Osób online 910

Nie możemy się doczekać widoku was wszystkich

Artykuł z cyklu Artykuły


Generalny Sekretarz Oficjalnego Klubu Kibica Liverpoolu w Grecji – Konstantinos Chrysochou napisał pocztówkę z Aten – miasta, które przygotowuje się do Finału Ligi Mistrzów pomiędzy Liverpoolem i Milanem.

Nie ma żadnych wątpliwości, że w tym roku Grecja jest centrum Europy, jeśli chodzi o najważniejsze turnieje w sportach drużynowych.

Dwa tygodnie temu byliśmy gospodarzem Final Four Koszykarskiej Euroligi, a teraz już za kilka dni będziemy gotowi gościć Liverpool i Milan, które zmierzą się w Finale Pucharu Europy.

W tym roku Ateny będą gospodarzem trzeciego już Finału tych rozgrywek w ciągu ostatnich 24 lat. Pierwszy mecz miał miejsce w 1983 roku pomiędzy Hamburgiem i Juventusem. Następnie, jedenaście lat póĽniej spotkały się ze sobą zespoły Milanu i Barcelony, a teraz w 2007 roku Ateny mają zaszczyt organizować trzeci Finał tych elitarnych rozgrywek w swojej historii. Jak widać w poprzednich rozegranych tutaj spotkaniach to już tradycja, że jednym z goszczonych zespołów są Włosi.

Organizacja Finału Ligi Mistrzów to dla nas wielkie wydarzenie i ogólnie dla całej Grecji. Nie mam tak często okazji oglądania piłkarskich finałów z udziałem tak znamienitych zespołów.

Całe miasto już od miesiąca przygotowuje się do tego meczu. Ktokolwiek tu nie przyjedzie, to zobaczy ogromne podekscytowanie panujące na ulicach stolicy. Wszędzie można dostrzec wielkie plakaty z logo tegorocznego Finału, na placach organizowane są zabawy przez sponsorów Ligi Mistrzów, dzięki którym Grecy i turyści z całego świata mogą poznać historię europejskiej piłki, a także wziąć udział w licznych konkursach i jeśli mają szczęście to mogą nawet wygrać bilet na ten mecz, który odbywa się na Stadionie Olimpijskim!

Innymi słowy w Atenach panuje niezwykła atmosfera i wszyscy czekają na to wspaniałe wydarzenie i chcą razem się bawić z Anglikami i Włochami, gdy ci już przybędą do miasta.

Dla Aten i ich mieszkańców, liczy się nie tylko sam futbol. Jak wszyscy bardzo dobrze wiemy, w obecnych czasach futbol jest zupełnie inny niż kiedyś i to nie jest już tylko gra; ważna jest również strona marketingowa. Wielkie firmy używają Ligi Mistrzów, żeby zareklamować swoje produkty. Od piw po przeróżne gadżety – futbol to idealne podłoże dla tych wszystkich rzeczy. Tym samym można bardzo łatwo dojść do wniosku, że to wydarzenie niezwykle korzystnie wpłynie na miasto pod względem ekonomicznym, ponieważ wielcy sponsorzy będą organizować różne wydarzenia w całym mieście, a kibice Liverpoolu i Milanu przyjeżdżają nie tylko na mecz, ale także, żeby zwiedzić Ateny.

Zatem, co tutaj znajdziecie po przyjeĽdzie? Kibice Liverpoolu odkryją miasto, które idealnie łączy historię z zabawą. Przyjezdni muszą odwiedzić kilka miejsc, żeby zobaczyć wszystko to, co najlepsze w Atenach. Partenon jest oczywiście najważniejszym zabytkiem i dumnie stoi na słynnym Akropolu. Innymi miejscami, które warto odwiedzić są ¦wiątynia Zeusa i kaplica ¦w. Jerzego, która znajduje się na Górze Lycavittos – z niej są wspaniałe widoki na całe Ateny. Oprócz tego warto odwiedzić jeszcze Narodowe Muzeum w Atenach, Muzeum Benaki (które jest znane z pokaĽnej kolekcji greckich strojów) i Muzeum Bizancjum – w tych miejscach można poznać historię miasta i historię całego Imperium Bizantyjskiego.

Najbardziej centralnym miejscem w Atenach jest Plac Syntagma, na którym to mieści się grecki Parlament. Stamtąd można bardzo łatwo dotrzeć do Ulicy Ermou, gdzie znajduje się większość poważnych sklepów. Jak już tam dotarliśmy, to bardzo blisko jest najstarsza dzielnica Aten – Plaka. Tam znajduje się wiele starożytnych pomników, małych kościółków i eleganckich dworków z XIX wieku. Z Plaki można przejść się do Monastiraki, gdzie można znaleĽć wiele małych sklepów, w których można kupić towary z drugiej ręki – płyty kompaktowe, meble, ubrania itp.

