player
LIV
Liverpool
Premier League
06.12.2020
20:15
WOL
Wolverhampton Wanderers
 
Osób online 290

Liverpool żegna się z Melwood

Artykuł z cyklu Artykuły


Liverpool FC w emocjonalny sposób pożegnał ośrodek Melwood i oficjalnie przekazał placówkę swojemu nowemu właścicielowi, grupie transformacyjnej „Torus”.

Torus, wiodący deweloper domów mieszkalnych, a zarazem spółdzielnia mieszkaniowa, pozyskał z klubowego punktu widzenia historyczny ośrodek treningowy w West Derby w sierpniu 2019 roku. Podczas procesu wyłaniania kandydatów, Torus został uznany za najlepszego dewelopera od spraw wspólnot mieszkalnych, do przejęcia placówki.

Grupa obecnie zarządza ponad 40 tysiącami domów na północnym-zachodzie, kreując kwitnące i rozwijające się wspólnoty, oferując wsparcie finansowe i socjalne.

Melwood pełniło rolę ośrodka treningowego Liverpoolu przez ponad 70 lat. W latach pięćdziesiątych za sprawą Billa Shankly'ego nastąpiła transformacja w topową tego typu placówkę, by piłkarze mogli spotkać się i przebrać w ubrania treningowe na Anfield, a następnie busem odbyć krótką przejażdżkę do Melwood.

W styczniu 2001 roku, klub rozpoczął prace nad Millennium Pavilion - nowoczesnym ośrodkiem dla piłkarzy i trenerów, nad którym pracowano z roku na rok, aby zapewnić warunki i sprzęt na najwyższym poziomie, na miarę tego, czym obecnie jest Melwood.

Torus zamierza przemienić całą placówkę w nowoczesny, wielopokoleniowy kompleks mieszkalny, który sprosta potrzebom przyszłych mieszkańców, poprzez budowę wielu rodzajów domów, których wynajem będzie dostępny za przystępną cenę również z opcją częściowego przejęcia własności.

Na temat przekazania ośrodka, Andy Hughes, dyrektor zarządzający Liverpoolu FC powiedział:

- Kiedy słynna brama zamknie się ostatni raz, będzie to znak końca pewnej ery dla klubu.

- Mijają już ponad dwa lata odkąd rozpoczęliśmy ten proces i z tego miejsca chcielibyśmy podziękować każdemu, kto brał w tym udział, szczególnie lokalnym mieszkańcom w West Derby za cierpliwość podczas całej operacji.

- Z ciężkim sercem żegnamy się z Melwood, naszą bazą treningową przez 70 lat. To miejsce zawsze będzie integralna częścią bogatej historii klubu.

- Dla wielu ciężko będzie nie używać znanej nazwy odnosząc się do bazy klubu, ale zapewniam, że nowy AXA Training Centre jest na poziomie absolutnie światowym i już niedługo będzie częścią kolejnych rozdziałów zapisanych sukcesami.

Legendarny Ian Callaghan, rekordzista występów dla the Reds powiedział:

- Nazwa „Melwood” stała się podobnym synonimem dla Liverpool FC, jakim jest słynne Anfield. Samo w sobie to wiele mówi, jak wielki udział w rozwoju klubu przez siedem dekad miał ten ośrodek, który stał się „centrum nerwowym” pierwszej drużyny.

- W każdym, kto choć raz miał możliwość przejścia przez te drzwi, budzą się głębokie emocje i wspomnienia. Podczas gdy jest to słodko – gorzki dzień dla klubu, zawsze będziemy patrzeć wstecz na Melwood z szacunkiem i czułością.

W sprawie przyszłości Melwood, Chris Bowen, dyrektor zarządzający grupy Torus Developments powiedział:

- W istocie faktycznie dziś następuje nowa era dla Melwood, która wykracza poza piłkę nożną i którą jesteśmy podekscytowani prowadzić. Spuścizna tego wielkiego ośrodka jest dla nas bardzo ważna i częściowo to ona właśnie pokierowała naszą ambicją, w kierunku bycia częścią tego projektu.

- Konsultacje ze społecznością przeprowadzone dotychczas pokazują, że istnieje jasna potrzeba nowych domów, które sprostają specyficznym potrzebom w tym rejonie. Mowa tutaj dla przykładu o domach dla starszych ludzi, większej ilości przystępnych opcji mieszkalnych dla tych, którzy pną się po drabinie własności oraz nawet dla tych, którzy szukają czegoś mniejszego i przytulnego.

- Pracujemy z naszymi architektami, Corstorphine + Wright, aby sfinalizować design nowych obiektów, które można by przedstawić w ramach nowej fazy konsultacji publicznych.

- Będziemy celować w maksymalne wykorzystanie istniejących budynków, by zapewnić długotrwałą pamięć o tym miejscu, a równocześnie prowadzić szeroki wachlarz wsparcia mieszkalnego. Naszą intencją jest zachowanie jak największej ilości przestrzeni zielonej oraz zaimplementowanie innowacyjnych ekologicznych technologii, by stworzyć obraz nowoczesnego rozwoju, który będzie przełomowy dla Melwood tak samo, jak wiele momentów w jego historii.
Autor: Teszni1
Data publikacji: 11.11.2020