player
 
Osób online 72

Klopp ponownie wybiera Evian

Artykuł z cyklu Artykuły


Drużyna Liverpoolu wróci do treningów tydzień przed meczem finałowym Ligi Mistrzów, który będzie końcowym akcentem tego jedynego w swoim rodzaju sezonu.

Szalony kalendarz piłkarskich rozgrywek sprawił, iż zaledwie sześć dni dzieli mecz finałowy Ligi Mistrzów, który odbędzie się 23 sierpnia w Lizbonie, od spotkania o Tarczę Wspólnoty. Rok wcześniej okres czasu między tymi meczami wynosił całe dziewięć tygodni.

Dla wszystkich menadżerów czołowych klubów największym zmartwieniem będą z pewnością dwie serie meczów drużyn narodowych, które zaplanowano w tygodniu poprzedzającym rozpoczęcie sezonu 2020-21. Premier League wznawia rozgrywki 12 września.

Chociaż marcowa porażka z Atletico Madryt sprawiła, iż marzenia Liverpoolu o kolejnym trofeum oraz o podtrzymaniu wyjątkowej passy legły w gruzach, nieobecność the Reds w rozgrywkach, które zostaną wznowione w piątek, 7 sierpnia, może okazać się niezwykle korzystna w perspektywie przygotowań do kolejnego sezonu i walki o obronę tytułu mistrzowskiego.

Klopp, który wielokrotnie podkreślał swoje zaniepokojenie z powodu napiętego do granic możliwości harmonogramu gier i jego wpływu na zdrowie zawodników, zaraz po meczu przeciwko Newcastle wysłał swoją drużynę na dwutygodniowe wakacje.

Po upływie dwóch tygodni każdy z zawodników otrzyma indywidualny, tygodniowy program treningowy, aby 15 sierpnia zameldować się w Melwood. Początkowo klub planował przenieść się do nowego, wartego 50 milionów funtów centrum treningowego w Kirkby jeszcze przed rozpoczęciem przygotowań od nowego sezonu, ale z powodu opóźnień w pracach, które były spowodowane przez lockdown, obiekt nie został jeszcze oddany do użytku.

Sprzedając Melwood Liverpool zagwarantował sobie możliwość korzystania z centrum jeszcze przez rok, więc opóźnienie w pracach w Kirkby nie będzie żadnym problemem. W ciągu najbliższych tygodni zostanie podjęta decyzja, czy przeprowadzka będzie miała miejsce w trakcie przerwy na mecze reprezentacji w październiku lub listopadzie czy też klub zdecyduje się przełożyć przenosiny na rok 2021.

Wszyscy zawodnicy Liverpoolu został zobowiązani do przedłożenia klubowi informacji o miejscu wakacyjnego wypoczynku w celu jej zaakceptowania. Każdy z piłkarzy ma także śledzić na bieżąco zmieniające się wymogi dotyczące kwarantanny, gdyż klub chciałby uniknąć zakłóceń w trakcie okresu przygotowawczego związanych z koniecznością izolowania poszczególnych zawodników po powrocie na Wyspy.

Koordynacja działań klubu związanych z pandemią oraz nadzór nad Projektem Restart był okresem szczególnie wytężonej pracy dla personelu medycznego, więc za swoją wzorową pracę Jim Moxon został mianowany nowym szefem działu medycznego Liverpoolu.

Pełniący dotąd obowiązki lekarza klubowej akademii Moxon będzie pełnił tymczasowo obowiązki lekarza pierwszej drużyny, gdyż w marcu Andy Massey opuścił klub i rozpoczął pracę dla FIFA. Mimo iż Gary O’Driscoll planował początkowo opuścić Arsenal, aby zająć stanowisko Massey’a, nie zdecydował się ostatecznie na przenosiny. Dyrektor sportowy Liverpoolu – Michael Edwards – podjął więc decyzję o awansowaniu jednego z członków klubowego personelu. Moxon, który pracował wcześniej dla Sheffield Wednesday, Chesterfield i Sheffield United, dołączył do akademii Liverpoolu w 2016 roku.

Jedyną osobą, który opuści tego lata Arsenal, aby dołączyć do sztabu medycznego Liverpoolu jest Chris Morgan. Wraca on na Anfield po czterech latach, aby objąć stanowisko fizjoterapeuty pierwszej drużyny. Morgan, chwalony przez Stevena Gerrada za uratowanie jego kariery, ma zastąpić Christophera Rohrbecka, który wraca do Niemiec z powodów rodzinnych.

Kontrakt Thomasa Gronnemarka - specjalisty od wyrzutów piłki z autu – wygasł wraz z końcem sezonu, ale jak podają wiarygodne źródła związane z klubem z Anfield, trwają rozmowy na temat jego przedłużenia. Emerytowany duński sportowiec, który jest rekordzistą świata w długości wyrzutu piłki z autu pracował przez ostatnie dwa lata w Liverpoolu na podstawie umowy o zatrudnienie w niepełnym wymiarze czasu.

Jürgen Klopp będzie miał zaledwie dwa tygodnie, aby przygotować swój zespół do meczu o Tarczę Wspólnoty przeciwko Arsenalowi lub Chelsea, który odbędzie się 29 sierpnia na Wembley. Po tym spotkaniu wiele klubowych gwiazd uda się na zgrupowania swoich reprezentacji. W ramach rozgrywek Ligi Narodów 5 września reprezentacja Anglii rozegra mecz przeciwko drużynie Islandii, a trzy dni później - przeciwko Danii. Sezon ligowy rozpocznie się 12 września.