Po takim spacerze poleciłbym przerwę na jakąś przekąskę lub łyk herbaty, czy kawy w jednej z licznych greckich tawern i kawiarni, które właśnie znajdują się w tamtej okolicy. Tym, którzy chcą poznać nocne życie Aten poleciłbym okolice Psirri, Plaki, Thissionu i Kolonaki, gdzie znajdują się najlepsze bary, kawiarnie, nocne kluby, międzynarodowe restauracje i miejsca, w których można posłuchać dobrej muzyki.

Mogę również zagwarantować, że na swojej drodze spotkacie przyjaĽnie nastawionych ludzi, którzy będą służyli radą i chętnie pomogą w tym, żebyście nigdy nie zapomnieli swojej wyprawy do Aten.

Możecie nie mieć w przyszłości wielu okazji, żeby tutaj przyjechać, zatem to może być dla was wielka szansa na zwiedzenie starożytnych Aten, obejrzenie najważniejszych zabytków i wspaniałą zabawę w stolicy Grecji.

Oczywiście dla kibiców Liverpoolu idealnym rozwiązaniem byłoby zwiedzanie miasta po sukcesie swoich ulubieńców. Dla nas, jak dla fanów The Reds, fakt, że Liverpool przyjeżdża na Finał Ligi Mistrzów do naszego miasta, jest niesamowity. Jesteśmy ogromnie zachwyceni, że niektórzy z nas będą mieli okazję dopingować swoim bohaterom z trybun Stadionu Olimpijskiego.

W Grecji Liverpool ma całkiem pokaĽną liczbę kibiców i wielu z nich to członkowie naszego Klubu. Ta instytucja powstała w lipcu 2002 roku i wcześniej była to część dawnego Klubu Kibica w Atenach, który powstał w 1995 roku. Obecnie mamy 600 członków z całej Grecji i jest to całkiem duża liczba, jak na zagraniczny Klub Kibica.

W takim kraju, jak Grecja to rzadko spotykana sytuacja, żeby powstawały kluby kibica zagranicznych zespołów. Warto dodać też to, że w naszym klubie mamy członków niemal w każdym wieku. Normalnie czasem się czeka, żeby mieć członków głównie w wieku powyżej 30 lat, jedna u nas średnia wieku wynosi około 25 lat. Zatem nasi kibice niewiele mają wspólnego z sukcesami, które Liverpool odnosił w latach 70 i 80-tych.

Niestety nie mogliśmy być świadkami tych sukcesów, ponieważ większość z nas wtedy jeszcze nawet się nie narodziła. Pamiętamy jednak nasz ostatni tytuł Mistrza Anglii z 1990 roku. Od tamtej pory nasz zespół sięgnął po trzy Puchary Ligi, trzy Puchary Anglii, dwie Tarcze Dobroczynności, dwa Superpuchary Europy, jeden Puchar UEFA i jeden Puchar Europy. Prawdopodobnie dla innego zespołu byłyby to ogromne sukcesy. Jednak dla Liverpoolu to są po prostu sukcesy. Ta drużyna powstała, by dzierżyć miano najlepszego zespołu w Anglii (i tak też jest) i w Europie. Dlatego właśnie kibicowanie Liverpoolowi tak bardzo się różni od wspierania innego zespołu. My chcemy, żeby The Reds sięgali co roku po trofea we wszystkich rozgrywkach – zarówno w Pucharze Ligi, jak i w Lidze Mistrzów.

Dla nas Liverpool jest uosobieniem pasji i dumy, które powinny posiadać wszystkie zespoły piłkarskie na całym świecie. Każdy, kto był kiedykolwiek na Anfield, wie, o czym mówię. Połączenie kibiców Liverpoolu na Anfield z drużyną to coś magicznego. My żyjemy w zupełnie innej części Europy, zatem podróż do Anglii zawsze jest ogromnym przedsięwzięciem i wtedy staramy się jak najbardziej wykorzystać te niezwykłe chwile.

Tak właśnie widzimy Liverpool: jak coś magicznego, niezwykłego, wspaniałego – prawie jak spełnienie wszelkich marzeń!

Podsumowując ten artykuł, chciałbym ogromnie pozdrowić wszystkich naszych przyjaciół mieszkających w Liverpoolu, a także wszystkich kibiców The Reds na całym świecie.

Chcielibyśmy móc częściej się z wami spotykać – nie tylko z okazji meczu piłkarskiego, ale także tak po prostu przy piwie, czy przy kawie w Atenach. Jesteście mile widziani o każdej porze roku i zawsze bardzo chętnie będziemy służyć wam pomocą.

Do zobaczenia za kilka dni i mam nadzieję, że będziemy wspólnie świętować nasz szósty triumf w Pucharze Europy na Placu Omonoia, nieopodal biura naszego Klubu Kibica.

You’ll Never Walk Alone

Konstantinos ChrysochouAutor: Liverpoollover
Data publikacji: 20.05.2007 (zmod. 02.07.2020)