Jak zdobyliśmy Puchar Mistrzów w 1978 roku

Runda 2 Pierwszy mecz – 19 PaĽdziernik 1977

Liverpool 5 Dynamo Dresden 1

Skład : Clemence, Neal, Jones, Hansen, Kennedy, Hughes, Dalglish, case, Heighway, Toshack, Callaghan

Bramki : Hansen (14), Case (21,58), Neal (pen 44), Kennedy (66)

Widzów : 39,835

W drugiej rundzie The Reds natknęli się na Dynamo Dresden. Tą drużynę pokonali dwukrotnie w poprzednich sezonach w Pucharze UEFA. W tym spotkaniu Dalglish i Hansen zadebiutowali Europejskich Pucharach. Dalglish był bardzo dobrze kryty, ale dzięki temu reszta drużyny miała więcej swobody i pewnie wygrali ten mecz. Hansen zdobył pierwszego gola głową a kolejne już zostały zdobyte bez większego trudu i Liverpool wygrał 5-1.

Runda 2 Rewanż - 2 Listopad 1977

Dynamo Dresden 2 Liverpool 1

Skład : Clemence, Neal, Jones, Hansen, Hughes, Dalglish, Case, Heighway, McDermott (Fairclough), Callaghan

Bramki : Heighway (67)

Widzów : 33,000

Ten mecz już się skończył na Anfield, kiedy to The Reds rozgromili Dynamo. Jednak Niemcy się bardzo starali i w drugiej połowie prowadzili 2-0. Kibice się niepokoili, ponieważ Dynamo grało dobry mecz i z łatwością przedostawało się pod bramkę The Reds. Jednak póĽniej Steve Heighway zdobył bramkę i tym samym rozwiał wszelkie wątpliwości, komu należy się awans do kolejnej rundy.

Æwierćfinał Pierwszy mecz – 1 Marzec 1978

Benfica 1 Liverpool 2

Sklad : Clemence, Neal, Smith, Thompson (Hansen), Kennedy, Hughes, Dalglish, Case, Heighway, McDermott, Callaghan

Bramki : Case (36), Hughes (71)

Widzów : 70,000

Graeme Souness nie mógł jeszcze wystąpić w tym meczu, ale mimo to Liverpool pokonał Benficę. Tego wieczoru padał bardzo ulewny deszcz i po 14 minutach The Reds przegrywali 0-1, jednak nie zaczęli panikować i zdobyli dwie bramki. Jimmy Case zdobył pierwszą bramkę, ponieważ po jego strzale z rzutu wolnego błąd popełnił bramkarz gospodarzy. Natomiast Hughes zdobył bramkę pięknym lobem.

Æwierćfinał Rewanż – 15 Marzec 1978

Liverpool 4 Benfica 1

Skład : Clemence, Neal, Smith, Thompson, Kennedy, Hughes, Dalglish, Case, Heighway, McDermott, Callaghan

Bramki : Callaghan (6), Dalglish (17), McDermott (78), Neal (88)

Widzów : 48,364

The Reds zdobyli dwa gole na wyjeĽdzie i wszyscy spodziewali się łatwej przeprawy na Anfield i tak się stało. Jednak żadna z drużyna nie pokazał, co tak naprawdę potrafi. Padał śnieg i obu drużynom przeszkadzał w efektownej grze. Dwa gole zdobyte na początku meczu i dwa w końcówce dały awans Liverpoolczykom.

Półfinał Pierwszy mecz – 29 Marzec 1978

Borussia Moenchengladbach 2 Liverpool 1

Skład : Clemence, Neal, Smith, Thompson, Kennedy, Hughes, Dalglish, Case, Heighway (Souness), McDermott (Johnson), Callaghan

Bramki : Johnson (88)

Widzów : 66,000

The Reds wylosowali drużynę, z którą grali w finale w poprzednim sezonie i wiedzieli, ze będzie to trudny mecz. Wszystko wyglądało inaczej niż rok temu. Niemcy byli coraz silniejsi natomiast The Reds wraz z biegiem sezonu słabli. Hanes dał prowadzenie Borussi po półgodzinie gry i wydawało się, że to wystarczy do zwycięstwa. Na dwie minuty przed końcem Liverpool wyrównał po golu Johnsona, jednak chwilę póĽniej Niemcy ponownie wyszli na prowadzenie. Mimo wszystko to był korzystny wynik dla Liverpoolu.

Półfinał Rewanż – 22 Kwiecień 1978

Liverpool 3 Borussia Moenchengladbach 0

Składy : Clemence, Neal, Smith, Thompson, Kennedy, Hughes, Dalglish, Case, Heighway, McDermott, Souness

Bramki : Kennedy (6), Dalglish (34), Case (54)

Widzów : 51,500

Graeme Souness w tym meczu po raz pierwszy zagrał od początku w europejskich pucharach. Grał fenomenalnie i był głównym zagrożeniem dla Niemców. Po 6 minutach gry The Reds prowadzili po golu Kennedy’ego. Pół godziny póĽniej bramkę zdobył Dalglish i było praktycznie po sprawie. Gol dla Borussi doprowadziłby do remisu w dwumeczu, jednak nic na to nie wskazywało. 9 minut po gwizdku rozpoczynającym drugą połową Jimmy Case pokonał bramkarza gości i The Reds mogli świętować awans do Finału.

Finał – 10 Maj 1978

Liverpool 1 FC Bruges 0

Skład : Clemence, Neal, Thompson, Hansen, Kennedy, Hughes, Dalglish, Case (Heighway), Fairclough, McDermott, Souness

Bramki : Dalglish (65)

Widzów : 92,000 (Wembley)

To była powtórka z Finału Pucharu UEFA z 1976 roku i ponownie Liverpool wyszedł zwycięsko z tej konfrontacji. Piętnastu piłkarzy, którzy zagrali w tamtym Finale grali także tego dnia. The Reds nie musieli podróżować daleko, bo tylko do Londynu na Wembley i po wspaniałym golu Dalglisha wygrali Finał. Trzeba przyznać, że mecz nie był zbyt ciekawy. Do przerwy utrzymywał się wynik 0-0, jednak Liverpool nie panikował i ciągle grał spokojnie. W 65 minucie Souness podał do Dalglisha, a ten przelobował bramkarza i umieścił piłkę w siatce. Ten trzydziesty gol w sezonie wywołał szał radości u napastnika The Reds. Belgowie pod koniec meczu mogli zdobyć gola, jednak Thompson wybił piłkę z linii bramkowej i Liverpool zdobył Puchar Europy.

Ľródło: liverweb.org.uk

Autor: Liverpoollover
Data publikacji: 23.05.2005 (zmod. 02.07.2020)