player
SHU
Sheffield United
Premier League
06.12.2023
20:30
LIV
Liverpool
 
Osób online 1367

Brudne pieniądze Lucasa

Artykuł z cyklu Artykuły


Więc Lucas Neill sfinalizował swoje przejście za £1.5 do West Ham’u. Tak to prawda.. West Ham który zajmuje właśnie trzecią pozycje od końca w tabeli premiership. Oczywiście Neill twierdzi, że przeszedł wyłącznie z piłkarskich powodów…

Podczas ostatnich mistrzostw świata w Niemczech , wydawało mi się że nieuchronne jest to, że Neill będzie chciał opuścić Blackburn żeby rozwijać dalej swoją karierę. Rafa Benitez wyraził zainteresowanie w sierpniu i chciał ściągnąć zawodnika jeszcze przed zakończeniem okna transferowego. Tylko jego niechęć do oddania w ramach umowy Stephen Warnock’a spowodowało ze transakcja nie doszła do skutku. Jednak od początku sezonu Rafa zapewniał ze chce wrócić do negocjacji jak zostanie otwarte okno transferowe w styczniu, wszyscy oczekiwali, że transfer zostanie szybko sfinalizowany.

West Ham desperacko chce uciec ze strefy spadkowej, wyraĽnie próbowali szczęścia i wymachiwali bardzo kuszącą marchewką przed Neill’em. £60 tysięcy na tydzień to całkiem spora marchewka! Właściwie to jest pomiędzy drugim a trzecim razem co rzekomo oferował Liverpool. Zgodnie z Neill’em jego miłość do marchewek jednak nie miała żadnego wpływu na decyzje żeby się przenieść do wschodniego Londynu rezygnując z Ligi Mistrzów Mistrzów i póĽniej wypuszczając informacje na Anfield: „ Ktokolwiek twierdzi, że dołączyłem do West Hamu dla pieniędzy znacznie się myli”. NajwyraĽniej to West Ham zdeterminował się do podpisania kontraktu z Neill’em i Rafa zauważył niechęć która go pchała na stronę Alan’a Curbishley’sa. To połączenie gwarancji grania w pierwszej drużynie z fantastyczna historią jaką ma West Ham jest według Neill’a porównywalne z 18 tytułami i 5 Pucharami Europy Liverpoolu.

Nie będę pierwszą a także ostatnia osobą która sugeruje ze coś jest w twierdzeniach Neill’a - że jego decyzja nie była motywowana ani pieniędzmi i ani w skutek braku ambicji piłkarskich – to przeciwstawienie się wierze w siebie. Neill był podstawowym zawodnikiem Blackburn które jest osiem pozycji wyżej w tabeli niż West Ham i z realnymi szansami na zajęcie miejsca w UEFA Cup. Został mianowany przez Mark Hughes’a kapitanem drużyny. Był talizmanem w drużynie i był by uwielbiany przez kibiców gdy tylko przemyślał pozostanie na Ewood Park. Prawdopodobnie Hughes chciałby Neill’a zatrzymać dłużej, ale on zdecydował inaczej.

Co się tyczy twierdzeń że Rafa nie próbował ściągnąć Neill’a z wystarczającą gorliwością. Walczył o jego podpis do północy ostatniego dnia okna transferowego, powrócił w styczniu i negocjował z Blackburn oraz uzgadniał osobiste warunki z agentem Neill’a . Wszystko to jednak było nijak dostosowane do indywidualnych wymagań Australijczyka których się domagał, twierdził ze by skłonny podpisał kontrakt z Liverpoolem gdyby tylko Rafa do niego zadzwonił. Nawet gdyby zaakceptować wersje Neill’a ( którą Rick Parry szybko obalił) nie da się uwierzyć ze dołączył do West Hamu tylko i wyłącznie z piłkarskich powodów i pieniądze nie miały nic do tego.

„Ludzie pytają dlaczego podpisałem kontrakt z West Hamem a nie z Liverpoolem. ale ja tego nie rozumiem. Prawda, Liverpool jest wielkim klubem z fantastyczna historią, ale równocześnie West Ham wypromował przez lata takich wielkich graczy jak Bobby Moore, Geoff Hurst, Martin Peters, Trevor Brooking i Billy Bonds. Jeśli West Ham był wystarczająco dobry dla nich, dlaczego nie miałby być dobry dla mnie?

Jeśli ludzie chcą znieważyć moja decyzje, co do grania w West Ham’ie tym samym obrażają jednych z najwspanialszych graczy tego klubu oraz trzech którzy przyczynili się do zdobycia przez Anglie Mistrzostwa ¦wiata w piłce nożnej w 1966 r.

Więc sukcesy West Hamu w przeszłości są porównywalne do sukcesów Liverpoolu, ponieważ wypromowali jednego naprawdę świetnego zawodnika i czterech całkiem dobrych. Nie zdobyli za dużo pucharów, ale mieli kilku dobrych zawodników! I najwyraĽniej jest obrazą tych zawodników pytać o decyzje dołączenie do ich klubu. Gdyby zdecydował się na grę dla Blackpool za 60 tysięcy funtów tygodniowo, prawdopodobnie była by to zniewaga świetnego Stanley’a Matthews’a sugerować, że poszedł tam grać wyłącznie dla pieniędzy.

Ale oczywiście to jest niesprawiedliwe porównanie. Blackpool nie może szaleć z wielkimi zakupami mając za rywala Chelsea Abramovicza. Jak twierdzi Neill lista transferowa londyńczyków naprawdę go zaskoczyła!. Oczywiście nie jesteśmy upoważnieni żeby posiadać takie informacje, ale możemy spekulować, kto może być na tej liście patrząc na to, o jakich zawodników się starały Młoty w ciągu trzech tygodni okna transferowego. Jest tam Mathew Upson podstawa i serce Birmingham, regularny obrońca. I jest tam Ashley Young utalentowany napastnik, którego gole nie pomogły się dĽwignąć Watford z ostatniego miejsca. Young odrzucił starania się Młotów na rzecz Aston Villa.. Możemy tylko spekulować, kto jeszcze może być na tej liście. Jedna rzecz jest pewna. Widząc listę zawodników Neill był przeświadczony o zdolnościach West Hamu i uniknięcia degradacji i ma zawarta klauzule o tym w swoim kontrakcie jak by Młoty się nie utrzymały w lidze.

Jak większość kibiców nie mogę się pogodzić z myślą ze pieniądze nie były podstawowym bodĽcem motywującym decyzje Neill’a o zrezygnowani z grania w Lidze Mistrzów z Liverpoolem na rzecz walki przed degradacja do niższej ligi z West Ham’em. Może poczuł się odrzucony przez Liverpool kiedy odmówili akceptacji pasującej mu oferty pieniężnej West Ham’u. Z cała pewnością można się założyć ze gdyby West Ham zaproponował 30 tysięcy zamiast 60 to Neill był by teraz zawodnikiem Liverpoolu i walczył by o miejsce w pierwszym składzie ze Steve Finnan’em. Jeśli to jest tak to bardzo prawdopodobne ze w następnym sezonie będzie grał dla Newcastle!

Toby Davis

Ľródło: redandwhitekop.comAutor: Mike
Data publikacji: 26.01.2007 (zmod. 02.07.2020)