy mecz sezonu zaledwie trzy razy (26 wygranych i cztery remisy). Jednak wszystkie trzy porażki miały miejsce w ciągu ostatnich dziewięciu sezonów (Leicester City - Hull City w sezonie 2016/17, Chelsea - Burnley w sezonie 2017/18 i Manchester City -Tottenham Hotspur w sezonie 2021/22).
Liverpool wygrał 11 z ostatnich 12 meczów Premier League z Bournemouth. Wyjątkiem była porażka 1:0 na wyjeździe w marcu 2023 roku.
W meczach wyjazdowych przeciwko Liverpoolowi w Premier League Bournemouth zdobyło zaledwie jeden punkt z 24 możliwych do zdobycia (zero zwycięstw, jeden remis, siedem porażek), przegrywając sześć ostatnich wizyt na Anfield łącznym wynikiem bramkowym 23:2.
Jednak The Cherries nie przegrali pierwszego meczu ligowego w żadnym z ostatnich siedmiu sezonów (wygrali trzy, zremisowali cztery) od porażki 1:0 z West Brom w sezonie 2017/18.
Po zdobyciu tytułu mistrzowskiego w zeszłym sezonie, pokonując Tottenham 5:1 w kwietniu, drużyna Arne Slota nie wygrała żadnego z czterech ostatnich meczów Premier League w sezonie 2024/25 (dwa remisy, dwa porażki). The Reds nie zanotowali pięciu meczów bez zwycięstwa od grudnia/stycznia sezonu 2020/21 (trzy remisy, dwie porażki).
To 64. sezon z rzędu Liverpoolu w najwyższej klasie rozgrywkowej. Klub ma zamiar obronić tytuł mistrzowski po raz pierwszy od sezonu 1983/84.
Alisson Becker może zaliczyć swój 300. występ w barwach Liverpoolu we wszystkich rozgrywkach. Będzie siódmym bramkarzem The Reds, który osiągnie ten wyczyn, i pierwszym od czasów Pepe Reiny.
Florian Wirtz (10 goli, 12 asyst) był jednym z zaledwie sześciu zawodników, którzy w zeszłym sezonie zanotowali dwucyfrową liczbę bramek i asyst w pięciu najlepszych ligach europejskich. Wirtz może zostać trzecim Niemcem, który strzelił gola w swoim debiucie w Premier League, po Jürgenie Klinsmannie w sierpniu 1994 roku i Ilkayu Gundoganie we wrześniu 2016 roku.
Mohamed Salah strzelił więcej goli (9) i zanotował udziałów przy bramkach (14) w pierwszym weekendzie sezonu Premier League niż jakikolwiek inny zawodnik. Tylko Paul Pogba (6) ma więcej asyst niż Salah (5).
Salah strzelił 105 goli w Premier League na Anfield. Tylko Sergio Aguero (106 na Etihad Stadium) i Thierry Henry (114 na Highbury) strzelili więcej bramek na jednym stadionie w historii rozgrywek.
Egipcjanin strzelił więcej goli w Premier League przeciwko Bournemouth niż jakikolwiek inny piłkarz (11).
Jeśli Curtis Jones, Cody Gakpo lub Dominik Szoboszlai strzelą bramki, dołączą do 15 innych piłkarzy w historii Liverpoolu, którzy zdobywali bramki przez wszystkie siedem dni w tygodniu. Ostatnim, któremu udało się to osiągnąć, był Virgil van Dijk w zeszłym sezonie.
Komentarze (0)