13:30

Osób online 970

Brian Hall

Artykuł z cyklu Artykuły

Wszystko, czego pragnął Brian Hall jako nastolatek to wybrać się do Liverpoolu, ale nie po to by grać w football! On chciał tam studiować na uniwersytecie! Brian studiował Matematykę i trzy lata póĽniej zakończył studia z rangą licencjata nauki. Był częścią młodego składu, który Shankly zaczął budować około 1970r. Hall był niskiego wzrostu, ale utalentowanym i bardzo skutecznym zawodnikiem. Te cechy spodobały się Bill'owi Shankly'emu. Hall swój pierwszy mecz rozegrał 7 kwietnia 1969r. kiedy wszedł jako zmiennik Rogera Hunt'a w bezbramkowym remisie przeciwko Stoke. Kontuzja Ian'a Callaghan'a spowodowała, że Brian zajął jego miejsce na prawym skrzydle. Kiedy Ian powrócił do zdrowia, trener uznał, że Brain wykonuje kawał dobrej roboty i przesunął Callaghana do środka, gdzie grał do zakończenia swojej kariery.

Brian był w centrum zainteresowania kiedy Liverpool zmierzył się z Evertonem na Old Trafford w półfinałowym meczu FA Cup przed około 62 144 widzów. Allan Ball szybko dał prowadzenie Evertonowi, ale Alun Evans doprowadził do wyrównania w 59 minucie. W 73 minucie Hall otrzymał podanie od Evans'a i strzelił swoją pierwszą bramkę dla klubu, która okazała się zwycięską. Brian nie zapomni tej bramki:

"Nie jest ona ważna dlatego, że była moją pierwszą dla klubu. Na pewno o niej nie zapomnę, ponieważ zdobyłem ją z Evertonem na Old Trafford w półfinale FA Cup i dała ona Liverpoolowi ważne zwycięstwo."

Brian został wybrany na finałowy mecz, który odbył się na gorącym i słonecznym Wembley. Ale niestety Liverpool przegrał... po dogrywce... 2-1 jeśli ktoś chciałby wiedzieć.

Brian w 1973r. świętował zdobycie mistrzostwa kraju oraz dwu mecz finałowy UEFA przeciwko Borussi Mönchengladbach. Pierwszy mecz został rozegrany na Anfield. Jednak tuż przed meczem zaczęło strasznie padać. Po około 30 minutach gry boisko przypominało basen i mecz został przełożony na następny dzień. Shankly znalazł słabość w obronie Niemców. Ich obrońcy nie byli zbyt wysocy i Bill wystawił znacznie wyższego Johna Toshack'a zamiast Briana Hall. To było duże rozczarowanie dla niego, ale warto było. Niemcy nie potrafili poradzić sobie z Toshack'iem i Liverpool rozjechał ich 3-0. Hall wszedł jako zmiennik Stevena Heighway'a. W drugim spotkaniu Borussia zwyciężyła 2-0 ale w dwumeczu to Czerwoni byli górą, zdobywając Puchar UEFA 3-2. Pierwsze europejskie trofeum zostało zdobyte.

Hall odegrał ważną rolę dla Liverpoolu w FA cup w 1974r. Interesujący był półfinał. Liverpool i Leicester City zremisowali 0-0 na Old Trafford, a powtórka meczu odbyła się na Villa Park. Hall strzelił pierwszą bramkę tuż po przerwie, ale skończył świętowanie dwie minuty póĽniej kiedy Glover doprowadził do wyrównania. Jednak Kevin Keegen i John Toshack zagwarantowali zwycięstwo 3-1 i Newcastle miało być łatwą przeszkodą w finale. Dwie bramki Kevin'a Keegan'a i jedna Stevena Heighway'a, który strzelił w swoim drugim finale, zagwarantowały przekonujące zwycięstwo 3-0 na Wembley. Ośmiu graczy którzy zwyciężyli w tym finale grali również trzy lata wcześniej w 1971r., a Hall był jednym z tych graczy którzy wzięli udział w obu finałach. Tym razem nie zamierzali przegrać. Teraz byli trzy lata starsi, bardziej doświadczeni i lepsi.

Najlepszy sezon dla Briana okazał się 1974/75, kiedy to był obecny niemal w każdym spotkaniu. Następnie Hall stracił swoją pozycję na rzecz Jimmy'ego Case'a i opuścił Liverpool w sezonie 1975/76. Najpierw przeszedł do Plymouth gdzie spędził 18 miesięcy. PóĽniej grał przez dwa i pół roku dla Burnley. Brian oświadczył, że żałuje podjętej decyzji o opuszczeniu Liverpoolu: "Zrobiłem dużą pomyłkę." Hall podjął się nauczania i został przez chwilę nauczycielem. Brakowało mu Liverpoolu, ale 15 lat póĽniej, w 1991, wrócił jeszcze raz do swojego ukochanego miasta jako publiczny manager relacji LFC , a to stanowisko zajmuje do dziś.

Ľródło: lfchistory.net

Autor: Qniol
Data publikacji: 07.05.2005 (zmod. 02.07.2020)