player
CRY
Crystal Palace
Premier League
09.12.2023
13:30
LIV
Liverpool
 
Osób online 995

'Hillsborough' zmieniło sposób mojej pracy

Artykuł z cyklu Artykuły


Główny scenarzysta i reżyser filmu ‘Hillsborough’ – Jimmy McGovern mówi o tym, jak wielka tragedia z 1989 roku zmieniła jego życia i sposób pracy na zawsze.

Hillsborough zmieniło mnie bardziej niż wszystko, co sobie wyobrażałem i mogło mieć wpływ na moje życie.

Pamiętam, że dwanaście miesięcy po tej tragedii byłem w warsztacie nieopodal Liverpoolu i rozmawiałem wtedy z kimś o Hillsborough. To był pierwszy raz, gdy rozmawiałem o tym z nieznajomym i ten facet też musiał bardzo przeżywać tą tragedię, widać to było po nim, i ja po prostu rozpłakałem się przed czterdziestoma ludĽmi.

Ja nawet nie byłem wtedy na Hillsborough i w bezpośredni sposób tamte wydarzenia mnie nie dotyczyły, ale ciągle nie mogłem powstrzymać tych łez. To było najbardziej niewiarygodne przeżycie w moim życiu. Byłem zmęczony po bardzo ciężkiej pracy i to było niezwykłe, jak wielki to ma wpływ na ludzkie emocje. Bóg tylko wie, co czuli tamci ludzie, którzy wtedy zasiedli na trybunach.

Ktoś, do kogo czuję jedynie pogardę, kiedyś mi zarzucił, że dzięki ‘Hillsborough’ wyrobiłem sobie imię i reputację w branży. Po wyreżyserowaniu filmu ‘Cracker’ mogłem pracować wszędzie. Mogłem wyjechać do Ameryki i zarabiać mnóstwo pieniędzy. To się tyczyło każdego, kto wraz ze mną pracował nad tym filmem. Nad ‘Hillsborough’ wszyscy pracowaliśmy za pół darmo, ponieważ Granada wiedziała, że nie uda im się tego filmu rozpropagować na cały świat.

Zrobiłem to, ponieważ poprosiły mnie rodziny ofiar Hillsborough. Nie wykorzystałem Hillsborough w żaden sposób. Nigdy nie byłbym w stanie czegoś takiego zrobić. To zabrzmi chamsko i wulgarnie, ale wtedy Hillsborough potrzebowało mnie, a nie ja Hillsborough. Taka jest prawda. Jestem szczęśliwy, że się tego podjąłem, ponieważ zyskałem wielu przyjaciół, którzy przeżywali piekło.

Wszyscy byli kompletnie oddani kręceniu tego filmu i po raz pierwszy w życiu czegoś takiego doświadczyłem. Musieliśmy walczyć z grupami prawników, którzy nam mówili, że nie mogę zrobić tego i tamtego. Ja byłem gotów napisać zwykłe przemówienie dwanaście razy, żeby tylko zadowolić prawników. W taki sposób stworzyliśmy ten film.

Został bardzo dobrze odebrany. Miałem kilka konfliktów z fanami, ale czapki z głów przed nimi, ponieważ nagrodzili mnie wielkim aplauzem. Niełatwo jest zadowolić fanów, ale byli mili i uprzejmi ze swoimi uwagami.

Oczekiwaliśmy, że ‘Hillsborough’ będzie miało jakiś wpływ na społeczeństwo, ale nie spodziewaliśmy się, że wygra nagrodę BAFTA. To było dla mnie bardzo trudne, ponieważ ja się przygotowywałem do odebrania nagrody, a rodziny ofiar ciągle opłakiwały śmierć swoich bliskich.

Hillsborough zmieniło sposób mojej pracy. Już nigdy nie będę pracował tak, jak kiedyś. Jeśli ludzie poproszą mnie, żebym opowiedział ich historię będę szukał najbardziej poruszającego sposobu, by to uczynić. Wtedy ani ja, ani rodziny nie chciały tego, oni po prostu pragnęli, by ktoś opowiedział tę historię.

Jimmy McGovernAutor: Liverpoollover
Data publikacji: 11.04.2006 (zmod. 02.07.2020)