Osób online 978

Cel na lato: Ben White

Artykuł z cyklu Artykuły


Wiele informacji wskazuje na to, że Liverpool będzie starał się pozyskać nowego środkowego obrońcę w trakcie letniego okienka transferowego. Sztab Michaela Edwardsa wciąż próbuje wybrać odpowiedniego zawodnika.

Tymczasem Paul Gorst wraz z Davidem Hughesem przyjrzeli się sylwetce Bena White, defensora Brighton, który od jakiegoś czasu znajduje się na radarze zainteresowań Liverpoolu.

Zdaniem wielu sytuacja wymaga sprowadzenia nowego defensora jeszcze w styczniu, jednak klub zamierza przyjąć nieco bardziej przemyślaną strategię.

Faktem jest to, że zarówno Virgil van Dijk jak i Joe Gomez będą wyłączeni z gry przez większą część sezonu, natomiast Joël Matip nie potrafi pozostać zdrowy przez dłuższy okres czasu. Możliwości Jürgena Kloppa są testowane do granic możliwości.

To konieczność zmusiła do przerzucenia Fabinho, dotychczas jednego z najlepszych środkowych pomocników, do obrony. Doświadczonemu Brazylijczkowi partneruje Rhys Williams albo Nat Phillips. Obraz dopełnia fakt, że podczas przegranego 1:0 starcia z Southampton, jego partnerem w obronie był kapitan, Jordan Henderson.

Nawet jeśli statystyka 21 bramek straconych w 17 meczach nie jest aż tak rażąca, to sytuacja jest jednak tragiczna. Nieuchronnie powiązano klub z całą rzeszą obrońców.

Mistrzowie Anglii łączeni byli z Sergio Ramosem, Davidem Alabą oraz Svenem Botmanem - wciąż był to jednak spekulacje. Warto pamiętać, że Liverpool nawet z szeroką, nieprzetrzebioną przez kontuzje kadrą, bywa łączony z wieloma nazwiskami.

Jednak jednym z graczy, którym naprawdę interesuje się klub jest Ben White, aktualnie reprezentujący Brighton.

Liverpool aktywnie obserwował poczynania obrońcy podczas jego wypożyczenia w Leeds, a skauci regularnie byli wysyłani na Elland Road, aby oglądać młodego Anglika w akcji podczas w Championship.

Pomimo pozytywnych opinii zawsze podkreślano, że White będzie potrzebował ogrania w angielskiej ekstraklasie.

Próby wykupienia White'a przez Leeds (jeszcze w lecie) skończyły się fiaskiem. Warto wspomnieć, że klub składał ofertę trzykrotnie.

Liverpool był świadomy tego zainteresowania, jednak został poinformowany, że White zwiąże się na dłużej z Brighton jeszcze na początku września.

Nie zasiało to niepewności w ekipie związanej z rekrutacją i pozyskiwaniem nowych zawodników. Wszyscy wiedzieli, że obserwowanie White'a to opcja długoterminowa.

Liverpool wypracował system, który zakłada zbieranie informacji oraz oraz obserwację zawodnika na dwa okienka przed właściwym transferem. To oznacza, że potencjalny transfer White'a przypadałby na lato 2021 roku.

Jak wskazuje ECHO, cała praca związana z transferami jest obecnie skoncentrowana na letnim oknie transferowym, gdy klub będzie miał jaśniejszy ogląd na aktualną sytuację finansową.

Powszechnie uważa się, że skauci the Reds oceniają obserwowanych piłkarzy według czterech wytycznych, od A do D. Wciąż nie jest jasne jaką ocenę otrzyma lub otrzymał White za swój debiutancki sezon w Premier League.

To właśnie taka przejrzystość oraz planowanie z wyprzedzeniem, pozwala klubowi na podejmowanie konkretnych działań na rynku transferowym, gdy sprowadzenie nowego zawodnika staje się celem realistycznym.

Za kulisami, dyrektor sportowy Michael Edwards oraz jego ekipa, ciężko pracują nad budowaniem trwałych i dobrych relacji w środowisku piłkarskim, co plusuje, gdy pojawia się zielone światło na transfer.

Dzięki takiemu przygotowaniu możliwe były transfery Takumiego Minamino i Diogo Joty.

Wraz z biegiem czasu, coraz bardziej prawdopodobna staje się perspektywa, że Liverpool sprowadzi nowego defensora latem, a nie - tak jak część osób przewiduje - zimą. Postępy White'a w Premier League z pewnością będą w centrum uwagi.

Ale czego moglibyśmy oczekiwać od tego obrońcy?

White mierzy 182 centymetry wzrostu, co jest przyzwoitym lecz niewyróżniającym wynikiem dla środkowego obrońcy. Jest świetnie zbudowany, co pomaga mu w pojedynkach z rywalem.

Biorąc pod uwagę 1700 minut, rozegranych zarówno w Premier League jak i krajowych pucharach, piłkarz Brighton zaliczył solidny współczynnik pojedynków w obronie, wynoszący obecnie 63 procent.

Dla porównania, Joël Matip, który plasuje się na pierwszym miejscu jeżeli chodzi o tę statystykę, ma ją na poziomie 67 procent.

White dobrze radzi sobie w powietrzu, wygrywając 58 procent powietrznych pojedynków. To dużo lepsza średnia niż ta, osiągana przez prowizorycznych obrońców w osobie Fabinho oraz Hendersona. To także niewiele większa średnia niż ta, osiągnięta przez Joe Gomeza przed kontuzją.

Nie jest to jednak równający się ze statystyką na poziomie 66 procent, wyśrubowaną przez Van Dijka oraz Matipa.

W drużynie Brighton White jest ustawiany przeważnie na prawej obronie. Warto dodać, że jest graczem prawonożnym. Jest graczem wszechstronnym, mogącym grać zarówno na prawej obronie, w środku jak i w roli defensywnego pomocnika.

To właśnie ta cecha zdobyła zainteresowanie Kloppa. Jak zdążyliśmy zauważyć, trener the Reds w dobie kryzysu decydował się wystawiać piłkarzy na ich nienominalnej pozycji.

Młody defensor Leeds, poza pojedynkami w obronie, wykazał się także dobrymi umiejętnościami czytania gry oraz sprawdził się w roli lidera formacji defensywnej. Jest również zawodnikiem szybkim, co jest koniecznością przy wysokiej ustawieniu obrony, którą preferuje Liverpool.

White w taktyce ustanowionej przez Grahama Pottera, często był wykorzystywany do napędzania akcji ofensywnych. Anglik świetnie czuje się przy piłce, a pod presją zachowuje zimną krew.

Jego średnia podań na 90 minut wynosi tylko 46, podczas gdy średnia obrońców Liverpoolu oscyluje między 60 a 75. Nie powinno to być jednak powodem do niepokoju, ponieważ White potwierdził, że potrafi poradzić sobie z każdym wyzwaniem.

85 procent jego podań docierało do kolegów z drużyny. Angielski obrońca lubi zagrywać piłki penetrujące ustawienie rywali.

Jego umiejętności defensywne oraz chęć gry do przodu były cechami, które zapewniły mu miejsce na prawej obronie.

Niewątpliwie łatwo jest zrozumieć dlaczego obrońca wzbudza tak duże zainteresowanie ze strony Liverpoolu. White wciąż jest zawodnikiem młodym, mającym najlepsze lata gry przed sobą. Perspektywa rozwoju jest ogromna, dając mu szansę na stanie się jednym z ważniejszych ogniw w układance the Reds.

Paul GorstAutor: Kubahos
Data publikacji: 14.01.2021