LIV
Liverpool
Towarzyski
24.07.2024
05:30
BET
Real Betis
 
Osób online 1424

John Toshack

Artykuł z cyklu Artykuły


John zasłynął jako napastnik w klubie Cardiff City, podpisując profesjonalny kontrakt w swoje siedemnaste urodziny w Marcu 1966, który zadawalał go przez następne cztery lata, podczas których zdobył 75 ligowych bramek w 162 występach. Liverpool próbował pozyskać Franka Worthington'a z Huddersfield Town, ale gracz nie zdołał przejść testów medycznych po tym jak kluby doszły do porozumienia i Bill Shankly skierował swoją uwagę na młodego Walijczyka z rosnącą reputacją. W listopadzie 1970 Shankly dopiął swego i Toshack przybył za Ł110,000 zdobywając uznanie liverpoolskiego społeczeństwa już w swoim drugim meczu, kiedy zdobył głową wyrównującą bramkę przed The Kop w derbach Merseyside przeciwko Evertonowi. Chociaż John wpisał się "tylko" 5 razy na listę strzelców w 21 meczach ligowych w swoim debiutanckim sezonie na Anfield, ale to było jasne, że jego powietrzna zdolność będzie ważną częścią linii ataku Liverpoolu w nadchodzących latach. Ale "Tosh" był kimś więcej niż tylko wysokim facetem.

Podczas pobytu na Anfield John miał pecha z kontuzjami, nie tyle co z poważnymi, długotrwałymi ale z mniej poważnymi, krótkimi które sprawiły że tylko w jednym sezonie rozegrał więcej niż 30 meczy podczas całej jego sześcioletniej Liverpoolskiej kariery. Ale wciąż przyczyniał się znacznie do wszystkich radosnych sukcesów podczas lat 70-ych. Po szybkich odpadnięciach w 1971 i 1972 kolejno z FA Cup i Championship, Bill Shankly odbudował ostatecznie drużynę gotową do zdobywania trofeów, co kontynuowało drogę Bob'a Paisley'a po szokującym odejściu Szkota w 1974r. John opuścił 20 ligowych meczów w sezonie 1972/73, ale strzelił 13 istotnych bramek, kiedy Liverpool wygrał ligę po zaciętej walce z Leeds i Arsenalem. Ale tego samego roku Toshack być może miał swój największy wkład w finale Pucharu UEFA. Zagrał bowiem w finale przeciwko Monchengladbach, kiedy ulewny deszcz spowodował zakończenie meczu po zaledwie pół godzinie grania i został on dokończony 24 godziny póĽniej, a rezerwowy Brian Hall spowodował zamieszanie w szeregach obrony Niemców, przygotowując dwie bramki Kevina Keegan'a w pierwszej połowie.

Czerwoni nie byli zdolni zatrzymać krajową koronę w 1974r. ale pokaĽne wynagrodzenie zostało osiągnięte w F.A. Cup kiedy to ósemka zawodników, którzy skosztowali goryczy porażki przeciwko Arsenalowi trzy lata wcześniej, byli wystawienie przeciwko Newcastle United. John strzelił jedyną bramkę w trudnej przeprawie w ćwierćfinale z drużyną z Second Division Bristol City oraz ważną trzecią bramkę, w powtórce meczu na Villa Park, która pieczętowała awans do półfinału kosztem Leicester City. Na Wembley długie wybicie piłki Roy'a Clemence'a otworzyło drogę do bramki Stev'owi Heighway'owi, co dało dwubramkowe prowadzenie 15 minut przed końcem spotkania.

Sezon 1975/76 na Merseyside był dla Toshacka najbardziej owocnym i wolnym od kontuzji. Opuścił on jedynie 7 ligowych meczy, zagrał w sumie 50 razy dla klubu w tym sezonie w różnych zawodach i ponownie zwyciężył Ligę i Puchar UEFA w jednym sezonie. John tylko w tym sezonie zdobył 20 bramek jako gracz Livrepoolu, wliczając hat-tricka zdobytego przeciwko Hibernian w Pucharze UEFA oraz bramkę, którą zdobył w sławnym wygranym meczu w Hiszpanii przeciwko Barcelonie w pierwszym półfinałowym spotkaniu. W wieku 27 lat, powinien zbliżać się do swojego szczytu formy jako gracz, ale kontuzje spowodowały, że musiał opuścić ostatnią część sezonu 1976/77 i mógł jedynie oglądać i podziwiać swoich kolegów jak pierwszy raz w historii zwyciężają Europejski Puchar.

Po zaledwie czterech występach w następnym sezonie, John zdecydował powrócić na południe Walii gdzie stał się grającym managerem w Swansea City i cieszył się wybitnym osiągnięciem, błyskawicznie awansując z klubem z Fourth Division do First Division. Dumnie prowadził swoją drużynę na Anfield 3 paĽdziernika 1981r. z mieszanymi uczuciami przyjeżdżając kilka dni po śmierci człowieka, który sprowadził go na Merseyside blisko jedenaście lat wcześniej. Gdy zespoły ustawiły się w linii dla minuty ciszy dla pamięci wielkiego Bill'a Shankly'ego, John zdjął swoją koszulkę Swansea i pod nią odsłonił czerwoną koszulkę Liverpoolu z swoją dziesiątką na plecach. To był moment, kiedy John zdobył względy kibiców, którzy oglądali jak zdobył blisko 100 bramek dla klubu, pokazując jak dużo znaczyła dla niego gra w Liverpool Football Club.

Kilka lat póĽniej przyleciał z powrotem z Hiszpanii, gdzie kierował Realem Sociedad, i stanął anonimowo na The Kop w następstwie strasznej tragedii na Hillsborough, oddając swój szacunek dla tych zmarłych kibiców klubu, którzy dali mu dużą szansę. John był walijskim międzynarodowym uczniem, był również wiele razy reprezentantem swojego kraju, ostatecznie kończąc z 40 występami w pierwszej drużynie i 3 występami, które rozegrał wcześniej w drużynie narodowej U-23. Chociaż Swansea spadła do niższej klasy rozgrywek równie szybko jak szybko awansowała z nich, John'a nazwisko i reputacja została zauważona poza Zjednoczonym Królestwem i latem 1984r. został zatrudniony jako nowy manager Sportingu Lisbona.

Mimo że to trwało mniej niż rok, póĽniej osiągnął on sukces w Hiszpanii z Realem Sociedad oraz Realem Madryt i jest jednym z nielicznych Brytyjczyków, którzy zwyciężyli ligę i puchar w innym europejskim państwie. W wieku 51 lat, z wielką chęcią jak zawsze, został wybrany managerem St. Etienne w Francji. John był na starcie budowania nowej świetnej Liverpoolskiej dynastii, która dominowała w krajowych jak i europejskich rozgrywkach w latach 70-ych oraz 80-ych XX w. Strasznie jest spojrzeć na to gdyby Frank Worthington przeszedł testy medyczne w Liverpoolu, wtedy Toshack nie mógłby zostać w ogóle Liverpoolczykiem! Całkowity wynik 96 bramek w 246 meczach wszystkich rozgrywek jest świadectwem na jego ważne znaczenie w klubie podczas siedmiu cudownych lat.

Ľródło: lfchistory.netAutor: Qniol
Data publikacji: 24.04.2005 (zmod. 02.07.2020)