Osób online 1228

Lauri Dalla Valle - talent z Finlandii

Artykuł z cyklu Artykuły


Lauri Dalla Valle jest uważany za największą nadzieję fińskiej piłki nożnej. W styczniu tego roku dołączył do składu Akademii Liverpool FC i w ciągu krótkiego czasu zrobił ogromne wrażenie na trenerach i kibicach zaliczając wiele udanych występów, w których zdobywał seryjnie bramki.

Lauri urodził się w fińskim Joensuu 14 września 1991 roku. Jako czternastolatek przyciągnął uwagę scoutów Interu Mediolan, którzy ściągnęli go do Włoch. Jednakże Fin nie potrafił się zaaklimatyzować w Italii i po zaledwie 4 miesiącach powrócił do ojczyzny by znów grać w Joensuun Jippo.

Jesienią 2006 roku Dalla Valle został zaproszony do Melwood, gdzie po kilku treningach wziął udział w towarzyskim meczu drużyn młodzieżowych Liverpoolu i Blackburn Rovers. Mecz wygrali The Reds 2:1, a Laurii zdobył w nim gola i zaliczył asystę czym zrobił duże wrażenie na Malcolmie Elias’ie i Steve’ie Heighway’u, którzy zaproponowali mu czteroletni kontrakt.

W trakcie swego okresu próbnego w Liverpoolu młody Fin spotkał Sami’ego Hyypie, który tak o to mówi o swoim rodaku:

- Czytałem o nim artykuł w fińskiej prasie, gdzie opisywano go jako wielki talent. Zapamiętałem jego nazwisko ponieważ nie jest ono typowe dla Fina. Potem miałem okazję spotkać się z nim w Melwood gdy przybył do Liverpoolu na testy. Odbyliśmy ciekawą rozmowę z nim i jego ojcem Lorenzo. Oboje rozumieją jaką szansą i wyzwaniem dla Lauri’ego byłaby gra w Akademii Liverpool FC.

Po swoim tygodniowym pobycie na Merseyside trenerzy Liverpoolu bacznie przyglądali się rozwojowi piłkarskiego talentu Dalla Valle. Już w paĽdzierniku 2006 fińska drużyna U16 grała dwa mecze z rówieśnikami z Irlandii. Lauri pełniący w drużynie obowiązki kapitana zdobył w pierwszym z tych spotkań jedyną zwycięską bramkę, a w drugim, także wygranym meczu dołożył jeszcze dwa trafienia.

Malcolm Elias stwierdził po tym wyczynie: - Potwierdziła się nasza ocena, ten chłopak ma potencjał, świetnie wykorzystuje swoją szybkość, ma świetny przegląd pola i duży wpływ na swoją drużynę swoją postawą i golami.

Jednak wtedy Dalla Valle nie zdecydował się dołączyć do Akademii. Powrócił do Finlandii, gdzie występował, głównie na pozycji skrzydłowego, zarówno w seniorach pierwszoligowej drużyny Joensuun Jippo jak i w składzie drużyny młodzieżowej.

Jego talent przyciągał przedstawicieli klubów z całej Europy – Inter, AC Milan, Ajax, Barcelona, Chelsea. Minął kolejny rok i wśród wielu ofert Dalla Valle wybrał Liverpool FC. W listopadzie 2007 roku podpisał z klubem z Anfield trzy i pół roczny kontrakt. Zdarzenie to tak skomentował: - Dwa lata temu spędziłem 4 miesiące w Mediolanie, potem kontaktowało się ze mną jeszcze wiele klubów, jednak to gra dla Liverpoolu pociągała mnie najbardziej, przemyślałem wszystko i podjąłem decyzję by tutaj przyjechać.

Lauri Dalla Valle rozpoczął swą przygodę w Liverpoolu w styczniu 2008. Jego pierwszym meczem było spotkanie drużyn Akademii U17 i U18 zakończone remisem 3:3, w którym Fin grający w młodszym zespole zdobył hat-tricka. Pierwszy „poważny” mecz Dalla Valle to derby Merseyside drużyn do lat szesnastu. Liverpool wygrywa z Evertonem 2:0 a Lauri strzela jedną z bramek.

Kolejny mecz to starcie U16 The Reds z rówieśnikami z Manchesteru United. Liverpool wygrywa 4:3, Fin zdobywa gola i zalicza asystę. W kolejnym meczach ze Stoke i Blackburn również zdobywa bramki.

Pod koniec lutego 2008 roku szesnastoletni Lauri zostaje powołany do reprezentacji Finlandii U18. W swoich dotychczasowych dziesięciu występach w barwach Finlandii zdobył on dziewięć goli, natomiast w tym sezonie w dziesięciu rozegranych przez niego oficjalnych meczach w drużynie U16 Liverpool FC trafił do siatki rywali jedenaście razy. Dzięki temu został powołany na turnieje jakie drużyna The Reds U18 miała rozegrać w Dubaju i USA. Natomiast 9 kwietnia zadebiutował w oficjalnym meczu U18, jako rezerwowy wszedł na boisko w meczu przeciwko Manchester’owi City, który zakończył się remisem 1:1.

Tak o nim wypowiada się John Owens: - Wszyscy mówią o jego umiejętności zdobywania bramek, dysponuje świetnym balansem i wykończeniem akcji, potrafi się znaleĽć w odpowiednim miejscu i podjąć właściwą decyzję w polu karnym, a jego najlepszą pozycją jest gra za głównym napastnikiem. Poza umiejętnościami piłkarskimi ma również bardzo dobre warunki fizyczne jak na swój młody wiek. Oczywiście musi się jeszcze wiele nauczyć, szczególnie jeśli chodzi o budowanie akcji i grę zespołową.

Lauri Dalla Valle będzie występował w przyszłym sezonie w drużynie U18, a być może dostanie szansę na występy w drużynie rezerw. Jest jednym z kilku piłkarzy grających w młodzieżowych drużynach Liverpool FC, których rozwój będzie za nadzieją obserwowany przez kibiców.Autor: Klimo
Data publikacji: 17.06.2008 (zmod. 02.07.2020)