Osób online 888

Co się kryje pod nazwiskiem: Ryan Babel

Artykuł z cyklu Artykuły


W każdym programie meczowym na Anfield powstaje pytanie: 'Jaka osobowość kryje się pod nazwiskiem piłkarza?'

To prawdziwa gra słów, dzięki której poznajemy sekrety życia zarówno na boisku, jak i na zewnątrz. Takich odpowiedzi nie znajdziecie w żadnym innym wywiadzie.

Ryan Babel ujawnia, dlaczego kiedyś posiadał koszulkę Arsenalu z nazwiskiem Begkampa, w jaki sposób rozwiązałby kontrowersyjne sytuacje poprzez nowe technologie i którego holenderskiego piłkarza postrzega jak najlepszego obok Steven Gerrard, z którym grał.

R - Rafa Benitez

W jaki sposób różni się od innych trenerów, których znasz?

Trening jest zupełnie inny od tego, który miałem w Ajaxie. Pracowaliśmy dużo nad taktyką i stałymi fragmentami. Było również wiele rozmów. Jeśli coś poszło nie tak, wtedy to akceptowaliśmy. Tutaj w Liverpoolu, trener wprowadził znakomitą dyscyplinę w zespole. Najważniejsze, by nie tracić bramek, to podstawa rzecz. Bardzo dobrze przewiduje co zrobią inne zespoły. Na początku te metody były dla mnie obce, ale na pewno się sprawdzają, ponieważ każdy zna swoje zadanie.

Y - You

Jakie masz pierwsze wspomnienia z futbolu?

Pamiętam, kiedy Ajax wygrał mistrzostwo Holandii, a potem Ligę Mistrzów z Juventusem w 1995. To był znakomity zespół z takimi piłkarzami jak Kluivert i Seedorf. Mniej więcej w tym czasie miałem koszulkę Arsenalu z nazwiskiem Bergkamp na plecach. Nie wiem czy muszę o tym mówić, ale Bergkamp był wspaniałym piłkarzem.

Jeśli mógłbyś zmienić jedną rzecz w futbolu, co to by było?

Chciałbym żeby to pomogło przede wszystkim sędziom. Lepiej jeśli czwarty sędzia ma lepszą komunikację z głównym arbitrem i może mu doradzać w poszczególnych sytuacjach. Na przykład w meczu z Newcastle Torres strzelał na bramkę, a bramkarz obronił to ręką poza polem karnym. Widać to było na powtórkach. Normalnie to była zbyt szybka akcja i zrozumiałe, że sędzia podjął złą decyzję.

A - Amsterdam

Najlepsza rzecz mieszkając w Amsterdamie to?

To miłe miejsce i można tam spokojnie mieszkać. Cała moja rodzina i przyjaciele tam mieszkają, dlatego lubię wracać. Jest dobre jedzenie, miasto jest cudowne. Jest kilka wspaniałych miejsc, gdzie można spędzać czas. Szczególnie latem, miejsca jak Vondelpark należą do moich ulubionych.

N - Netherlands

Jak oceniasz wasze szanse na Euro 2008?

Patrząc na naszą kadrę mam bardzo dużą szansę, ale prawdopodobnie musimy być bardziej zgrani jako zespół. Przez turniejem czeka nas kilka sparingów. Jestem pewny, że rozwiążemy wszystkie problemy w tych meczach.

Jak określisz Holendrów w trzech słowach?

Holendrzy są na ogół lojalni, zdyscyplinowani i dążą do celu.

B - Beatles

Można ich uznać za najsławniejszy zespół na świecie?

Oczywiście. Nie ma wiele zespołów, które osiągnęły ich poziom. Ich muzyka jest wspaniała. Każdy na świecie słyszał przynajmniej kilka ich utworów. Kiedy tylko słyszę ich piosenki w samochodzie, włączam się do śpiewu.

Rozumiemy, że muzyka znaczy dla ciebie coś więcej?

Muzyka jest dla mnie bardzo ważna. Są takie chwile kiedy może ci pomóc i sprawi, że poczujesz się lepiej. Bez względu czy chodzi o tekst, rytm czy coś innego w muzyce jest obecne jakby doświadczenie, które mamy w życiu. W wolnym czasie tworzę R&B i hip-hop. Próbuję również poprawić mój układ taneczny.

A - Anfield

Czym się różni Anfield od innych stadionów, na których grałeś?

Jest mało miejsca, dlatego do murawy jest bardzo blisko. Wiele stadionów w Anglii ma właśnie takie rozwiązanie, ale Anfield jest inne. To stadion z wielką historią. Kiedy pierwszy raz wyszedłem na murawę Anfield doznałem tego uczucia 'This is Anfield'. Większość piłkarzy czuje pewnie to samo, ponieważ nie ma takiego drugiego miejsca jak Anfield.

Jakie to było uczucie, kiedy strzeliłeś pierwszego gola z Derby?

Doświadczyłem czegoś, co nie spotkało mnie wcześniej. Przyjemnie było czuć prawdziwie uznanie kibiców. Bramka była efektem pracy całego zespołu i należy do tych, z których każdy może być dumny.

B - Best of

Kto jest najlepszym piłkarzem, z którym grałeś?

Miałem szczęście grać w Ajaxie z Wesley Sneijderem, który był bardzo ważnym piłkarzem. Jego poziom występów na treningach i meczach był zawsze tak samo wysoki. Nie jestem zaskoczony, że ponownie gra na najwyższym poziomie w Realu Madryt. Wiele razy wygrywał dla nas mecz. Były mecze kiedy czuliśmy porażkę, a wtedy on demonstrował coś fantastycznego. Ma taki sam wpływ jak Steven Gerrard, który tak samo jest jednym z najlepszych piłkarzy na świecie. Naprawdę to doceniam, że w moim wieku mogę grać z takimi piłkarzami.

A najlepszy twój przeciwnik?

Pozwól mi pomyśleć. Trzy lata temu grałem z Gianluca Zambrottą, który wtedy występował w Juventusie. Grałem po jego stronie i ani razu nie udało mi się go pokonać. Teraz jestem lepszym piłkarzem i myślę, że poradziłbym sobie lepiej.

E - English Living

Są jakież zwyczaje, które przejąłeś po przyjeĽdzie z Holandii?

W każdą sobotę wieczorem oglądam Match of the Day. Naprawdę to jedyny program, który do tej pory oglądałem ponieważ nie mam zbyt wiele czasu. Kilka lat temu podczas wyjazdu do Londynu jadłem rybę i frytki. Podczas pierwszego dnia w klubie, sprawdziłem sklep z takim jedzeniem. Różniło się znacznie od tego, które jadłem za pierwszym razem.

L - League Titles

W składzie nadal panuje przekonanie, że możecie wygrać mistrzostwo?

Tak, myślę że tak. Może jestem tutaj zaledwie od lipca, ale z tego co mogę powiedzieć, to chyba zanotowaliśmy lepszy start niż rok temu. Myślę, że mogliśmy zacząć sezon lepiej, ale kiedy do drużyny przychodzi wielu piłkarzy, potrzeba czasu na przystosowanie.

Jakie to będzie miało dla ciebie znaczenie, jeśli wygrasz tytuł w swoim pierwszym sezonie?

Będzie fantastycznie. Nigdy wcześniej nie wygrał mistrzostwa ligi. W ostatnim sezonie w Ajaxie, przegraliśmy walkę o tytuł w ostatnim meczu sezonu z PSV. To był duży cios, dlatego chcę mieć lepszą końcówkę w tym roku.Autor: Damian
Data publikacji: 09.01.2008 (zmod. 02.07.2020)