player
CRY
Crystal Palace
Premier League
09.12.2023
13:30
LIV
Liverpool
 
Osób online 1045

Najwspanialsza drużyna

Artykuł z cyklu Bill Shankly


W piątek 10 września 1999 roku w miejskim Moat House Hotel miała miejsce specjalna celebracja czasu spędzonego na Anfield przez Billa Shankly'ego. Tematem tego wieczoru było ogłoszenie najlepszych jedenastu piłkarzy, którzy grali w Liverpoolu pod skrzydłami Billa.

Organizacja takiego spotkania była genialnym pomysłem Liverpool Daily Post i Liverpool Echo. Czytelnicy tych gazet w określonym czasie wybrali najlepszych ich zdaniem piłkarzy grających w Liverpoolu za Shankly'ego.

Niektórzy czytelnicy przedstawili pojedyncze nazwiska, podczas gdy inni wybierali całe drużyny. Była to największa sportowa ankieta w historii Echo.

W swoich piętnastu latach menedżerki Shankly korzystał z usług zaledwie 69 piłkarzy. Wielu z nich zagrało tylko kilka, bądź kilkanaście meczów. Jest to niesamowita statystyka, pokazująca jak bardzo zmienił się futbol.

Najwspanialsza drużyna

1. Ray Clemence

2. Chris Lawler

3. Gerry Byrne

4. Tommy Smith

5. Ron Yeats

6. Emlyn Hughes

7. Kevin Keegan

8. Roger Hunt

9. Ian St John

10. Peter Thompson

11. Ian Callaghan

Ciekawostki

Nie znalazł się tu Billy Liddell, ponieważ, mimo iż był świetny przez całą swoją karierę, u Billa zagrał tylko niewielką liczbę meczów na początku urzędowania Shanksa, a to dlatego, że w 1960 roku przeszedł na emeryturę.

Trzech członków tego wspaniałego zestawienia, byli kapitanowie Liverpoolu, z pasją wypowiadali się na temat Shankly'ego i jego wpływu na klub.

Ron Yeats, kapitan zespołu z lat sześćdziesiątych powiedział: "Boss był kompletnym unikatem, który zainspirował nas wszystkich."

Tommy Smith, kapitan Liverpoolu z lat siedemdziesiątych i strzelec decydującego gola w finale Pucharu Mistrzów w Rzymie w 1977 roku powiedział: "Bill Shankly zmienił na lepsze wiele w ludzkich umysłach, nie tylko na boisku piłkarskim, ale także poza nim. To, co zrobił dla Liverpoolu jest niewiarygodne."

Człowiek, który odziedziczył opaskę kapitańską po Smithym, czyli Emlyn Hughes, wygłosił inspirującą i typowo emocjonalną przemowę: "Widzieliśmy, co Manchester United osiągnął w ostatnich latach, ale nigdy nie będą się równać z Liverpool FC, który wciąż jest najwspanialszym klubem na świecie."

Z tych wybranych do najwspanialszej drużyny, tylko Kevin Keegan, Ray Clemence i Ian St. John nie mogli się zjawić, ale każdy z nich wysłał indywidualne wiadomości ze wsparciem. Nessie Shankly, żona Billa także wysłała wiadomość, mówiąc, jak dumna jest, że chłopcy Billa znów są razem.

69 piłkarzy, którzy grali w zespole Billa Shankly'ego

Alan A'Court, Alan Arnell, Steve Arnold, Alf Arrowsmith, Alan Banks, Phil Boersma, Gerry Byrne, Derek Brownbill, Ian Callaghan, Bobby Campbell, Phil Chisnall, Ray Clemence, Peter Cormack, Alun Evans, Roy Evans, Chris Fagan, Phil Ferns, Jim Furnell, Bobby Graham, Jimmy Harrower, Tony Hateley, Brian Hall, Steve Heighway, Dave Hickson, Alan Hignett, Emlyn Hughes, Roger Hunt, Alan Jones, Kevin Keegan, Frankie Lane, Chris Lawler, Tommy Lawrence, Tommy Leishman, Kevin Lewis, Billy Liddell, Alec Lindsay, Doug Livermore, Larry Lloyd, Tom Lowry, John McLaughlin, Jimmy Melia, Gordon Milne, John Molyneux, Ronnie Moran, Fred Morris, John Morrisey, John Ogston, Steve Peplow, Ian Ross, John Sealey, Bert Slater, Tommy Smith, Willie Stevenson, Trevor Storton, Geoff Strong, Ian St. John, Bobby Thompson, Peter Thompson, Phil Thompson, Max Thompson, John Toshack, Alan Waddle, Peter Wall, Gordon Wallace, Johnny Wheeler, Dick White, Jack Whitham, Dave Wilson i Ron Yeats.Data publikacji: 20.10.2009 (zmod. 02.07.2020)