Klub nie zamierza organizować żadnego przedsezonowego tournée czy też lukratywnej podróży za ocean, niemniej jednak dopinane są szczegóły kilku meczów kontrolnych. Jeśli nie zostaną wprowadzone nowe ograniczenia związane z Covid-19, Klopp zmierza zabrać drużynę na zgrupowanie do Evian w południowo-wschodniej Francji.

Będzie to trzecie z rzędu lato, w trakcie którego drużyna Liverpoolu właśnie tam spędzi swoje ostatnie tygodnie przed rozpoczęciem nowego sezonu. Nie będzie specjalnych sesji dla sponsorów, otwartych treningów ani prasowych konferencji – wszystko będzie zorganizowane tak, jak chciałby tego Jürgen Klopp.

Drużyna zostanie zakwaterowana w pięciogwiazdkowym hotelu z pięknym widokiem na Jezioro Genewskie. Zawodnicy nie będą jednak mieli zbyt wiele czasu na relaks, ponieważ każdego dnia czekają ich trzy sesje treningowe w prażącym słońcu. Obowiązkiem każdego z piłkarzy będzie także przemieszczanie się rowerem na trasie hotel - boisko treningowe i z powrotem.

‘Skupimy się wyłącznie na piłce – taki właśnie jest mój plan’ twierdził Klopp odnosząc się do zeszłorocznego pobytu drużyny w Evian. Menadżer uważa, że przygotowanie fizyczne na najwyższym poziomie było decydujące w zdobyciu przez drużynę aż dziewięćdziesięciu dziewięciu punktów i ukończeniu rozgrywek na pierwszym miejscu w ligowej tabeli.

W czasie gdy Klopp i jego drużyna będą pracowali nad swoją formą we Francji, klub zamierza otworzyć ponownie podwoje swojej akademii, która była zamknięta od marca. Drużyny U-18 i U-23 rozpoczną swoje przygotowania w Kirkby już na początku przyszłego tygodnia. Z powodu odejścia Neila Critchley do Blackpool nowym menadżerem drużyny U-23 mianowano Barry Lewtasa, natomiast Marc Bridge-Wilkinson, który pełnił dotąd obowiązki trenera drużyny U-16, będzie odpowiadał za wyniki drużyny do lat 18. Zawodnicy z młodszych drużyn nie rozpoczną treningów wcześniej niż nastąpi otwarcie szkół, co ma nastąpić już we wrześniu.

Jednym z zawodników, który z pewnością będzie chciał pokazać się z jak najlepszej strony jest Paul Glatzel, który stracił cały poprzedni sezon, ale doszedł już do siebie po operacji zerwanego więzadła krzyżowego przedniego. Klopp bardzo wysoko oceniał umiejętności dziewiętnastolatka i nalegał, aby Glatzel poddał się rehabilitacji nie w Kirkby, ale w Melwood. W trakcie rehabilitacji dziewiętnastolatek podpisał także nowy, długoletni kontrakt.

Żeńska drużyna Liverpoolu, prowadzona przez Vicky Jepson przygotowuje się już do nowego sezonu, w którym celem numer jeden będzie powrót do FA Women’s Super League. Zeszłoroczna relegacja drużyna wzbudziła szereg wątpliwości co do wsparcia udzielanego drużynie, ale Mike Gordon – prezes Fenway Sports Group, który przez całe lato pozostawał w bezpośrednim kontakcie z Vicky Jepson - zobowiązał się do podjęcia kroków zaradczych.

Oficjel wszedł w skład specjalnie powołanej grupy roboczej, która ma za zadanie przedstawić propozycje większego włączenia drużyny żeńskiej w struktury klubu.

Liverpool zamierza zatrudnić na pełny etat osobę odpowiedzialną za boiska treningowe dla drużyny kobiecej, które wynajmowane są od Tranmere Roves, a znajdują się na terenie Solar Campus w Wirral. W trakcie ubiegłego sezonu jednym z najpoważniejszych zarzutów był tragiczny stan murawy boiska w Prenton Park, na którym rozgrywały swe mecze zawodniczki. Z powodu fatalnego stanu nawierzchni wiele spotkań było przekładanych, a ostatecznie drużyna musiała przenieść się do Chester. Na szczęście w Tranmere położono już supernowoczesną murawę firmy Desso, więc problemy z odpowiednią nawierzchnią wydają się być rozwiązane. Dla drużyny FC Liverpool Women sezon rozpoczyna się 5 września.

Piłkarki skorzystały bardzo wiele z porad Kloppa i Gerrarda, udzielanych za pomocą platformy Zoom. Klopp opowiadał zawodniczkom o tym, jak radził sobie z relegacją Mainz i zachęcił je do walki o awans przypominając, iż wraz z drużyną szybko znalazł się z powrotem w najwyższej klasie rozgrywkowej. Gerrard udzielił zawodniczkom kilku porad na temat sposobów radzenia sobie z niepowodzeniami w trakcie zawodowej kariery.

Wszyscy pracownicy Liverpool FC zostali zaproszeni do zrobienia sobie zdjęcia z trofeami wywalczonymi przez Liverpool w sezonie 2019-202. Pod koniec zeszłego tygodnia Klopp wziął udział w sesji fotograficznej z członkami personelu oraz trofeami zdobytymi przez pierwszą drużynę w ciągu niezapomnianych ostatnich trzynastu miesięcy.

James PearceAutor: ScouSToM
Data publikacji: 30.07.2020