player
SHU
Sheffield United
Premier League
06.12.2023
20:30
LIV
Liverpool
 
Osób online 1165

Jak Benitez wykorzysta ewentualne pieniądze za Gerrarda ?!

Artykuł z cyklu Artykuły


Steven Gerrard odejdzie do Chelsea czy zostanie kolejny sezon na Anfield Road? Wszystkie gazety od dłuższego czasu zastanawiają się nad tym. Tymczasem odpowiedĽ na to pytanie zna tylko sam zainteresowany. Mimo wszystko Rafa Benitez musi jak każdy profesjonalny manager być przygotowanym na najgorsze. Jeśli Gerrard opuści latem Anfield to Rafa będzie miał do zagospodarowania co najmniej 30 milionów funtów. Wypada mieć nadzieję, że wyda te pieniądze mądrzej od swego poprzednika Gerrarda Houliera. Rafa powinien się zastanowić jakie pozycje najbardziej potrzebują wzmocnień.

Bramkarze: Benitez ma 3 golkeaperów mogących bronić w Premiership: Dudek, Kirkland i Carson. Dudkowi często zarzuca się popełnianie niewymuszonych błędów, przez co Liverpool traci punkty w meczach. Kirkland jest niezwykle kontuzjogenny i więcej czasu spędza u lekarzy niż na treningach klubowych. Bardzo możliwe, że Rafa pozbędzie się dwóch bramkarzy latem i postara się poszukać doświadczonego golkeapera. Póki co Scott Carson wydaje się jeszcze zbyt młodym i niedoświadczonym bramkarzem. Liverpool ciągle łączony jest z bramkarzem Realu Madryt Cesarem a ostatnio pojawią się głosy na temat przyjścia do Anglii z Villareal Reiny.

Obrońcy: Przez cały obecny sezon Jamie Carragher spisywał się wspaniale w środku obrony. Jednak możliwe, iż latem Benitez poszuka dla niego partnera. Sami Hyypia mimo świetnych ostatnio występów jest już wiekowym piłkarzem i jego czas stopniowo dobiega końca. Inny nominalny środkowy obrońca Argentyńczyk Mauriccio Pellegrino też najlepsze lata gry ma już za sobą. Benitezowi zależy na ściągnięciu obrońcy dobrze grającego w powietrzu. W orbicie zainteresowań Hiszpana znajduje się Matthew Upson z Birmingham City i Francuz William Gallas z londyńskiej Chelsea.

Pomocnicy: Ewentualne wzmocnienia w tej formacji będą zależały od ostatecznej decyzji Stevena Gerrarda. Jeśli wychowanek LFC zdecyduje się odejść to nie będzie zaskoczeniem, gdy Benitez zaproponuje duże pieniądze Manchesterowi City za Shawna Wrighta Philipsa. Ponoć Benitez jako idealnego zastępcę Gerrarda widzi byłego podopiecznego z Valencii Rubena Baraje. Mówi się także o pomocniku Lyonu o nazwisku Essien. W przypadku sprzedaży Salifa Diao i nękanego kontuzjami Kewella, Rafa będzie miał jeszcze pieniądze na zakup Pablo Aimara i Kilego Gonzaleza. Benitez przygląda się także angielskiemu rynkowi transferowemu. Podoba mu się gra skrzydłowego Middlesbrough Stewarta Downinga. Kevin Nolan z Boltonu także jest łączony z zasileniem Liverpoolu latem. Jak mówię wiele zależy od ostatecznej decyzji Stevena Gerrarda.

Napastnicy: Wobec strasznych problemów z kontuzjami i odejściem Michaela Owena Rafa Benitez miał problemy z tą formacją przez cały miniony sezon. W następnym sezonie ciężar spocznie na Cisse i Morientesie. Milan Baros poważnie zastanawia się nad pozostaniem w Liverpoolu i być może latem opuści Anglię. Neil Mellor mimo, że strzelił kilka ważnych bramek nie wydaje się być piłkarzem o „wielkich papierach na grę.” Młodzi Francuzi Florent Sinama-Pongolle i Anthony Le Tallec nie spełnili chyba do końca pokładanych w nich nadziei fanów. Z transferem na Anfield coraz częściej jest łączony napastnik Crystal Palace Andy Johnson. Ewentualny powrót Michaela Owena wydaje się mało możliwy. Benitez przygląda się także Yakubu z Portsmouth.

Jak wspominałem ruchy transferowe Liverpoolu w letnim okienku transferowym będą w głównej mierze zależeć od decyzji Stevena Gerrarda. Rafa Benitez zrobił już pozytywne wrażenie na fanach w pierwszym sezonie, ale kibice w przyszłym sezonie będą oczekiwali walki o Mistrza Anglii. Czy zespół będzie ponownie opierany na Gerrardzie czy nie, o tym przekonamy się zapewne niebawem.

Ľródło: Squarefootball, własneAutor: AirCanada
Data publikacji: 26.04.2005 (zmod. 02.07.2020)