21:00

Osób online 1287

Jak zdobyliśmy FA Cup W 1992 roku

Artykuł z cyklu Artykuły

W maju 1992 roku Liverpool zdobył FA Cup grając w finale z Sunderlandem. Po bezbramkowej pierwszej połowie, w drugiej Czerwoni przejęli kontrolę na boisku i z niczego zdobyli dwie bramki.

Runda 3 - poniedziałek, 6 stycznia 1992 - Crewe Alexandra

Stacja Sky Tv przewidywała, że niekoniecznie zwycięzca tego meczu jest pewny. John Barnes wrócił na ten mecz po kontuzji, a powrót był wymarzony. Stał się bohaterem spotkania trafiając trzykrotnie do bramki przeciwnika. Wynik otworzył Steve McManaman już w dziesiątej minucie. Zbliżało się pół godziny gry, gdy Barnes strzelił dwie bramki. Ostre strzelanie zakończył na minutę przed końcem trafiając z karnego. Początkowo ustalone było, że jedenastki wykonywać będzie Rob Jones.

Skład: Grobbelaar, Jones, Molby, Nicol, Wright, Tanner, Saunders, Houghton (Marsh), McManaman, Barnes, Thomas

Wynik: 4-0

Bramki: McManaman 10', Barnes 26', 28', 89' (pen)

Widzów: 7,400

Runda 4 - środa, 5 lutego 1992 - Bristol Rovers

Liverpool wybrał się na Twerton Park na pierwszy mecz z Bristol. Roversi mieli sporą okazję na pokonanie Liverpoolu, ostatecznie spotkanie zakończyło się remisem. Dean Saunders zdobywcą bramki dla LFC.

Skład: Grobbelaar, Jones, Burrows, Marsh, Wright, Tanner, Saunders, Houghton, Walters, Molby, McManaman

Wynik: 1-1

Bramki: Saunders 38'

Widzów: 9,464

Runda 4 Powtórka - wtorek, 11 lutego 1992 - Bristol Rovers

Remis 1-1 z pierwszego meczu o niczym nie przesądzał. Ostatecznie to Liverpool awansował dalej dzięki zwycięstwu u siebie 2-1. Obie bramki dla the 'Reds' padły w drugiej połowie.

Skład: Grobbelaar, Jones, Burrows, Nicol, Wright, Marsh, Saunders, Houghton, Rosenthal (Rush), Redknapp, McManaman

Wynik: 2-1

Bramki: McManaman 50', Saunders 77'

Widzów: 30, 142

Runda 5 - sobota, 16 lutego 1992 - Ipswich Town

Po wyeliminowaniu Bristol, kolejnym rywalem w FA Cup był zespół z Portman Road. Na tymże stadionie odbył się pierwszy mecz. Padł bezbramkowy remis.

Skład: Grobbelaar, Jones, Burrows, Nicol, Wright, Marsh, Saunders, Houghton, Rush, Redknapp (Kozma), McManaman

Wynik: 0-0

Widzów: 28,000

Runda 5 Powtórka - środa, 26 lutego 1992 - Ipswich Town

Po emocjonującym meczu Liverpool zapewnił sobie awans dopiero w dogrywce dzięki bramce McManamana. Bramkę do szatni strzelił Ray Houghton. Na kolejne bramki kibice musieli czekać aż do dogrywki. Trochę szczęśćia, ale to ostatecznie Liverpool przechodzi dalej. To spotkanie przyniosło dodatkowe "atrakcje"- Istvan Kozma wystąpił w czerwonej koszulce.

Skład: Grobbelaar, Jones, Harkness (Kozma), Nicol, Wright, Marsh, Saunders, Houghton, Walters (Rosenthal), Molby, McManaman

Wynik: 3-2

Bramki: Houghton 45', Molby 98', McManaman 100'

Widzów: 27,355

Æwierćfinał - niedziela, 8 marca 1992 - Aston Villa

Czerwoni zaczęli poważnie myśleć o zdobyciu FA Cup w setną rocznicę klubu. Na ich drodze stanęła tym razem Aston Villa. Spotkanie było bardzo emocjonujące, nie brakowało w nim nic. Mecz nz Anfield był transmitowany w TV. Bramka Michaela Thomasa w drugiej połowie przepchnęła the 'Reds' do końca meczu.

Skład: Grobbelaar, Jones, Venison, Nicol, Whelan, Wright, Saunders, Houghton, Thomas (Molby), Barnes, McManaman (Rosenthal)

Wynik: 1-0

Bramki: Thomas 67'

Widzów: 29,109

Półfinał - niedziela, 5 kwietnia 1992 - Portsmouth (Highbury)

Liverpool czekała druga wycieczka do Londynu. Na neutralnym stadionie podejmował teraz zespół Portsmouth. Wszyscy oczekiwali zwycięstwa, ale rywale mieli zupełnie inne zamiary. Po bezbramkowych 90 minutach kibice LFC bali się, gdyż w dogrywce to Pompey wyszli na prowadzenie. Stało się tak dzięki bramce Darrena Andertona. Rywale nie za długo cieszyli się z tej bramki. Pod koniec pierwszej części Ronnie Whelan strzela na 1-1. Whelan trafił do bramki po rykoszecie Barnesa. Były kontrowersje, czy piłka rzeczywiście przekroczyła linię bramkową. Ostatecznie gola uznano.

Skład: Grobbelaar, Jones, Burrows (Venison), Nicol, Whelan, Wright, McManaman, Houghton (Marsh), Rush, Barnes, Thomas

Wynik: 1-1

Bramki: Whelan 116'

Widzów: 41,869

Półfinał Powtórka - poniedziałek, 13 kwietnia 1992 - Portsmouth (Villa Park)

Pierwsze spotkanie nie przyniosło rezultatu, potrzebna była powtórka. Zespół Pompey okazał się ciężkim rywalem. Przez 90 minut i dogrywkę, Liverpool nie potrafił znaleĽć drogi do bramki rywala. W takim wypadku o awansie decydowały rzuty karne. Swoje jedenastki wykorzystali John Barnes na 1-0, Ian Rush na 2-1. Dean Saunders strzelił na 3-1 i to Liverpool był na drodze do wielkiego finału na Wembley.

Skład: Grobbelaar, Jones (Walters), Burrows, Nicol, Whelan (Venison), Wright, Saunders, Molby, Rush, Barnes, Thomas

Wynik: 0-0

Widzów: 40,077

Finał FA Cup - sobota, 9 maja 1992 - Sunderland

W odróżnieniu od wcześniejszych meczy, tymrazem Liverpool pewnie kroczył po Puchar Anglii. Z łatwością pokonał Sunderland. Ronnie Moran prowadził Czerwonych na Wembley, ponieważ Greame Souness musiał leczyć serce. Po bezbramkowej pierwszej połowie przyszedł czas na pokaz gry LFC. Michael Thomas otworzył wynik spektakularnym strzałem z woleja. Drugą bramkę zdobył Ian Rush i to kapitan Liverpool Football Club Mark Wright wzniósł puchar w geście triumfu.

Skład: Grobbelaar, Jones, Jamy, Nicol, Molby, Wright, Saunders, Houghton, Pośpiech, McManaman, Thomas